Akademik Ziyad Səmədzadənin 80 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi-praktik konfransı keçiriləcəkdir
01 İyun 2021
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, bu ilin noyabr ayında AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun və Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının təşkilatçılığı ilə akademik Ziyad Səmədzadənin 80 illik yubileyinə həsr olunan “Dayanıqlı inkişafin yeni keyfiyyət mərhələsi” Beynəlxalq elmi-praktik konfransı keçiriləcəkdir. Konfransa təqdim olunan məqalə və tezislər kitab şəklində dərc ediləcəkdir.
Dayanıqlı inkişafın nəzəri-metodoloji məsələləri
Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modeli
Azərbaycanda iqtisadi artım və ictimai rifah
Post-neft iqtisadiyyatının inkişaf istiqamətləri
Qarabağın iqtisadi dirçəlişi
Azərbaycanda iqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi (fiskal və monetar tənzimləmə, investisiya və innovasiya siyasəti, aqrar siyasət və ərzaq təhlükəsizliyi, demoqrafik siyasət)
İqtisadiyyatın sektorial və ərazi strukturunun təkmilləşdirilməsi
Beynəlxalq konfransın materialları əsasında hazırlanacaq kitaba daxil edilmək üçün məqalə və tezislər 15 iyul 2021-ci ilədək Azərbaycan, rus, türk və ingilis dillərinin birində AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşı Tanrıverdi Paşaya ([email protected]; [email protected]) göndərilməlidir.
Qəbul olunmuş məruzələr haqqında müəlliflərə qabaqcadan məlumat veriləcəkdir.
Məqalə və ya tezislərin tərtib olunması qaydaları:
- Məqalənin, tezislərin başlığı, müəllifin adı və soyadı, elmi dərəcəsi, vəzifəsi, iş yeri, əlaqə telefon nömrəsi və elektron ünvanı ayrıca təqdim edilməlidir.
- Mətn 12 ölçüdə Times New Roman şrifti ilə, 1,5 intervalla, abzas 1,25 yazılmalı, kənarlardan (soldan 25 mm, sağdan 10 mm, yuxarıdan və aşağıdan 20 mm) boşluq buraxılmalıdır.
- Müəllifin soyadı və inisialları qalın şriftlə, məruzənin adı böyük, qalın şriftlə; təşkilatın adı adi şriftlə yazılmalıdır.
- Məqalə formasındakı məruzələrin həcmi 6-10 səhifə olmalıdır. Məqalələrə “Xülasə”, “Nəticə”, “Ədəbiyyat siyahısı” əlavə olunmalıdır. Mətndə istinadlar [3] və ya [3; 6; 8] kimi yazılmalıdır.
- Tezislər 3 səhifədən artıq olmamalıdır.
Təşkilat komitəsi Konfransın mövzusuna uyğun gəlməyən, qoyulan tələblərə cavab verməyən və aktual hesab edilməyən məruzələri qəbul etməyə bilər.

Состоится международная научная конференция, посвященная 80-летию академика Зияда Самедзаде
Согласно решению Президиума НАНА, в ноябре текущего года состоится международная научно-практическая конференция «Новый качественный этап устойчивого развития», посвященная 80-летию академика Зияда Самедзаде, организованная Институтом экономики НАНА и Союзом экономистов Азербайджана.
Статьи и тезисы, представленные на конференцию, будут опубликованы в виде книги.
- Теоретические и методологические вопросы устойчивого развития
- Модель экономического развития Азербайджана
- Экономический рост и социальное благосостояние в Азербайджане
- Направления развития постнефтяной экономики
- Экономическое возрождение Карабаха
- Государственное регулирование экономики в Азербайджане (фискальное и денежно-кредитное регулирование, инвестиционная и инновационная политика, аграрная политика и продовольственная безопасность, демографическая политика)
- Совершенствование отраслевой и территориальной структуры экономики
Статьи и тезисы для включения в книгу, которая будет подготовлена по материалам международной конференции, необходимо направить сотруднику Института экономики НАНА Танрыверди Паше ([email protected]; [email protected]) на азербайджанском, русском, турецком или одном из английских языков до 15 июля 2021 года.
Авторы будут заранее проинформированы о принятых работах.
Правила написания статей или тезисов:
- Название статьи, тезисы, имя и фамилия автора, научная степень, должность, место работы, контактный телефон и адрес электронной почты должны быть представлены отдельно.
- Текст должен быть написан шрифтом Times New Roman размером 12, через 1,5 интервала, отступом 1,25, с оставлением полей (слева по 25 мм, справа по 10 мм, сверху и снизу по 20 мм).
- Фамилия и инициалы автора — жирным шрифтом, название доклада — крупным жирным шрифтом; название организации должно быть написано обычным шрифтом.
- Объем докладов в виде статей должен составлять 6-10 страниц. К статьям должны быть добавлены «Аннотация», «Заключение», «Список литературы». Ссылки в тексте должны быть записаны в виде: [3] или [3; 6; 8]
- Тезисы не должны превышать 3 страниц.
Оргкомитет может не принять доклады, не соответствующие теме Конференции, не соответствующие требованиям и не сочтенные актуальными.