Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlığa həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktiki tədbirlər keçirilib
27.05.2023 / Tədbirlər
22-25 may 2023-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) və BMT-nin Avropa üçün İqtisadi Komissiyası (UNECE) təşkilatçılığı ilə Nəqliyyat və Logistikanın Asanlaşdırılması üzrə XIV Beynəlxalq Bacarıqların Artırılması Seminarı və Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 2-ci beynəlxalq konfransı (PLMO 2023) keçirilib. Dörd gün davam edən konfranslarda nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması, elmi-texniki və təşkilatı problemlərin həlli, təchizat zəncirində investisiya məsələləri, yüklərin danışmasında BMT standartlarının tətbiqi kimi məsələr müzakirə olunub. Görüşlər əsnasında Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin tərəfdaşları olan Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz, Orta Asiya ölkələrinin, Türkiyə və Çinin TRASEKA, SPECA və Orta Dəhliz layihələri çərçivəsində “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlığını təmsil edən geniş auditoriya bir araya gəlib.
22-23 may tarixlərində BMT-nin Avropa üçün İqtisadi Komissiyası (UNECE) və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan Ticarət və Nəqliyyatın Asanlaşdırılması üzrə XIV Beynəlxalq Bacarıqların Artırılması Seminarında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev, BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva, UNECE-nin İqtisadi Əməkdaşlıq və Ticarət Şöbəsinin Direktoru Elisabeth Türk, regional məsləhətçisi Mario Apostolov və “Dövlət-Özəl-Akademik” platformasından müxtəlif ölkələrin alimləri, mütəxəssislər və ekspertləri çıxış ediblər.
Seminar çərçivəsində Orta Dəhliz, TRACECA və SPECA ölkələrinin ticarət tənzimləmələri və ekspertlərin təlimi, Avro-Asiya iqtisadi əməkdaşlığı çərçivəsində təchizat zəncirinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, nəqliyyatın rəqəmsallaşdırılması, elmi-texniki məsələləri və sənəd mübadiləsində BMT-nin Ticarətin Asanlaşdırılması və Elektron Biznes Mərkəzinin (UN/CEFACT) standartlarının tətbiqi kimi məsələlər müzakirə olunub. “Bir kəmər, bir yol” konsepsiyasından, Şərq-Qərb Dəhlizi və Orta Dəhliz istiqamətində rəqəmsal həllər əsasında tranzit gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi, TRACECA və SPECA iştirakçısı olan dövlətlər üçün regional pilot layihənin həyata keçirilməsi yolu ilə multimodal məlumatların rəqəmsallaşdırılması və sənəd mübadiləsi üçün Yol Xəritəsinin hazırlanmasından bəhs edilib. Yük daşımalarının asanlaşdırılması və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi sahəsində mövcud problemlər barədə fikir mübadiləsi aparan seminar iştirakçıları eFTI Qaydalarının həyata keçirilməsi, dəhliz ölkələrində BMT/CEFACT standartlarının tətbiqi ilə bağlı boşluqların təhlili, EU4Digital ilə əməkdaşlıq və Xəzər limanları arasında məlumat mübadiləsi istiqamətində birgə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi və yeni layihələrin hazırlanması ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Seminarda, həmçinin Azərbaycanın sədrliyi ilə 2023-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan BMT-nin Mərkəzi Asiya İqtisadiyyatı üzrə Xüsusi Proqramının (SPECA) konfransının təşkili ilə bağlı qarşıda duran hədəflərdən bəhs olunub.
Tədbirin davamında 24-25 may tarixlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Polşanın Sileziya Texnologiya Universiteti, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti və Gürcüstan Texniki Universitetinin təşkilatçılığı ilə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri üzrə 2-ci beynəlxalq konfransı (PLMO 2023) keçirilib. Hibrid formatda keçirilən beynəlxalq konfransda Polşa, Çin, İtaliya, Gürcüstan, Almaniya, Rumıniya, Litva, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan və digər ölkələrin aparıcı alimləri iştirak ediblər.
