20 Yanvar faciəsi tariximizin şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsidir
“Bizim xalqımız o günü heç vaxt unutmayacaqdır. Çünki o, ayrı-ayrı insanlara edilən qəsd, təcavüz deyildi, bu bütün Azərbaycan xalqına, Azərbaycan millətinə, Azərbaycan ölkəsinə edilən təcavüz idi. Bu təcavüz nəticəsində həlak olanlar xalq qəhrəmanlarıdır, onlar millətimizin qəhrəmanlarıdır”.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev
XX əsr tarixinə bəşəriyyətə qarşı ən amansız və dəhşətli cinayətlərdən biri kimi düşmüş 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisəsindən 33 il ötür. Azərbaycan xalqı bu tarixi gündə qəlbində yaşatdığı milli azadlıq və istiqlal istəyindən geri çəkilməyəcəyini, bu amal uğrunda hətta canından belə keçməyə hazır olduğunu bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında Fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi, Azərbaycan televiziyasının enerji bloku partladıldı. Bu əməliyyatı SSRİ DTK-nın “ALFA” qrupu yanvarın 19-da həyata keçirdi. Gecə fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı.
Müstəqillik istəyi ilə həmrəylik nümayiş etdirən dinc əhaliyə qarşı həyata keçirilən cəza tədbirləri Beynəlxalq İnsan Haqları Bəyannaməsinin və bu sahədə qəbul olunmuş digər konvensiyaların müddəalarının kobud şəkildə pozulması demək idi. Çökməkdə olan sovet rejimi törətdiyi cinayətlər sırasına misli görünməmiş bir vəhşilik aktını da əlavə etdi. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə silahlanmış sovet ordusu hissələri heç bir xəbərdarlıq edilmədən Bakı şəhərinə və Azərbaycanın bir sıra digər rayonlarına yeridilərək Azərbaycan xalqına vəhşicəsinə divan tutdu.
Bakıda fövqəladə vəziyyətin elan olunması haqqında məlumat isə əhaliyə yanvarın 20-də səhər saat 7:00-da respublika radiosu vasitəsilə bildirildi. Həyata keçirilmiş hərbi təcavüz nəticəsində paytaxtda dinc əhaliyə divan tutuldu, yüzlərlə insan qətlə yetirildi, yaralandı və itkin düşdü. Həlak olanlar arasında yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar, qocalar, əlillər də var idi.
Bakıda və Azərbaycanın digər bölgələrində 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu. Azərbaycanın o vaxtkı rəhbərliyi isə qətiyyətsizlik və qorxaqlıq nümayiş etdirdi.
Azərbaycana qarşı soyqırımı həyata keçirmiş sovet rejiminə qarşı ən kəskin bəyanatı Ümummilli Lider Heydər Əliyev verdi. Ulu Öndər faciə törədiləndən bir gün sonra, yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və törədilən faciəyə ilk siyasi qiymət verdi. Heydər Əliyev bu bəyanatla dünyanın bütün kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri qarşısında SSRİ rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilən soyqırımı pislədi, bunu insanlığa, humanizmə sığmayan hərəkət kimi qiymətləndirərək M.Qorbaçovu kəskin ittiham etdi və qoşunların Bakıdan çıxarılmasını tələb etdi.
20 Yanvar Azərbaycan tarixində sadəcə ağrı və acı ilə deyil, həm də şərəf günü kimi xatırlanır. Məhz həmin hadisələr sübut etdi ki, Azərbaycan xalqı pozulan hüquqları, suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda savaşmaq əzminə malikdir. Xalqımız 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini əziz tutur, hər il faciənin ildönümü izdihamlı ziyarətlərlə müşayiət edilir, istiqlal fədailərinin məzarlarına faciənin simvoluna çevrilmiş al qərənfillər düzülür.

Трагедия 20 января - страница чести и героизма в нашей истории
“Наш народ никогда не забудет этот день. Потому что это не было покушением на отдельных людей, это была агрессия против всего азербайджанского народа, азербайджанской нации, азербайджанской страны. Те, кто погиб в результате этой агрессии, являются народными героями, они герои нашей нации”.
Общенациональный Лидер Гейдар Алиев
Прошло 33 года со дня событий 20 января 1990 года, вошедших в историю ХХ века как одно из самых жестоких и страшных преступлений против человечества. В тот исторический день азербайджанский народ продемонстрировал всему миру, что он не отступит от живущего в его сердце стремления к национальной свободе и независимости, что он готов пожертвовать ради этого делом даже своей жизнью.
19 января 1990 года Михаил Горбачев подписал указ об объявлении чрезвычайного положения в Баку, грубо нарушив статью 71 Конституции СССР. Однако план расправы над мирным населением в Баку был осуществлен тайно, был взорван энергоблок Азербайджанского телевидения. Эту операцию группа "Альфа" КГБ СССР провела 19 января. Население, не знавшее, что ночью было объявлено чрезвычайное положение в ночное время, было подвергнуто безжалостной расправе, невиданным в истории человечества зверствам.
Карательные меры в отношении мирного населения, демонстрирующего солидарность в своем стремлении к независимости, были грубым нарушением положений Международной декларации прав человека и других конвенций, принятых в этой области. Рушащийся советский режим добавил к ряду совершенных им преступлений беспрецедентный акт жестокости. В ночь с 19 на 20 января 1990 года вооруженные части Советской Армии без предупреждения вторглись в город Баку и ряд других районов Азербайджана и жестоко расправились с азербайджанским народом.
Информация об объявлении чрезвычайного положения в Баку была сообщена населению по республиканскому радио в 7:00 утра 20 января. В результате осуществленной военной агрессии в столице была учинена расправа над мирным населением, сотни людей были убиты, ранены и пропали без вести. Среди погибших были несовершеннолетние, женщины, старики, инвалиды.
В Баку и других регионах Азербайджана было жестоко убито 146 человек, ранено 744 человека, арестовано более 800 человек. А тогдашнее руководство Азербайджана проявило нерешительность и трусость.
Самое резкое заявление против советского режима, осуществившего геноцид против Азербайджана, сделал общенациональный лидер Гейдар Алиев. На следующий день после трагедии, 21 января, великий лидер провел пресс-конференцию в постоянном представительстве Азербайджана в Москве и дал первую политическую оценку произошедшей трагедии. Этим заявлением Гейдар Алиев в присутствии представителей всех средств массовой информации мира осудил геноцид, совершенный руководством СССР против азербайджанского народа, расценив его как акт, несовместимый с человечностью и гуманизмом. Он резко осудил  М. Горбачева и потребовал вывода войск из Баку.
20 января в истории Азербайджана вспоминается не только с болью и горечью, но и как День чести. Именно эти события доказали, что азербайджанский народ имеет решимость бороться за восстановление попранных прав, суверенитета и территориальной целостности. Наш народ чтит память шехидов 20 января, каждый год в годовщину трагедии множество людей посещают могилы борцов за независимость, оставляя на них красные гвоздики, ставшие символом трагедии.