İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçiriləcək
08 May 2023
8 may 2023-cü il tarixində saat 15:00-da AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və ADA Universitetinin alim və mütəxəssislərinin süni intellekt əsasında birgə hazırladıqları virtual robotların təqdimatında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçiriləcək. Konfrans institutun akt zalında baş tutacaq.

Conference dedicated to the 100th birthday of national leader Heydar Aliyev to be held at the Institute of Control Systems
08 May 2023
The conference dedicated to the 100th birthday of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev will be held on May 8, 2023 at 3 p.m. at the presentation of virtual robots based on artificial intelligence developed jointly by scientists and specialists of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and ADA University. The conference will be held in the Institute's assembly hall.