Konfransda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması zamanı meydana çıxan elmi-texniki problemlərə müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq elmi və texnoloji cəhətdən yanaşaraq həll yolları axtarmağın zəruriliyindən, dəhlizlərə çıxışı olan ölkələr arasındakı siyasi-iqtisadi münasibətlər və qəbul olunmuş standartların tətbiqindən bəhs edib. Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu kimi tanınan Orta dəhlizinin ölkələr arasında təhlükəsizlik, tənzimləmə və geosiyasi məsələlərin həllində önəmini vurğulayan Ə.Abbasov son illərdə beynəlxalq miqyaslı transmilli layihələrin reallaşmasında Azərbaycan aktiv rola malik olduğunu bildirib. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü siyasət nəticəsində dəhlizin təkcə tranzit imkanlarının genişləndirilməsi baxımından deyil, müxtəlif sahələrdə biznesin inkişafı üçün də mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Hazırda dünya miqyasında yeni rəqəmsal yolların formalaşdırılması sahəsində görülən işlərdən söz açan Ə.Abbasov “Bir kəmər, bir yol”- “Yeni İpək Yolu” təşəbbüsünün irəli sürülməsi ilə Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizinin təşkilati, iqtisadi, coğrafi istiqamətlərdə inkişaf etdirildiyini eyni zamanda, yeni bir dəhlizin rəqəmsal kommunikasiya əlaqələrinin yarandığını qeyd edib, dəhliz ölkələrinin müvafiq müəssisələri arasında qurulan səmərəli elmi-texniki əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev beynəlxalq logistika, idarəetmə və istismar problemlərinin həlli istiqamətində yeni elmi tədqiqatların aparılması, regional rəqəmsallaşdırma, mövcud çatışmazlıqların elmi ictimaiyyət tərəfindən müzakirəsi baxımından bu qəbil konfransların keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Akademik nəqliyyat infrastrukturunun yaşıl texnologiyalara uyğunlaşdırılmasının ölkədə yaşıl cəmiyyətin formalaşmasına böyük təkan verdiyini qeyd edib, Azərbaycanın Avropa və Asiya arasında həm su, həm də yerüstü nəqliyyat daşımalarına görə beynəlxalq nəqliyyat qovşaqları içərisində xüsusi yer tutduğunu vurğulayıb. Qarabağda aparılan yenidənqurma layihələrindən söz açan alim Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin Azərbaycanın Avropaya inteqrasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli çıxış edərək təmsil etdiyi Nazirlik tərəfindən ölkədə elm və təhsil sahələrinin inkişafına təkan verə biləcək layihələrə dəstək göstərildiyini bildirib. O, Azərbaycanın Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində, xüsusilə Orta Dəhlizdə mühüm rol oynaması ilə yanaşı, yeni əlverişli fürsətlər əldə etməklə bağlı müxtəlif iqtisadi və coğrafi məsələlərin həlli istiqamətində aparılan işləri nəzərə çatdırıb. Məhz bu problemlərin həlli istiqamətində elm və təhsilin rolunu vurğulayaraq AR Elm və Təhsil Nazirliyində nəqliyyat və logistika sahəsində yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən danışıb. Nazirliyin təşəbbüsü ilə ali təhsil müəssisələrində yeni yaradılan magistratura proqramlarının elmi ictimaiyyətin diqqətinin bu sahədə mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına yönəldildiyini qeyd edib.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin sədri Anar Rzayev çıxış edərək qabaqcıl ölkələrdə olduğu kimi rəqəmsal inkişafın qurulması və yeniliklərin tətbiqi məsələlərinin ölkəmiz üçün də prioritet olduğunu bildirib. Rəqəmsal nəqliyyat dəhlizi anlayışından bəhs edərək bunun mahiyyət etibarilə daşıma sənədlərinin elektronlaşdırılması, daşıma prosesinin bütün mərhələlərində dövlət qurumları ilə həayta keçirilən proseslərin rəqəmsallaşdırılması, yüklərin izlənilməsi və digər məsələləri özündə ehtiva etdiyini, bu prosesin daşıma xərclərinin azalmasına, eləcə də mövcud infrastrukturun səmərəli istifadəsinə imkan yaradacağını bildirib.
Çinin Uzaqdan Zondlama Komitəsinin sədri, Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun Uzaqdan Zondlama Peyk Tətbiqi üzrə Milli Mühəndislik Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, akademik Gu Xinqfa çıxışında yüksək səviyyəli konfransın təşkilinə və beynəlxalq əmədaşlığa hədəflənən dəvətə görə öz təşəkkürlərini ifadə edib. Cəmiyyətin iqtisadi, geosiyası inkişafı və sivilizasiya mübadiləsi üçün qabaqcıl dünya dövlətlərilə bilik mübadiləsi aparılmasının zəruriliyni qeyd edən G.Xinqfa rəqəmsal nəqliyyat, aerokosmik tədqiqatlar, informasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə elmi tədqiqatların aparılması barədə təkliflərini səsləndirib.
