İran İslam Respublikası ilə elmi əlaqələr
24-28 İyul 2011 i il tarixində Kibernetika İnstitutunun 2 nümayəndəsi - Adalat Paşayev və Tofiq Babayev Təbriz Universiteti və Marağa Astronomiya və Astrofizika Elmi-Tədqiqat İnstitutu - RİAAM (Research Institute For Astronomy&Astrophysics of Maragha) ilə elmi əlaqələr yaratmaq məqsədi ilə İran İslam Respublikasına ezamiyyətdə olmuşlar. Təbriz Universitetinin Astrofizika fakultəsinin mudiri və RİAAM-ın direktoru professor Əli Əcəbşirizadə və Maraga şəhərində RİAAM-ın digər elmi əməkdaşları ilə gorüşlər keçirilmişdir.
Görüşlərdə İran alimlərinə Kibernetika İnstitutunun strukturu və aparılan elmi-tədqiqat işləri və PCİ konfransları barədə məlumat verildi.
İnstitutda yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri və xüsusən noise –monitorinq texnologiyasının baş verəcək zəlzələlərin monitorinqi və proqnozladırılmasına tətbiqi layihəsi çox böyük marağa səbəb oldu.
Professor Əli Əcəbşirizadə ilə Kibernetika İnstitutu ilə RIAAM arasında
elmi əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi aparıldı və gələcək sazişin işçi variantı prof. Ə. Əcəbşirizadə təqdim edildi. Prof.Ə. Əcəbşirizadə müvafiq razılaşdırmalardan sonra saziş barədə məlumat verələcəyini bildirdi.
Eyni zamanda prof. . Ə. Əcəbşirizadə RİAAM-ın fəaliyyıti barədə ətraflı məlumat verərək İnstitutun İranda xarici elmi jurnallarda çap edilən məqalələrin sayina gö-rə 3-cü yerdə oldugunu qeyd etdi və RİAAM-ın elmi tenderləri barədə məlumat verərək Azərbaycan (Kibernetika instititunun) alimlərinin bu tenderəlrdə iştirak etməyə dəvət etdi.
Hər iki İnstitutun iştirakı ilə keçirilən Elmi konfranslar haqqında bir-birimizi məlumatlandırmaq haqqında razılıq əldə olundu. İranlı həmkarlar PCİ-2012 –də iştirak etmək arzusunda olduqlarını bildirdilər.
Müzakirələr nəticəsində konkret elmi əməkdaşliq nümunəsi kimi Ədalət Paşayev RIAAM-ın əməkdaşları Ph.D. H.Tabatabasarani və aspirant M.Müzəffəri ilə birlikdə Marağa rəssədxanasında istifadə edilmiş alətlərin modelləşdirilməsi istiqamətində tədqiqatlara başladılar və gələcəkdə bu tədqiqatları davam etdirilməsi barədə ilkin razılıq əldə olundu.

Scientific relations with Islamic Republic of Iran
Representatives of the Cybernetics Institute A. Pashayev and T. Babayev visited Tabriz University and RIAAM (Research Institute For Astronomy&Astrophysics of Maragha) on 24-28 July 2011 to establish scientific relations. Meetings with Director of RIAAM, head of Astrophysics department of Tabriz University Professor Ali Ajabshirizade and other employees of RIAAM (Maragha) were conducted. At those meetings, Iranian scientists were informed on the structure of the Institute, scientific research activity and the coming PCI conference. Scientific research activity of the Institute, particularly the project on application of noise monitoring technology and earthquake forecasting caused great interest of the Iranian colleagues. There was an exchange of opinion on scientific cooperation between the Cybernetics Institute and RIAAM. A work draft of the agreement between the Cybernetics Institute and RIAAM was presented to Director of RIAAM Ali Ajabshirizade. Professor A. Ajabshirizade gave detailed information about the activity of RIAAM and noted that the Institute ranked 3rd in Iran in the quantity of articles published in foreign scientific journals. He also told about scientific tenders of RIAAM and invited Azerbaijani scientists (the Cybernetics Institute) to participate in those tenders.
An agreement was reached on mutual dissemination of information on science conference with participation of both institutes. Iranian colleagues expressed their wish to take part in PCI-2012. As a result of discussions, as an example of specific scientific cooperation, Adalat Pashayev and the researchers of RIAAM Dr. H. Tabatabasarani and postgraduate student M. Muzaffari proposed a method of calculation of accuracy of ancient instruments used at Maragha Observatory for astronomic researh, and the initial agreement to continue that research was made.