“Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək
01 Oktyabr 2021
“Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” beynəlxalq elmi-praktik konfransa təqdim edilən tezislərə qoyulan TƏLƏBLƏR
21-22 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının təşkilatçılığı, Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Universiteti, Bolqarıstanın Rakovski Milli Müdafiə Universiteti, Ukraynanın İvan Çernyakevski adına Milli Müdafiə Universiteti, Polşanının Varmia və Mazuri Universiteti və Rumıniyanın I Karol Milli Müdafiə Universitetinin iştirakı ilə “Vətən müharibəsinin başlanması səbəbləri, nəticələri və onun tarixi əhəmiyyəti” mövzusunda “Zoom” platforması üzərindən onlayn beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək. Professor-müəllim heyəti, elmi işçilər, magistrant, adyunkt/doktorant, dissertant və tələbələr konfransa tezislərini təqdim edə bilərlər.
- Milli təhlükəsizlik;
- Hərbi elmlər;
- Texniki elmlər;
- Humanitar elmlər;
- Hərbi təbabət.
Tezislər təqdim olunan zaman aşağıdakı tələblər nəzərə alınmalıdır:
1. Tezis azərbaycan, rus və ingilis dillərindən birində təqdim oluna bilər.
2. Mətn ölçüləri: A4 formatında sol və sağ - 2 sm, yuxarı və aşağı - 2 sm, Times New Roman – 12, sətirlərarası interval – 1,0.
3. Tezisin həcmi: 2 səhifədən artıq olmamalıdır.
4. Tezis aşağıdakı ardıcıllıqla hazırlanmalıdır:
- məqalənin adı-ortadan, böyük hərflərlə, qalın şriftlə;
- müəlliflərin adı, soyadı, atasının adı - ortada;
- müəlliflərin iş yeri və şəhər - ortada;
- E-mail ünvanı- ortada.
5. Açar sözlər: məruzənin adına və məzmununa uyğun 5-6 əsas anlayış.
6. İstifadə edilmiş ədəbiyyat siyahısı: hər bir istinad olunan mənbənin adı tərcümə olunmadan, tezisdə istifadə olunma ardıcıllığına uyğun olaraq nömrələnir.
7. Tezisdə cədvəl və şəkillər nömrələnir: cədvəl – cədvəlin yuxarısında, sağdan (məs., Cədvəl 1), şəkil – şəklin altında, ortadan (məs., Şəkil 1) və mətn hissədən (yuxarıdan və aşağıdan) 1 boş sətir buraxmaqla göstərilir.
8. Riyazi ifadələr MS Word proqramının düstur redaktoru (Equation) ilə tərtib olunur. Mətndə ancaq istifadə olunan düsturlar nömrələnir. Düstur sətrin ortasında, nömrəsi sağda mötərizədə yazılır.
9. Konfransa təqdim olunmuş və təşkilat komitəsinin üzvləri tərəfindən müsbət rəydən keçmiş tezislər müəlliflər tərəfindən vəsait ödənilmədən materiallar toplusunda dərc olunacaqdır.
Tezislər aşağıda göstərilən ünvana elektron şəkildə təqdim edilə və ya qeyd olunan e-mailə göndərilə bilər.
Ünvan: Bakı şəhəri, Şəfayət Mehdiyev küçəsi 136, Qızıl Şərq şəhərciyi, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası, Adyunktura və elm şöbəsi, Redaksiya bölməsi.

Состоится международная научно-практическая конференция на тему «Причины, последствия и историческое значение начала Отечественной войны»
01 Oktyabr 2021
ТРЕБОВАНИЯ к тезисам, представляемым на международную научно-практическую конференцию «Причины, последствия и историческое значение начала Отечественной войны»
21-22 октября 2021 года на платформе «Zoom» состоится онлайн-международная научно-практическая конференция на тему «Причины, последствия и историческое значение начала Отечественной войны», организованная Военной академией Вооруженных Сил Азербайджанской Республики при участии Национального университета обороны Турецкой Республики, Национального университета обороны имени Раковского Болгарии, Национального университета обороны имени Ивана Черняковского Украины, Варминско-Мазурского университета Польши и Национального университета обороны имени Кароля I Румынии. На конференцию могут подавать свои тезисы преподаватели, научные сотрудники, магистранты, адъюнкты, докторанты, диссертанты и студенты.
- Национальная безопасность;
- Военные науки;
- Технические науки;
- Гуманитарные науки;
- Военная медицина.
При подаче тезисов необходимо учитывать следующие требования:
1. Тезис может быть представлена на одном из следующих языков: азербайджанском, русском или английском.
2. Размеры текста: в формате А4, поля слева и справа - 2 см, сверху и снизу - 2 см, шрифт Times New Roman - 12, межстрочный интервал - 1,0.
3. Объем диссертации: не должен превышать 2 страниц.
4. Тезис должен быть подготовлен в следующей последовательности:
- название статьи - по центру, заглавными буквами, жирным шрифтом;
- фамилия, имя, отчество авторов - по центру;
- место работы и город автора - по центру;
- Адрес электронной почты - по центру.
1. Ключевые слова: 5-6 ключевых понятий, имеющих отношение к названию и содержанию доклада.
2. Список используемой литературы: Название каждого цитируемого источника нумеруется в том порядке, в котором он используется в диссертации, без перевода.
3. Таблицы и рисунки в диссертации нумеруются: таблица – над таблицей, справа (например, таблица 1), рисунок – под рисунком, посередине (например, рисунок 1), а текстовая часть (сверху и снизу) отделяется одной пустой строкой.
4. Математические выражения создаются с помощью редактора формул (Equation) MS Word. Нумеруются только формулы, используемые в тексте. Формула пишется посередине строки, ее номер указывается в скобках справа.
5. Тезисы докладов, представленные на конференцию и получившие положительную оценку членов оргкомитета, будут опубликованы в сборнике материалов без оплаты авторами.
Тезисы можно подать в электронном виде по указанному ниже адресу или отправить на указанный адрес электронной почты.
Адрес: город Баку, улица Шафаята Мехтиева, 136, кампус «Золотой Восток», Военная академия Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, Отдел адъюнктуры и науки, Редакционный отдел.