Konfransda çıxış edən Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin nümayəndəsi, “Nəqliyyat problemləri” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru, professor Aleksandr Sladkovski dünyada mövcud olan müxtəlif trans-kontinental nəqliyyat dəhlizlərinin istifadəsi zamanı siyasi, mədəni və elmi əlaqələrlə bağlı meydana gələn çətinliklərdən bəhs edib. Alim istehsal və ticarət əlaqələrinin, habelə dünya iqtisadiyyatının inkişafı, daha əlverişli, sürətli və sərfəli beynəlxalq yükdaşımalarının həyata keçirilməsi üçün Qara dəniz və Xəzər dənizi ölkələrinin əməkdaşlığından söz açıb.
Sonda Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil üzrə Respublika Konsulu Yulbarskhon Mansurov çıxış edərək ikinci dəfə olaraq Azərbaycanda baş tutan bu konfransın unikallığı, irəli sürülən gələcək istiqamətli elmi və təşkilati-iqtisadi məsələlərin birgə müzakirəsi və qərarların qəbul edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb və innovativ sahibkarlığın inkişafını səciyyələndirən məsələləri nəzərə çatdıran alim konfransın istiqamətləri barədə təkliflərini səslənidirib.
Hər iki tədbirdə nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində ikitərəfli səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması barədə danşıqlar aparılıb, birgə layihələrin hazırlanması, qrantların elan olunması və gələcək perspektivlər müzakirə olunub, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

International scientific and practical events to discuss the issues of East-West transport corridors on the "Public-Private-Academic" platform were held
27.05.2023 /
The 14th International Capacity-Building Seminar on Trade and Transport Facilitation and the 2nd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2023) were held on May 22-25, 2023 with organizational support of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and UNECE. The conferences, which lasted four days, focused on issues such as the digitalization of transport corridors, addressing scientific-technical and organizational problems, investment in the supply chain, and the implementation of UN standards in freight transport. The events brought together a wide audience representing “Public-Private-Academic” cooperation of countries of Eastern Europe, South Caucasus, Central Asia, Türkiye and China, which are partners of the East-West transport corridor, under the TRACECA and SPECA projects, and the Middle corridor.
Speakers at the 14th International Capacity-Building Seminar on Trade and Transport Facilitation, organized by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on May 22-23, included General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov, Head of Transport Policy Department of the Ministry of Digital Development and Transport Fariz Aliyev, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva, Director of Economic Cooperation and Trade Division at UNECE Elizabeth Tuerk, UNECE Regional Advisior Mario Apostolov, academics, specialists and experts of the public-private-academic platform from various countries.
The seminar discussed such issues as trade regulations and expert training of the Middle corridor, TRACECA and SPECA countries, improving the quality of the supply chain within the Eurasian Economic Cooperation, digitalization of transport, scientific and technical issues, and implementation of the UN Center for Trade Facilitation and Electronic Business (UN/CEFACT) standards in document exchange. Discussions focused on the "One Belt, One Road" concept, facilitation of transit customs procedures based on digital solutions towards the East-West Corridor and Middle Corridor, digitalization of multimodal data and development of the document exchange roadmap by implementing a regional pilot project for TRACECA and SPECA member states. The participants of the seminar exchanged views on the existing challenges in facilitating cargo transportation and implementation of digital technologies, voiced their proposals on the implementation of eFTI rules, analysis of gaps in the application of UN/CEFACT standards in the corridor countries, implementation of joint cooperation with EU4Digital and development of new projects on information exchange between the Caspian ports.
The seminar also discussed the upcoming goals related to the organization of the UN Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) conference, chaired by Azerbaijan, which is scheduled for November 2023 in Baku.
As a continuation of the event, the 2nd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2023), organized by the Institute of Control Systems, Silesian Technological University of Poland, Tashkent State Transport University and Georgian Technical University, was held on May 24-25. Leading scientists from Poland, China, Italy, Georgia, Germany, Romania, Lithuania, Bulgaria, Uzbekistan, Kazakhstan and other countries participated in the international conference in hybrid format.
