2023-cü ildə institutda yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işləri üzrə 41 mühüm elmi nəticə alınmışdır,
onlardan 11 nəticə Elmi Şura tərəfindən təsdiq edilmişdir.
1. Süni intellekt üsullarının tanıma, diaqnostika, proqnoz və qərar qəbuletmə məsələlərinin öyrənilməsində tətbiqi.
Alınmış elmi nəticə haqqında qısa məlumat:
Süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə dərin neyron şəbəkələri əsasında az resurslu dillər modeli işlənilərək azərbaycandilli virtual asisstent yaradılmış və tətbiqə başlanılmışdır.
İcraçılar: AMEA-nın həqiqi üzvü Əli Abbasov, t.ü.f.d., dos. Əbülfət Fətullayev, t.ü.f.d., dos. Samir Rüstəmov
2. Obyektlərin texniki vəziyyətində dəyişikliyin başlanğıcının və inkişaf dinamikasının identifikasiyasını təmin etməyə imkan verən intellektual nəzarət və idarəetmə sistemlərinin nəzəri əsaslarının işlənilməsi və tətbiqi.
Texnoloji proses üçün yolverilməz dəyişikliklərin diaqnostik əlaməti kimi küy qarışıq siqnalın faydalı komponentinin yüksək tərtib ehtimal modeli hazırlanmış, parametrlərin mümkün qiymətləri və müvafiq təhlükə dərəcələri müəyyən edilmişdir. Proqram təminatı tərtib edilmiş, hesablama təcrübələri və müqayisəli təhlillər aparılmışdır. Hazırlanmış alqoritmlərdən nəqliyyat kompleksinin obyektləri üçün istifadə imkanlarına baxılmışdır.
İcraçılar: AMEA-nın həqiqi üzvü, t.e.d., prof. Telman Əliyev, t.e.d., prof. Nailə Musayeva
3. Obyektlərin texniki vəziyyətində dəyişikliyin başlanğıcının və inkişaf dinamikasının identifikasiyasını təmin etməyə imkan verən intellektual nəzarət və idarəetmə sistemlərinin nəzəri əsaslarının işlənilməsi və tətbiqi.
Böyük iqtisadi səmərə verə bilən strateji əhəmiyyətli sənaye obyektlərinin, vattmetroqramların, dinamoqramların və başqa texnoloji parametrlərin küylərinin və faydalı siqnallarının analizi texnologiyaları təklif olunmuş və onların ştanqlı dərinlik nasoslu, dalma nasoslu neft quyularının, qazma qurğularının, laylara suvurma stansiyalarının SCADA-nəzarət və idarəetmə sistemləri yaradılmış və tətbiq edilmişdir.
İçraçılar: t.e.d., dos. Qəmbər Quluyev, t.e.d., dos. Asif Rzayev, t.e.d., dos. Fəhrad Paşayev
4. İnformasiya qıtlığı şəraitində xüsusi təyinatlı obyekt və sistemlərin idarə edilməsi üçün riyazi modellərin, üsulların və alqoritmlərin işlənilməsi. Aerokosmik təsvirlərdə obyektin tanınması.
Aerokosmik fotoşəkillərin və/və ya onlarda olan obyektlərin oriyentasiyasından asılı olmayaraq dəyişməz qalan xüsusiyyətlərinə əsaslanan tanınma alqoritmi, uyğun neyron şəbəkəsi və öyrədilmə mexanizmi işlənib hazırlanmış və tətbiq olunmuşdur. Şəkillərdə verilən təsvirlər müstəvi fiqur kimi baxılır və onların statik əlamətləri hesablanır. Bu əlamətlərə həndəsi fiqurların “ağırlıq mərkəzi” və “əsas ətalət oxları” aiddir. Sözügedən əlamətlər cismin kosmosdan görünən oriyentasiyasından asılı deyil, yalnız onun öz formasına nəzərən müəyyən olunur. Şəklin çəkilmə bucağı az dəyişdikdə, bu xüsusiyyətlər də az dəyişir. Aerokosmik şəkillərdə obyektlərin qeyd olunan əlamətlərini hesablamaqla onların oriyentasiyasını müəyyən etmək mümkün olur. Bununla da onları vahid standarta gətirməyə və identifikasiya etmək imkanı yaranır.
