İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” müsabiqəsinə hazırlaşan şagirdlərlə görüş keçirilib
09.09.2021 / Xəbərlər
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 8 sentyabr 2021-ci il tarixində 189-190 saylı tam orta məktəbin şagirdləri ilə görüş keçirilib. Görüşdə şagirdlərlə yanaşı adı çəkilən məktəbin direktoru və riyaziyyat müəllimi, İnstitutun rəhbərliyi və bir neçə əməkdaşı iştirak ediblər.
İclası İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bildirib ki, “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsi Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2012-ci ildən etibarən keçirilir və müsabiqəyə Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi təşkilatçılıq edir.
Akademik Ə.Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bütün müsabiqələrdə əsas təşkilatçılardan biri kimi Təhsil Nazirliyi və orta məktəblərlə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərərək layihələrə elmi dəstək verib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutu da AMEA-nın aparıcı elmi müəssisəsi kimi bu prosesdə həmişə yaxından iştirak edib və bundan sonra da edəcək.
Ə.Abbasov AMEA alimlərinin elmi məsləhət verdiyi layihələrin müsabiqələrdə həmişə uğur qazandıqlarını və bir neçəsinin final mərhəsinə çıxaraq ABŞ-da keçirilən – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə (İSEF) vəsiqə aldıqlarını vurğulayaraq, İSİ-nin idarəetmə, kompüter elmləri, müsir informasiya texnologiyaları və süni intellekt sahələrindəki elmi araşdırmaların gənc tədqiqatçılar üçün böyük maraq kəsb etdiyini bildirib. O, 189-190 saylı tam orta məktəbin rəhbərliyinin İSİ-nin alimlərini məktəbin komandasına elmi məsləhətçi kimi seçməsinin də bu maraqdan irəli gəldiyini qeyd etdi.
Çıxışının sonunda Ə.Abbasov 189-190 saylı tam orta məktəbin şagirdlərinə müsabiqədə İSİ-nin bir sıra aliminin rəhbərlik edəcəyini bildirərək onlara uğurlar arzuladı.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üvzü Əminağa Sadıqov çıxış edərək elmi tədqiqat işinə meyli olan istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi baxımından “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsinin çox faydalı layihə olduğunu qeyd etdi. AMEA-nın məsul nümayəndəsi kimi indiyədək keçirilmiş müsabiqələrin hamısının təşkilat komitələrinin üzvü olduğunu qeyd edən Ə.Sadıqov, yüzlərlə şagirdin bu müsabiqələrdə böyük həvəslə iştirak etdiyinin şahidi olduğunu bildirdi. O, vurğuladı ki, AMEA-nın bütün institutları, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutu gənc istedadların erkən aşkar olunmasında və tədqiqat işlərinə cəlb edilməsində ən maraqlı qurumlardır. Ə.Sadıqov İSİ-də şagirdlərin layihə üzərində işləmələri üçün lazımi şəraitin yaradılacağını əminliklə bildirdi.
Daha sonra 189-190 saylı tam orta məktəbin direktoru Ceyran Kuliyeva çıxış edərək orta təhsilin keyfiyyətini artırmaq məqsədilə Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən islahatlardan və məqsədyönlü layihələrdən danışdı. O, “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin də həmin layihələrdən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, AMEA-nın bu müsabiqənin əsas təşkilatçılarından biri olamasını, AMEA rəhbərliyinin və alimlərinin müsabiqə iştirakçılarına həm elmi, həm də təşkilati dəstək verməsini yüksək qiymətləndirdi. C.Kuliyeva bildirdi ki, müsabiqənin bir neçə müasir və aktual elmi istiqamətinin AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun profilinə uyğun olduğunu nəzərə alaraq şagirdlərimiz bu İnstitutun alimlərindən məsləhət almaq istəyini bildiriblər. Direktor məktəbin müraciətinə xüsusi diqqət ayırdıqları üçün AMEA-nın və İSİ-nin rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə etdi və şagirdlərin elmi məsləhətçilərinə öncədən təşəkkürünü bildirdi.
