Kənd təsərrüfatının proqnozlaşdırılması: inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün çağırışlar mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
01 May 2023
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tabeliyində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən avropalı tərəfdaşlarla birgə 22-23 iyun 2023-cü il tarixində Bakı şəhərində hibrid formada Kənd təsərrüfatının proqnozlaşdırılması: inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün çağırışlar mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd inkişaf etmiş ölkələrdə kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq olunan modelləşdirmə və proqnozlaşdırma metodları ilə bağlı bilik və təcrübələrin digər dünya ölkələri ilə mübadiləsi, bu sahədə tədqiqat işlərinə və təhlil alətlərinə əlçatanlığın artırılması, eləcə də elmi-tədqiqat sahəsində beynəlxalq və regional əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xidmət edən platformanın təşkil edilməslidir.
Konfrans çərçivəsində iştirakçıların Avropa Birliyi ölkələri tərəfindən kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq olunan modellər və proqnozlaşdırma metodları, həmçinin digər ölkələrdə aqrar sahənin modelləşdirilməsi və proqnozlaşdırılması sahəsində mövcud olan təcrübələr, konseptual yanaşmalarla bağlı məlumatlar və praktiki biliklər əldə etmələri üçün müzakirələr təşkil ediləcəkdir.
Konfransın aşağıdakı bölmələr üzrə təşkil olunması nəzərdə tutulur:
- Dövlət rəsmilərinin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin mövzu ilə bağlı mesajları;
- İnkişaf etmiş ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tətbiq olunan proqnozlaşdırma metodları və alətləri barədə təqdimatlar;
- İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə, xüsusilə də region ölkələrində bu sahədə mövcud vəziyyət, təcrübələr və təşəbbüslər;
- Tədqiqatçıların kənd təsərrüfatının proqnozlaşdırılması metodları və alətləri tətbiq olunmaqla apardıqları tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair müzakirələr.

International Conference "Agricultural Forecasting: Challenges for Developing Countries" will be held
01 May 2023
Agricultural Research Center under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan together with European partners will hold an international conference on “Agricultural Forecasting: Challenges for Developing Countries” in hybrid format in Baku on June 22-23, 2023.
The main aim of the conference is to share knowledge and experience with other countries of the world on modeling and forecasting methods applied in the agricultural sector of developed countries, to increase access to research and analysis tools in this field, and to organize a platform serving to enhance international and regional cooperation in research.
The conference will include discussions during which participants will receive information and practical knowledge about models and forecasting methods applied by the European Union countries in the agricultural sector, as well as about the experience, conceptual approaches and existing practices in the field of agricultural modeling and forecasting in other countries.
The work of the conference is expected to be organized in the following sections:
Presentations by government officials and representatives of international organizations on the topic;
Presentations of methods and tools of forecasting applied by developed countries and international organizations;
Current situation, experience and initiatives in this field in developing countries, especially in the countries of the region;
Discussion of the results of studies conducted by researchers using methods and tools of agricultural forecasting.