İcraçılar: AMEA-nın həqiqi üzvü, t.e.d., prof. Əli Abbasov, r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayev, t.e.d., dos. Elxan Səbziyev, k.e.i. Ülviyyə Göyüşova
5. Fövqəladə hallar zamanı idarəetmə məsələlərinin həlli üçün identifikasiya üsullarının, riyazi modellərin və texnologiyaların yaradılması.
Dəyişən plan prinsipindən, yəni optimal idarəetmələrin cari məlumatların dövri emalı yolu ilə proqnozlaşdırılması əsasında çevik və təşkilati idarəetməni təkmilləşdirməyə yönəlmiş yeni optimallaşdırma modelləri, üsulları və vasitələri işlənib hazırlanmışdır. Əsas diqqət dinamik proqramlaşdırma metoduna, onun modifikasiyasına, ölçülərin azaldılması üsullarına yetirilmişdir. Hesablama çətinliklərini azaltmaq, metodları bir-biri ilə müqayisə etmək və bütün hesablama resurslarından maksimum istifadə etmək üçün mürəkkəblik prinsipindən istifadə olunmuşdur.
İcraçı: AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d., prof. Əminağa Sadıqov
6. Toplanmış və paylanmış parametrli obyektərin riyazi modelləşdirilməsi, parametrik identifikasiyası və əks əlaqəli optimal idarə edilməsi üçün üsulların, alqoritmlərin və proqram təminatının işlənilməsi, kompüter eksperimentlərinin aparılması.
Alınmış elmi nəticə haqqında qısa məlumat: Çoxlu sayda dinamik altobyektlərdən ibarət sistemin parametrlərinin təyini məsələsi həll edilib. Bu altobyektlər bir-biri ilə ixtiyari qaydada yalnız başlanğıc və/və ya son nöqtələrindəki vəziyyətləri ilə əlaqəlidir, yəni sərhəd şərtləri qeyri-lokaldır. Hər bir obyektin vəziyyəti bir-birindən asılı olmayan xətti qeyri-avtonom adi differensial tənliklər sistemi ilə təsvir edilir. Xarici mənbələrin naməlum parametrləri həm differensial tənliklər, həm də qeyri-lokal şərtlərdə iştirak edir. Naməlum parametrlərə nəzərən optimallıq üçün zəruri şərtlər alınmış, məsələnin ədədi həll sxemi işlənmişdir. Model məsələlər üzərində kompüter eksperimentləri aparılmışdır.
İcraçılar: AMEA-nın müxbir üzvü, r.e.d., prof. Kamil Ayda-zadə, r.e.d., prof. Vaqif Abdullayev, r.e.d., dos. Yeganə Əşrəfova
7. Laplas operatoru ilə verilən hiperbolik differensial daxilolmalar (DFI) üçün birinci qarışıq başlanğıc-sərhəd probleminin optimallaşdırılmasına baxılmışdır. Bunun üçün hiperbolik DFI-lərin diskretləşdirilməsi metodundan və diskret daxilolmalar üçün artıq alınmış optimallıq şərtlərindən istifadə edərək diskret-aproksimasiyalı məsələnin optimallıq şərtləri Eyler-Laqranj tipli daxilolma formasında tərtib edilmişdir. Öz növbəsində, ekvivalentlik teoremlərindən istifadə edərək Eyler-Laqranj qoşma daxilolmaları qurulmuş ve hiperbolik DFI-lərdə optimallıq üçün kafi şərtlər əldə edilmişdir. Bundan əlavə, əldə edilmiş nəticələrin çoxölçülü məsələyə genişləndirilməsi yolu göstərilmişdir. Yuxarıdakı yanaşmanı nümayiş etdirmək üçün bəzi konkret məsələlərdə tətbiqləri verilmişdir.
