AMEA-nın bir qrup nümayəndəsi “Horizon-2020” Proqramı çərçivəsində Kiyevdə elmi ezamiyyətdə
15-16 mart 2016-cı il tarixlərində Ukrayna Təhsil və Elm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Kiyev şəhərində Avropa Komissiyasının IncoNet EaP proqramı çərçivəsində enerji, iqlim dəyişiklikləri, səhiyyə və digər istiqamətlər üzrə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə "Horizon-2020” Proqramına dair Milli əlaqələdirici şəxslərin görüşü və altı sahə üzrə İşçi qrupu üçün praktiki təlim kursları keçirilib.
Konfransda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini, Azərbaycanın "Horizon-2020” Proqramının milli əlaqələndiricisi Əliyeva Zərifə, Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Mustafayev İslam , İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babayev Tofiq, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Səbziyev Elxan,Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimov Rövşən, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Cəfərov Elçin və Qafqaz Universitetinin şöbə rəisi Həsənov Zəfər iştirak ediblər.
Tədbirdə Regional və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru və "Horizon-2020” 7-ci Çərçivə Proqram layihəsinin elmi koordinatoru Dr. Corc Bonas, Avropa Komissiyası Tədqiqat və İnnovasiya Müdirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə məsul şəxsi Tieri Devar və digər tanınmış ekspertlər iştirak ediblər.
Tədbirdə layihələrin yazılış qaydaları bir daha təhlil olunub, müxtəlif sahələr üzrə 5 istiqamətdə - enerji, iqlim dəyişiklikləri, ətraf mühit, nəqliyyatın mühafizəsi, koordinatorların yerli əlaqələndiricilərlə işləmə qaydaları, maliyyənin layihələr üzrə paylanması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. IncoNet EaP layihəsinin bu ilin avqust ayında başa çatacağı diqqətə çatdırılıb.
Parallel sessiyalarda T.Babayev və E. Səbziyev İSİ-nin və Azərbaycanın yeni innovativ layihələri barədə məlumat vermişlər, həmçinin HORİZON 2020 iş programı çərçivəsində konsorsium yaradilması barədə danışıqlar aparmışdılar.
Təşkilatçıların sözügedən layihənin davamı olaraq cari ilin iyun ayında yeni proqram üzrə işlərin aparılması barədə qərarı açıqlanıb.

Делегация НАНА в Киеве в рамках программы “Horizon-2020”
15-16 марта 2016 года в городе Киев, при организационной поддержке Министерства науки и образования Украины в рамках программы IncoNet EaP Европейской комиссии с участием международных экспертов по энергии, климатическим изменениям, здравоохранению и другим направлениям, состоялась встреча национальных координаторов по программе "Horizon-2020” и проведены курсы практического обучения для членов рабочей группы по 6 направлениям.
В конференции приняли участие заместитель начальника Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, национальный координатор по программе "Horizon-2020” Алиева Зарифа, руководитель лаборатории Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Мустафаев Ислам, заведующий Отделом внешних связей и инноваций Института Систем Управления, доктор философии по технике Бабаев Тофиг, ведущий научный сотрудник ИСУ Сабзиев Эльхан, ведущий научный сотрудник Института Географии, доктор философии по географии Керимов Ровшан, ведущий научный сотрудник Института Физики Джафаров Эльчин и заведующий отделом Кавказского Университета Гасанов Зафар.
В мероприятии также приняли участие директор Центра региональных и международных исследований и научный координатор проекта VII рамочной программы "Horizon-2020” доктор Джордж Бонас, ответственное лицо по международному сотрудничеству директората по исследованиям и инновациям Европейской комиссии Тиери Девар и другие известные эксперты.
В рамках мероприятия повторно были проанализированы правила составления проектов и прошли обсуждения по 5-ти различным направлениям: климатические изменения, окружающая среда, охрана транспорта, правила работы координаторов с местными координаторами, распределение финансов по проектам и другие. Было доведено до внимания, что проект IncoNet Eap завершится в августе текущего года.
В параллельных сессиях Бабаев Тофиг и Сабзиев Эльхан дали подробную информацию о новых инновационных проектах Института Систем Управления  и Азербайджана, а также провели переговоры о создании консорциума в рамках  рабочей программы HORİZON 2020.
Организаторами было объявлено решение о проведении работ по новой программе, как продолжение упомянутого проекта в июне текущего года.