Speaking at the conference, Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems, spoke about the need to find solutions to scientific and technical problems arising in the digitalization of transport corridors, through scientific and technological approach in accordance with the modern standards, about the political and economic relations between countries that have access to the corridors, and the application of the adopted standards. Stressing the importance of the Middle Corridor, known as the Trans-Caspian international transport route, in addressing security, regulatory and geopolitical issues between countries, A. Abbasov noted that in recent years Azerbaijan has been playing an active role in the implementation of transnational projects of international scale. He also emphasized that as a result of purposeful policy pursued by President Ilham Aliyev, the corridor is important not only in terms of enhancing transit opportunities, but also for the development of business in various fields. Speaking about the work being done in the field of forming new digital routes on a global scale, A. Abbasov said that with the launch of the "One Belt, One Road" initiative– New Silk Road, the East-West transport corridor is developing in terms of organization, economy and geography, and at the same time the new corridor creates digital communication links; he talked about the effective scientific and technical cooperation ties established between relevant institutions of the corridor countries.
Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Rasim Aliguliyev in his speech at the conference stressed the importance of these conferences in terms of conducting new scientific research towards solving international problems of logistics, management and operation, regional digitalization, discussion of existing shortcomings by the scientific community. The academician noted that the adaptation of transport infrastructure to green technologies had given a great impetus to the formation of a green society in the country, stressing that Azerbaijan occupies a special place among international transport hubs in both water and land transportation between Europe and Asia. Speaking about the reconstruction projects implemented in Karabakh, the scientist pointed out that the Zangezur transport corridor is of great importance from the point of view of integrating Azerbaijan with Europe.
Nijat Mammadli, Advisor to the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, in his speech noted that the ministry he represents supports projects that can contribute to the development of science and education in the country. He noted Azerbaijan's important role in the East-West transport corridor, especially in the Middle Corridor, and also highlighted the work being done to address various economic and geographical issues related to obtaining new favorable opportunities. Stressing the role of science and education in solving these problems, he spoke about the practical measures taken in the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to train highly qualified personnel in the field of transport and logistics. He noted that the Master's programs at universities newly established at the initiative of the Ministry drew the attention of the scientific community to addressing the existing gaps in this field.
Speaking at the conference, Anar Rzayev, Chairman of the Azerbaijan Land Transport Agency of the Ministry of Digital Development and Transport, noted that the problems of building digital development and implementation of innovations are a priority for our country, just like in most advanced countries. Speaking about the concept of a digital transport corridor, he said that the essence of it is electronization of transportation documents, digitalization of processes carried out by government agencies at all stages of the transport process, cargo tracking and other issues, which will reduce transport costs, as well as effectively use the existing infrastructure.
In his speech, Academician Gu Xingfa, Chairman of the China Remote Sensing Committee, Director of the National Engineering Research Center for Remote Sensing Satellite Application of the Institute of Aerospace Information of the Chinese Academy of Sciences, expressed his gratitude for the high-level organization of the conference and an invitation to international cooperation. Noting the need to exchange knowledge with the world's leading powers for economic, geopolitical development of society and civilization exchange, G. Xingfa voiced proposals for joint research with the Institute of Control Systems in the field of digital transport, aerospace research, information technology development.
Professor Aleksander Sładkowski, Editor-in-Chief of the international scientific journal "Transport Problems", representing the Silesian University of Technology of Poland, spoke at the conference about the difficulties arising from political, cultural and scientific ties in the use of various existing transcontinental transport corridors. The scientist spoke about the cooperation between the countries of the Black and Caspian seas in order to develop production and trade relations, as well as the world economy, the implementation of more convenient, faster and more profitable international cargo transportation.
In conclusion, the Republican Consul of the Republic of Uzbekistan on Higher Education Yulbarskhon Mansurov in his speech emphasized the uniqueness of this conference held in Azerbaijan for the second time, its importance in terms of joint discussion of scientific, organizational and economic issues, proposals put forward for further direction and decision-making, highlighted issues characterizing the development of innovative entrepreneurship and outlined his suggestions for the directions of the conference.
The conference then continued its work with a plenary session and sections.
Talks on the establishment of bilateral effective cooperation in the field of digitalization of transport corridors were held at both events, the development of joint projects, announcement of grants and further prospects were discussed, and relevant decisions were taken.