İcraçı: r.e.d., prof. Elmxan Mahmudov
8. Kütləvi xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinin (KXES) xarakteristikalarının hesablanması və optimallaşdırılması üsullarının yaradılması.
Alınmış nəticə haqqında qısa məlumat:
Ehtiyatları müxtəlif mənbələrdən artırıla bilən və sonlu növbələri olan xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinin anbarlarına dağıdıcı sorğuların daxil ola bilməsini nəzərə almaqla riyazi modelləri qurulmuşdur. Bu sistemlər ehtiyatların artırılması üçün müxtəlif strategiyalar istifadə edildikdə öyrənilmiş, onların xarakteristikalarının hesablanması və optimallaşdırılması üçün dəqiq və təqribi ədədi üsullar yaradılmışdır.
İcraçılar: AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d., prof. Ağası Məlikov, R.Mirzəyev (Milli Aviasiya Akademiyası), J.Sztrik (Macarıstan, Debresen Universiteti)
9. “Ağıllı şəhər”in idarə olunması prosesində qərar qəbuletmənin dəstəklənməsi üçün «Əşyaların interneti» texnologiyalarının (IoT) tətbiqi zamanı yaranan problemlər və onların həlli yollarının müəyyənləşdirilməsi.
Alınmış əsas nəticə haqqında qısa məlumat
“Ağıllı şəhər”in idarə olunması prosesində qərar qəbuletmə prosesinin dəstəklənməsi üçün IoT texnologiyalarının tətbiqi imkanları araşdırılmış, problemlər və təhlükəsizlik məsələlərinin həlli istiqamətində tövsiyələr hazırlanmışdır.
İcraçılar: t.e.d., prof. Elçin Əliyev, Əbülfət Rəhmanov
10. Klassik çoxluqlarla müqayisədə intuitiv qeyri-səlis çoxluqlar həm mənsubiyyət, həm qeyri-mənsubiyyət və həm də tərəddüd funksiyaları ilə informasiyanı ifadə edir. Bu nöqteyi nəzərdən intuitiv qeyri-səlis üsullar qeyri-dəqiq məlumatların informasiyaya çevrilməsində və çoxkriteriyalı məsələlərin həllində əlverişlidir. Tədqiqat işində təklif olunmuş model əsasında makroiqtisadi stabillik indeksi hesablanmışdır. Modelin adekvatlığını yoxlamaq məqsədilə təklif olunan alqoritmlə Azərbaycanın 2016-2020-ci illəri üçün makroiqtisadi göstəcilərindən istifadə edərək modelə uyğun məsələ həll edilmişdir.
İcraçılar: AMEA-nın müxbir üzvü, i.e.d., prof. Qorxmaz İmanov, i.ü.f.d. Asif Əliyev.
11. Neftçıxarma sahəsində tətbiq edilən üsul və sistemlərin müasir vəziyyətinin sistemli analizi aparılmış, neftçıxarma prosesləri üçün yeni intellektual ölçmə, diaqnostika, idarəetmə üsulları və sistemləri yaradılmışdır. Bu sistemlər neftçıxarma avadanlıqlarının monitorinqi prosesinin maksimal sadələşdirlməsinə, təklif olunan alqoritm əsasında lay mayesinin sızmasını təyin etməyə, nasos-kompressor borusunun ağzında temperaturun, quyunun çıxış xəttində və borunun 3 seçilmiş nöqtəsində təzyiqlərin ölçülməsi ilə qüvvə vericisindən istifadə etmədən neft-su qarışığının sıxlığının, neftin sulaşma dərəcəsinin və silindrin dolma faizinin dəqiq avtomatik ölçülməsinə imkan verir.

В 2023 году по выполненным в институте научно-исследовательским работам получен 41 важный научный результат, из них 11 утверждены Ученым советом.