Sonra görüşdə iştirak edən texnika emləri doktorları Fərhad Paşayev və Asif Rzayev, dos. Ədalət Paşayev, institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva və 189-190 saylı tam orta məktəbin riyaziyyat müəllimi Nüşabə Əhmədova çıxış edərək mövzuların seçilməsi, layihələrin hazırlanması və müsabiqəyə təqdim edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar.

A meeting with schoolchildren preparing for the "Scientists of Tomorrow" competition was held at the Institute of Control Systems
09.09.2021 / Conferences, assemblies
A meeting with students of secondary school No. 189-190 was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on 8 September 2021. The meeting was also attended by the principal and mathematics teacher of the school, as well as the administration and several employees of the institute.
Opening the meeting, General Director of the Institute Academician Ali Abbasov said that the "Scientists of Tomorrow" republican competition had been held since 2012 at the initiative of the Ministry of Education. The competition is organized by the Ministry of Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Ministry of Youth and Sports, the Heydar Aliyev Center, the Republican Committee of the Free Trade Union of Educators of Azerbaijan.
Academician A. Abbasov pointed out that the Azerbaijan National Academy of Sciences, as one of the main organizers of all competitions, closely cooperated with the Ministry of Education and secondary schools, providing scientific support of the projects. The
Institute of Control Systems, as the leading scientific institution of ANAS, has always been actively involved in this process and will continue to do so.
A. Abbasov emphasized that the projects recommended by ANAS scientists had always been successful at the competition, and some of them had reached the final stage and gained the license to participate in the International Science and Engineering Fair (ISEF), held in the USA, and that ICS research in the field of control, computer science, modern information technology and artificial intelligence are of great interest to young researchers. He noted that the administration of secondary school No. 189-190 had chosen ICS scientists as scientific advisors to the school team because of this interest.
At the end of his speech, A. Abbasov wished good luck to the students of secondary school No. 189-190, saying that a number of ICS scientists will preside at the competition.
Then the Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov noted that the "Scientists of Tomorrow" republican competition is a very useful project in terms of finding talented schoolchildren interested in scientific research. Noting that he had been a member of the organizing committees of all competitions held as a responsible representative of ANAS, A. Sadigov said that he had watched with great enthusiasm the participation of hundreds of schoolchildren in these competitions. He emphasized that all the institutes of ANAS, including the Institute of Control Systems, are the most interesting institutions for the early recognition of young talents and their involvement in research work. A. Sadigov expressed confidence that the necessary conditions for the students to work on their projects would be created at the ICS.
Then the principal of secondary school 189-190 Jeyran Guliyeva spoke about the reforms and projects implemented by the Ministry of Education in order to improve the quality of secondary education. She noted that the "Scientists of Tomorrow" competition is one of such projects, and highly appreciated the fact that ANAS is one of the main organizers of this competition, that the leadership and scientists of ANAS provide participants with both scientific and organizational support. J.Guliyeva said that given the fact that several modern and relevant scientific topics of the competition correspond to the profile of the Institute of Control Systems of ANAS, the students of her school had expressed a desire to get consultations from the scientists of this institute. The principal of the school expressed gratitude to the leadership of ANAS and ICS for giving special attention to the school and thanked the scientific leaders of the schoolchildren in advance.
Then Doctors of Engineering Farhad Pashayev and Asif Rzayev, Assoc.Prof. Adalat Pashayev, Sevinj Guliyeva, PhD (Math), Head of the Education Department of the institute, and Nushaba Ahmadova, mathematics teacher of secondary school No. 189-190б exchanged views on the choice of topics, preparation of projects and submission of applications for participation in the competition.
In conclusion, the students got acquainted with the scientific achievements of the institute in the exhibition hall of the ICS.