“2-ci Qarabağ müharibəsi, yeni nəsil müharibə kimi” mövzusunda onlayn beynәlxalq elmi-praktik konfrans keçirilmişdir
25.10.2021 / Xəbərlər
Azәrbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin tәşkilatçılığı ilə Silahlı Qüvvәlәrinin Hәrbi Akademiyasında “2-ci Qarabağ müharibəsi, yeni nəsil müharibə kimi” mövzusunda onlayn beynәlxalq elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
Konfrans Türkiyә Respublikasının Milli Müdafiә Universiteti, Pakistan İslam Respublikasının Milli Müdafiә Universiteti, Bolqarıstanın Q.S.Rakovski Milli Müdafiә Universiteti, Ukraynanın İvan Çernyaxovski adına Milli Müdafiә Universiteti, Polşanın Varmia vә Mazuri Universiteti, eləcə də Rumıniyanın I Karol Milli Müdafiә Universitetinin dəstəyi ilə baş tutmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının nümayəndələri də iştirak etmişdir.
Konfransın açılış mərasimində iclasında AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “Hərbi Texnologiyaların İnkişafında  Süni  İntellektin Rolu” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir. Ə.Abbasov qeyd etmişdir ki, elm və texnologiyaların inkişafında alınan nəticələrin tətbiq sahələri içərisində əsas yeri bütün dövrlərdə hərbi sənaye tutmuşdur. 4-cü sənaye inqilabının əsas istiqamətlərindən biri və bəlkə də birincisi olan süni intellektin yaranması və tətbiqi həmçinin hərbi texnologiyalara istiqamətlənmiş və bu sahədə qabaqcıl ölkələrdə yeni növ silahların yaradılmasında və hərbi əməliyyatların idarə olunmasında müəyyən nailiyyətlər əldə olunmuşdur.
Ə.Abbasov bildirmişdir ki, Süni intellektin(Sİ) hərbi sahədə tətbiqinin əsas istiqaməti pilotsuz uçuş aparatları(PUA) və döyüş robotlarıdır.­­­ PUA-lar əsasən zərbə-kəşfiyyat xarakterli olub avtonom, yaxud məsafədən idarə olunaraq ərazinin skan olunması, ərazidəki obyektlərin tanınması, canlılar da daxil olmaqla, hədəflərin seçilməsi və məhv edilməsi, özünümüdafiə, döyüş ərazilərində vəziyyətin dəyişmə xəritəsinin operativ hazırlanması, naviqasiya və operativ mərkəzlə kommunikasiya və s. funksiyaları yerinə yetirirlər.
PUA-lardan bəhs edən Ə.Abbasov Ali Baş komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun ölkəmizin işğal olunmuş əraziləri uğrunda apardığı 44 günlük müharibədə erməni silahlı qüvvələrinin darmadağın edilməsində PUA-ların əhəmiyyətli rolunu da xüsusilə qeyd etmişdir.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyev “Intelligent adaptive vibration technology for diagnostics of weapons and military equipment” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş və bildirmişdir ki, təklif olunan problem hərbi silahların və hərbi texnikanın real vuruş şəraitində diaqnostika probleminə həsr edilmişdir. Bildirib ki, hazırda ən effektiv diaqnostika texnologiyaları əsas vibrasiya texnologiyları vasitəsilə həyata keçirilir, lakin döyüş şəraitində diaqnostikanın adekvatlığını həll etmək üçün iki problemi həll etmək lazımdır.

International scientific-practical online conference “The Second Karabakh War as a War of a New Generation" was held
25.10.2021 / Conferences, assemblies
The online international scientific-practical conference "The Second Karabakh War as a New Generation War" organized by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan was held at the Military Academy of the Armed Forces.
The conference was supported by the National Defense University of the Republic of Türkiye, the National Defense University of the Islamic Republic of Pakistan, the G.S. Rakovsky National Defense University of Bulgaria, the Ivan Chernyakhovsky National Defense University of Ukraine, the University of Warmia and Mazury in Poland, and the Carol I. Karol I. National Defense University of Romania. The National Defense University of Romania named after Carol I.
Representatives of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Azerbaijan National Aerospace Agency, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State University of Oil and Industry, Academy of State Border Service of the Republic of Azerbaijan and Heydar Aliyev Academy of State Security Service of the Republic of Azerbaijan also participated in the event.
At the opening ceremony of the conference, General Director of the Institute of Control Systems of ANAS Academician Ali Abbasov made a presentation on "The Role of Artificial Intelligence in the Development of Military Technologies". A. Abbasov noted that the military industry has always occupied the main place among the spheres of application of the results obtained in the development of science and technology. The emergence and application of artificial intelligence, one of the main, and possibly the first, directions of the 4th industrial revolution is also focused on military technologies, and in this area developed countries have achieved certain success in creating new types of weapons and managing military operations.
А. Abbasov said that the main application of artificial intelligence (AI) in the military sphere is unmanned aerial vehicles (UAVs) and combat robots. UAVs are mainly of strike and reconnaissance purpose and perform autonomous or remotely controlled functions such as terrain scanning, recognition of objects on the ground, selection and destruction of targets, including living beings, self-defense, operational preparation of a map of the changing situation in combat areas, navigation and communication with the operations center, etc.
Speaking about UAVs, A. Abbasov emphasized the important role of UAVs in the defeat of Armenian armed forces in the 44-day war waged by the Azerbaijani Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev over the occupied territories of our country.
At the conference, ANAS Advisor Academician Telman Aliev also made a presentation on "Intelligent adaptive vibration technology for diagnostics of weapons and military equipment", saying that the proposed problem is devoted to the problem of diagnostics of combat weapons and military equipment in real combat conditions. He stated that currently the most effective diagnostic technologies are implemented with the help of basic vibration technologies, but to ensure the adequacy of diagnostics in combat conditions it is necessary to solve the two problems.