Azərbaycan Texniki Universitetində "Radiotexnikanın müasir problemləri" adlı respublika elmi- texniki konfransı keçiriləcəkdir
05 Oktyabr 2021
5-7 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycan Texniki Universitetində radiotexnika sahəsində mühəndis kadrlarının hazırlanmasına həsr olunmuş "Radiotexnikanın müasir problemləri" adlı respublika elmi- texniki konfransı keçiriləcəkdir.
1. Aerokosmik sənayedə mütərəqqi texnologiyalar və məsafədən zondlama metodları
2. Radiolokasiya, radionaviqasiya və radioelektron mübarizə sistemləri
3. Siqnalların rəqəmli emalı
4. Peyk rabitə və televiziya sistemləri
5. Radioverici, radioqəbuledici və antena sistemləri
6. Radiotexnikada ölçmələr
Məqalələrin konfransa təqdim olunması və tərtibatına dair tələblər
1. Məqalə müəllifləri tezislərini göndərən zaman mütləq aid olduğu konfrans bölməsini qeyd etməlidir.
2. Məqalə www.aztuconference.aztu.edu.az səhifəsində qeydiyyatdan keçməklə daxil olunur.
3. Məqalə bir sütunlu mətn formatında təqdim edilməli və 3-6 səhifə olmalıdır.
4. Məqalə azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərindən birində təqdim olunmalıdır. Məqalənin əvvəlində 2 dildə (məqalənin tərtib edildiyi və digər 3 konfrans dillərindən birində) xülasə (250 söz) və açar sözlər (4-5 sayda) verilməlidir.
5. Məqalə MS Word proqramında A4 formatında (sol və sağ - 2 sm, yuxarı və aşağı 2,5 sm) Times New Roman şrifti ilə 12 pt ölçüdə, 1,0 sətirlərarası intervalla və mətndaxili yazıda abzas 1 sm buraxılmaqla eninə hazırlanmalıdır.
6. Məqalə aşağıdakı ardıcıllıqla hazırlanmalıdır: məqalənin adı – ortada, böyük hərflərlə, qalın şriftlə, sonda 6 pt interval, müəllif(lər)in tam adı – ortada; müəllif(lər)in iş yeri, şəhər və ölkə - ortada, sonda 6 pt interval (əgər müəlliflər müxtəlif təşkilatları təmsil edirlərsə, müəllifin və təşkilatın adı yuxarı indekslə nömrələnir), e- mail ünvanı.
7. Ədəbiyyat siyahısı: hər bir istinad olunan mənbənin adı tərcümə olunmadan, məqalədə istifadə olunma ardıcıllığına uyğun olaraq nömrələnir.
8. Məqalədə cədvəl və şəkillər nömrələnir: cədvəl - cədvəlin yuxarısında, sağdan (məs., Cədvəl 1), şəkil şəklin altında, ortadan (məs., Şəkil 1) və mətn hissədən (yuxarıdan və aşağıdan) 1 boş sətir buraxılmaqla göstərilir.
9. Riyazi ifadələr MS Word proqramının düstur redaktoru (Equation) ilə tərtib olunur. Yalnız mətndə istifadə olunan düsturlar nömrələnir. Düstur sətrin ortasında, nömrəsi isə sağda mötərizədə yazılır.
10.  Konfransa məqalə göndərdikdə müəlliflər haqqında məlumat: müəllifin tam adı (soyadı, adı, atasının adı), elmi dərəcəsi, elmi adı, iş yeri, vəzifəsi, telefon nömrəsi, məqalənin adı, konfransın bölmə nömrəsi və adı elektron məktubda təqdim olunur.
Konfransın qrafiki:
Konfrans işi 05- 07 oktyabr 2021-ci il tarixlərində plenar və bölmə iclaslarında azərbaycan, türk, rus, ingilis dillərində təşkil olunacaqdır.
Əlaqə:
Mərziyyə Ağayeva – Azərbaycan Texniki Universitetinin Tədqiqat və inkişaf şöbəsinin müdiri www.aztu.edu.az

В Азербайджанском техническом университете пройдет республиканская научно-техническая конференция «Современные проблемы радиотехники»
05 Oktyabr 2021
5-7 октября 2021 года в Азербайджанском техническом университете пройдет республиканская научно-техническая конференция «Современные проблемы радиотехники», посвященная подготовке инженерных кадров в области радиотехники.
- Передовые технологии и методы дистанционного зондирования в аэрокосмической отрасли
- Радиолокационные, радионавигационные и радиоэлектронные системы
- Цифровая обработка сигналов
- Системы спутниковой связи и телевидения
- Радиопередающие, радиоприемные и антенные системы
- Измерения в радиотехнике
Требования к представлению и оформлению статей на конференцию
- При подаче тезисов авторы должны указать секцию конференции, к которой они относятся.
- Статья вводится путем регистрации на сайте www.aztuconference.aztu.edu.az.
- Статья должна быть представлена в текстовом формате в одну колонку и иметь объем от 3 до 6 страниц.
- Статья должна быть представлена на одном из следующих языков: азербайджанский, турецкий, русский или английский. В начале статьи необходимо предоставить аннотацию (250 слов) и ключевые слова (4-5 слов) на 2 языках (на котором написана статья и на одном из 3 других языков конференции)
- Статья должна быть подготовлена в редакторе MS Word в формате А4 (слева и справа по 2 см, сверху и снизу по 2,5 см), шрифт Times New Roman, размер 12 пт, междустрочный интервал 1,0, отступ в тексте 1 см.
- Статья должна быть оформлена в следующем порядке: название статьи – по центру, заглавными буквами, полужирным шрифтом, интервал в конце 6 пт, ФИО автора(ов) – по центру; Место работы, город и страна автора(ов) - по центру, в конце интервал 6 пт (если авторы представляют разные организации, то наименование автора и организации нумеруется надстрочным индексом), адрес электронной почты.
- Библиография: название каждого цитируемого источника нумеруется в соответствии с порядком его использования в статье, без перевода.
- Таблицы и рисунки в статье нумеруются: номер таблицы ставится над таблицей справа (например, Таблица 1), номер рисунка под рисунком, посередине (например, Рисунок 1), а текстовая часть (сверху и снизу) отделяется 1 пустой строкой.
- Математические выражения составляются с помощью редактора формул (Equation) программы MS Word. Нумеруются только формулы, используемые в тексте. Формула пишется посередине строки, а число пишется в скобках справа.
- При отправке статьи на конференцию в электронном письме указываются сведения об авторах: ФИО автора (фамилия, имя, отчество), ученая степень, ученое звание, место работы, должность, номер телефона, название статьи, номер и название раздела конференции.
Программа конференции:
Работа конференции будет организована в формате пленарных и секционных заседаний 5-7 октября 2021 года на азербайджанском, турецком, русском и английском языках.
Контакт:
Марзия Агаева – начальник отдела исследований и разработок Азербайджанского технического университета www.aztu.edu.az