11.09.2025 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və şöbənin aparıcı mühəndis proqramçısı Xalidə Məlikova 9-11 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Kutaisi şəhərində keçirilən “Transport Bridge Europe-Asia” adlı 9-cu Polşa-Gürcüstan Beynəlxalq Elmi Konfransında iştirak ediblər.
Konfrans Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin dəstəyi ilə Akaki Tsereteli adına Kutaisi Universiteti tərəfindən təşkil edilib.
Dünyanın qabaqcıl 8 ölkəsindən 20-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyi konfransın plenar iclasında Tofiq Babayev çıxış edərək İSİ adından konfrans iştirakçılarını salamlayıb, 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək PLMO2026 beynəlxalq konfrans barədə məlumat verib və iştirakçıları konfransa dəvət edib. Eyni zamanda, PLMO2024 məqalələrinin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edildiyini və PLMO2025 məqalələrinin Springer nəşriyyatında çap ediləcəyini bildirib.
Xalidə Məlikova konfransda “Assessment of Transport and Logistics Sector Digitalization Level in the Republic of Azerbaijan” (Azərbaycanda nəqliyyat və logistika sektorunun rəqəmsallaşdırılması səviyyəsinin qiymətləndirlməsi) adlı təqdimatla çıxış edib.

Заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики д.ф.т. Тофиг Бабаев и ведущий инженер-программист отдела Халида Меликова приняли участие в 9-й Польско-Грузинской международной научной конференции «Transport Bridge Europe-Asia», которая прошла в Кутаиси, Грузия, 9-11 сентября 2025 года.
Конференция организована Кутаисским университетом имени Акакия Церетели при поддержке Силезского технологического университета Польши.
Выступая на пленарном заседании конференции, в которой приняли участие более 20 представителей из 8 ведущих стран мира, Тофиг Бабаев приветствовал участников конференции от имени ИСУ, предоставил информацию о международной конференции PLMO2026, которая состоится в Баку в 2026 году, и пригласил на нее участников. Он также сообщил, что статьи PLMO2024 включены в электронную библиотеку IEEE Xplore, а статьи PLMO2025 будут опубликованы издательством Springer.
Халида Меликова выступила на конференции с докладом на тему “Assessment of Transport and Logistics Sector Digitalization Level in the Republic of Azerbaijan” («Оценка уровня цифровизации сектора транспорта и логистики в Азербайджанской Республике»).