1. Применение методов искусственного интеллекта при изучении задач распознавания, диагностики, прогнозирования и принятия решений.
Краткая информация о полученном научном результате:
Разработана модель малоресурсных языков на основе глубоких нейронных сетей с применением технологий искусственного интеллекта, создан и внедрен азербайджаноязычный виртуальный ассистент.
Исполнители: действительный член НАНА Али Аббасов, д.ф.т., доц. Абульфат Фатуллаев, д.ф.т., доц. Самир Рустамов
2. Разработка и внедрение теоретических основ интеллектуальных систем контроля и управления, позволяющих обеспечить идентификацию начала изменения технического состояния объектов и динамики их развития.
Разработана вероятностная модель высокого порядка полезной составляющей зашумленного сигнала как диагностического признака недопустимых изменений технологического процесса, определены возможные значения параметров и соответствующие степени опасности. Создано программное обеспечение, проведены вычислительные эксперименты и сравнительный анализ. Рассмотрены возможности использования разработанных алгоритмов для объектов транспортного комплекса.
Исполнители: действительный член НАНА, д.т.н., проф. Тельман Алиев, д.т.н., проф. Наиля Мусаева
3. Разработка и внедрение теоретических основ интеллектуальных систем контроля и управления, позволяющих обеспечить идентификацию начала изменения технического состояния объектов и динамики их развития.
Предложены технологии анализа помех и полезных сигналов стратегически важных промышленных объектов, ваттметрограмм, динамограмм и других технологических параметров, способных дать большой экономический эффект, созданы и внедрены системы SCADA-контроля и управления нефтяными скважинами, эксплуатируемыми штанговыми глубинными насосами, погружными насосами, буровыми установками, пластовыми ирригационными станциями.
Исполнители: д.т.н., доц. Гамбар Гулуев, д.т.н., доц. Асиф Рзаев, д.т.н., доц. Фахрад Пашаев
4. Разработка математических моделей, методов и алгоритмов управления объектами и системами специального назначения в условиях информационного дефицита. Распознавание объектов в аэрокосмических изображениях.
Разработан и внедрен алгоритм распознавания, соответствующая нейронная сеть и механизм обучения, основанный на свойствах аэрокосмических фотографий и/или объектов на них, которые остаются неизменными независимо от их ориентации. Изображения, представленные на снимках, рассматриваются как плоские фигуры, вычисляются их статические признаки. К этим признакам относятся “центр тяжести” и “главные оси инерции” геометрических фигур. Рассматриваемые признаки не зависят от видимой ориентации объекта из космоса, а определяются только с точки зрения его собственной формы. Когда угол захвата изображения мало меняется, эти свойства также мало меняются. Путем расчета отмеченных признаков объектов на аэрокосмических снимках становится возможным определить их ориентацию. Тем самым появляется возможность привести их к единому стандарту и идентифицировать.
Исполнители: действительный член НАНА, д.т.н., проф. Али Аббасов, д.ф.м., доц. Адалят Пашаев, д.т.н., доц. Эльхан Сабзиев, м.н.с. Ульвия Гёюшова
5. Создание методов идентификации, математических моделей и технологий решения задач управления в чрезвычайных ситуациях.
На основе принципа изменяемого плана, т.е. прогнозирования оптимального управления посредством периодической обработки текущих данных, разработаны новые модели, методы и средства оптимизации, направленные на совершенствование гибкого и организационного управления. Основное внимание уделено методу динамического программирования, его модификации, методам уменьшения размеров. Для уменьшения вычислительных трудностей, сравнения методов друг с другом и максимального использования всех вычислительных ресурсов использован принцип сложности.
Исполнитель: член-корреспондент НАНА, д.т.н., проф. Аминага Садыгов
6. Разработка методов, алгоритмов и программного обеспечения для математического моделирования, параметрической идентификации и оптимального управления обратной связью объектов с агрегированными и распределенными параметрами, проведение компьютерных экспериментов.
