AMEA-nın bir qrup nümayəndəsi “Horizon-2020” Proqramı çərçivəsində Kiyevdə elmi ezamiyyətdə
15-16 mart 2016-cı il tarixlərində Ukrayna Təhsil və Elm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Kiyev şəhərində Avropa Komissiyasının IncoNet EaP proqramı çərçivəsində enerji, iqlim dəyişiklikləri, səhiyyə və digər istiqamətlər üzrə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə "Horizon-2020” Proqramına dair Milli əlaqələdirici şəxslərin görüşü və altı sahə üzrə İşçi qrupu üçün praktiki təlim kursları keçirilib.
Konfransda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini, Azərbaycanın "Horizon-2020” Proqramının milli əlaqələndiricisi Əliyeva Zərifə, Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Mustafayev İslam , İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babayev Tofiq, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Səbziyev Elxan,Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimov Rövşən, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Cəfərov Elçin və Qafqaz Universitetinin şöbə rəisi Həsənov Zəfər iştirak ediblər.
Tədbirdə Regional və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru və "Horizon-2020” 7-ci Çərçivə Proqram layihəsinin elmi koordinatoru Dr. Corc Bonas, Avropa Komissiyası Tədqiqat və İnnovasiya Müdirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə məsul şəxsi Tieri Devar və digər tanınmış ekspertlər iştirak ediblər.
Tədbirdə layihələrin yazılış qaydaları bir daha təhlil olunub, müxtəlif sahələr üzrə 5 istiqamətdə - enerji, iqlim dəyişiklikləri, ətraf mühit, nəqliyyatın mühafizəsi, koordinatorların yerli əlaqələndiricilərlə işləmə qaydaları, maliyyənin layihələr üzrə paylanması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. IncoNet EaP layihəsinin bu ilin avqust ayında başa çatacağı diqqətə çatdırılıb.
Parallel sessiyalarda T.Babayev və E. Səbziyev İSİ-nin və Azərbaycanın yeni innovativ layihələri barədə məlumat vermişlər, həmçinin HORİZON 2020 iş programı çərçivəsində konsorsium yaradilması barədə danışıqlar aparmışdılar.
Təşkilatçıların sözügedən layihənin davamı olaraq cari ilin iyun ayında yeni proqram üzrə işlərin aparılması barədə qərarı açıqlanıb.

A group of delegates of ANAS was on a scientific trip to Kiev within “Horizon-2020”
On March 15-16, 2016, within UN IncoNet Eap Program, Ukrainian Ministry of Science and Education has organized meeting of national coordinators of "Horizon-2020” Program and practical probations for members of Working group by participation of international specialists engaged in energy, climate change, health care and other areas.
At the conference were attended deputy head of International Relations Department of ANAS Presidium Administration, national coordinator of "Horizon-2020” Program on Azerbaijan Zarifa Aliyeva, lab chief of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Islam Mustafayev, head of International relations and innovation department of the Institute of Control Systems PhD in engineering Tofig Babayev, leading research officer of the Institute of Control Systems Elkhan Sabziyev, leading specialist of the Institute of Geography PhD in geography Rovhsen Karimov, leading specialist of the Institute of Physics Elchin Jafarov and chief department of Gafgaz University Zafar Hasanov.
Director of the Center for Regional and International Studies and "Horizon 2020" research project of the 7th Framework Programme Coordinator Dr. George Bonas, the European Commission’s Directorate of Research and Innovation, General for International Cooperation Thierry Devar and other well-known experts attended the event as well.
Event scheduled the issues such as writing rules of the projects, working principles of national coordinators over different fields in 5 directions – energy, climate changes, environment, and transport protection, distribution of funding on projects etc. It was noted that, IncoNet Eap Project would be completed in August current year.
During parallel sessions, T. Babayev and E. Sabziyev gave information about new and innovative projects of the Institute of Control Systems and discussed establishing a consortium within the framework of the HORIZON 2020 Work Programme.
As a sequel of the ongoing project, the organizers’ decide on fulfillments of new program in June has been aired.