“Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək
01 Oktyabr 2021
“Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” beynəlxalq elmi-praktik konfransa təqdim edilən tezislərə qoyulan TƏLƏBLƏR
21-22 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının təşkilatçılığı, Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Universiteti, Bolqarıstanın Rakovski Milli Müdafiə Universiteti, Ukraynanın İvan Çernyakevski adına Milli Müdafiə Universiteti, Polşanının Varmia və Mazuri Universiteti və Rumıniyanın I Karol Milli Müdafiə Universitetinin iştirakı ilə “Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” mövzusunda “Zoom” platforması üzərindən onlayn beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək. Professor-müəllim heyəti, elmi işçilər, magistrant, adyunkt/doktorant, dissertant və tələbələr konfransa tezislərini təqdim edə bilərlər.
- Milli təhlükəsizlik;
- Hərbi elmlər;
- Texniki elmlər;
- Humanitar elmlər;
- Hərbi təbabət.
Tezislər təqdim olunan zaman aşağıdakı tələblər nəzərə alınmalıdır:
1. Tezis azərbaycan, rus və ingilis dillərindən birində təqdim oluna bilər.
2. Mətn ölçüləri: A4 formatında sol və sağ - 2 sm, yuxarı və aşağı - 2 sm, Times New Roman – 12, sətirlərarası interval – 1,0.
3. Tezisin həcmi: 2 səhifədən artıq olmamalıdır.
4. Tezis aşağıdakı ardıcıllıqla hazırlanmalıdır:
- məqalənin adı-ortadan, böyük hərflərlə, qalın şriftlə;
- müəlliflərin adı, soyadı, atasının adı - ortada;
- müəlliflərin iş yeri və şəhər - ortada;
- E-mail ünvanı- ortada.
5. Açar sözlər: məruzənin adına və məzmununa uyğun 5-6 əsas anlayış.
6. İstifadə edilmiş ədəbiyyat siyahısı: hər bir istinad olunan mənbənin adı tərcümə olunmadan, tezisdə istifadə olunma ardıcıllığına uyğun olaraq nömrələnir.
7. Tezisdə cədvəl və şəkillər nömrələnir: cədvəl – cədvəlin yuxarısında, sağdan (məs., Cədvəl 1), şəkil – şəklin altında, ortadan (məs., Şəkil 1) və mətn hissədən (yuxarıdan və aşağıdan) 1 boş sətir buraxmaqla göstərilir.
8. Riyazi ifadələr MS Word proqramının düstur redaktoru (Equation) ilə tərtib olunur. Mətndə ancaq istifadə olunan düsturlar nömrələnir. Düstur sətrin ortasında, nömrəsi sağda mötərizədə yazılır.
9. Konfransa təqdim olunmuş və təşkilat komitəsinin üzvləri tərəfindən müsbət rəydən keçmiş tezislər müəlliflər tərəfindən vəsait ödənilmədən materiallar toplusunda dərc olunacaqdır.
Tezislər aşağıda göstərilən ünvana elektron şəkildə təqdim edilə və ya qeyd olunan e-mailə göndərilə bilər.
Ünvan: Bakı şəhəri, Şəfayət Mehdiyev küçəsi 136, Qızıl Şərq şəhərciyi, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası, Adyunktura və elm şöbəsi, Redaksiya bölməsi.

An international scientific-practical conference on "Causes, Consequences and Historical Significance of the Beginning of the Patriotic War" will be held
01 October 2021
REQUIREMENTS for abstracts submitted to the International Scientific and Practical Conference "Causes, Consequences and Historical Significance of the Beginning of the Patriotic War"
The online international scientific-practical conference on " Causes, Consequences and Historical Significance of the Beginning of the Patriotic War " organized by the Military Academy of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan with the participation of the National Defense University of the Republic of Turkey, the Rakovsky National Defense University of Bulgaria, the Ivan Chernyakovsky National Defense University of Ukraine, the Warmińsko-Mazurski University of Poland, and the Varminsko-Mazurski National Defense University of Poland, will be held on October 21-22, 2021, on the Zoom platform. Teachers, researchers, Master's students, adjuncts, doctoral students, dissertationists and undergraduates can submit their abstracts to the conference.
- National security;
- Military science;
- Technical sciences;
- Humanities;
- Military medicine.
The following requirements should be considered when submitting abstracts:
- The abstract may be presented in one of the following languages: Azerbaijani, Russian or English.
- Text size: in A4 format, margins on the left and right - 2 cm, top and bottom - 2 cm, font Times New Roman - 12, line spacing - 1.0.
- Length of the abstract: should not exceed 2 pages.
- The abstract should be arranged in the following sequence:
- the title of the paper - centered, capital letters, bold font;
- surname, first name, patronymic of the authors - in the center;
- place of work and city of the author - centered;
- The email address is centered.
- Keywords: 5-6 key concepts relevant to the title and content of the paper.
- List of References: The title of each cited source is numbered in the order in which it is used in the thesis, without translation.
- Tables and figures in the abstract are numbered: table - above the table, on the right (e.g., Table 1), figure - below the figure, in the middle (e.g., Figure 1), and the text part (top and bottom) is separated by one blank line.
- Mathematical expressions are created using the formula editor (Equation) of MS Word. Only formulas used in the text are numbered. The formula is written in the middle of the line and its number is given in brackets on the right.
- Abstracts submitted to the conference and positively evaluated by the members of the organizing committee will be published in the Proceedings without payment by the authors.
Abstracts can be submitted electronically to the address below or sent to the email address provided.
Address: 136 Shafayat Mehdiyev Street, Golden East Campus, Military Academy of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, Adjuncture and Science Department, Editorial Department, Baku City.