Решена задача определения параметров системы, состоящей из большого количества динамических субобъектов. Эти субобъекты связаны друг с другом в произвольном порядке только своими состояниями в начальной и/или конечной точках, то есть их граничные условия нелокальны. Состояние каждого объекта описывается независимой друг от друга системой линейных неавтономных обыкновенных дифференциальных уравнений. Неизвестные параметры внешних источников участвуют как в дифференциальных уравнениях, так и в нелокальных условиях. Получены необходимые условия оптимальности с учетом неизвестных параметров, разработана схема численного решения задачи. Проведены компьютерные эксперименты над модельными задачами.
Исполнители: член-корреспондент НАНА, д.м.н., проф. Камиль Айда-заде, д.м.н., проф. Вагиф Абдуллаев, д.м.н., доц. Егяна Ашрафова
7. Рассмотрена оптимизация первой смешанной начально-краевой задачи для гиперболических дифференциальных включений (DFI), заданных оператором Лапласа. Для этого с помощью метода дискретизации гиперболических DFI и уже полученных для дискретных включений условий оптимальности сформулированы условия оптимальности дискретно-апроксимационной задачи в виде включений типа Эйлера-Лагранжа. В свою очередь, с помощью теорем эквивалентности построены соединенные включения Эйлера-Лагранжа и получены адекватные условия оптимальности гиперболических DFI. Кроме того, показан способ расширения полученных результатов до многомерной задачи. Чтобы продемонстрировать вышеуказанный подход, приведены их приложения в некоторых конкретных задачах.
Исполнитель: д.м.н., проф. Эльмхан Махмудов
8. Создание методов расчета и оптимизации характеристик систем массового обслуживания и управления запасами.
Построены математические модели систем массового обслуживания и управления запасами, запасы которых могут быть увеличены из разных источников и с конечными очередями, с учетом возможности поступления деструктивных запросов на склады. Системы изучены с применением различных стратегий пополнения запасов, созданы точные и приближенные численные методы расчета и оптимизации их характеристик.
Исполнители: член-корреспондент НАНА, д.т.н., проф. Агаси Меликов, Р.Мирзоев (Национальная Авиационная Академия), Я.Штрик (Венгрия, Дебреценский Университет)
9. Определение проблем, возникающих при внедрении технологий Интернета вещей (IoT) для поддержки принятия решений в процессе управления "умным городом", и способов их решения.
Исследованы возможности применения IoT технологий поддержки процесса принятия решений в процессе управления "умным городом", разработаны рекомендации по решению проблем и вопросов безопасности.
Исполнители: д.т.н., проф. Эльчин Алиев, Абульфат Рахманов
10. По сравнению с классическими множествами интуитивно нечеткие множественные числа выражают информацию через функции принадлежности, непринадлежности и колебания. С этой точки зрения интуитивно нечеткие методы удобны в преобразовании неточной информации в информацию и решении многокритериальных задач. На основе предложенной модели в исследовательской работе рассчитан индекс макроэкономической стабильности. С целью проверки адекватности модели предложенным алгоритмом решена задача соответствия модели с использованием макроэкономических показателей Азербайджана за 2016-2020 годы.
Исполнители: член-корреспондент НАНА, д.э.н., проф. Горхмаз Иманов, д.ф.э. Асиф Алиев.
11. Проведен системный анализ современного состояния методов и систем, применяемых в области нефтедобычи, созданы новые интеллектуальные методы измерения, диагностики, управления и системы для процессов нефтедобычи. Эти системы позволяют максимально упростить процесс контроля нефтедобывающего оборудования, определить утечку пластовой жидкости на основе предложенного алгоритма, автоматически определить плотность нефтегазоводяной смеси, степень обводненности нефти и процент наполнения цилиндра без использования датчика усилия с измерением температуры в устье насосно-компрессорной трубы, давления на выходной линии скважины и в 3 выбранных точках трубы.