9 aprel 2024-cü il tarixində saat 11:00-da AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçiriləcək. İclas institutun Akt zalında baş tutacaq.
Məruzəçilər: İSİ-nin 9 saylı “Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Oqtay oğlu Məstəliyev və laboratoriyanın müdiri, riyaziyyat elmləri doktoru, professor Kamil Bayraməli oğlu Mənsimov.
Mövzu: “Qeyri xətti və kvazi xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələlərində birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər”.
Xülasə: Qeyri xətti və kvazi xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələlərində müxtəlif şərtlər daxilində birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər alınmışdır.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan will be held on April 9, 2024 at 11:00 a.m. The meeting will be held in the assembly hall of the Institute.
Speakers: leading researcher of the laboratory No. 9 of ICS "Control methods in complex dynamic systems", Associate Professor Rashad Mastaliyev, PhD in Mathematics, Head of the laboratory, Professor Kamil Mansimov, DSc in Mathematics.
Subject: "Necessary first- and second-order optimality conditions in optimal control problems described by nonlinear and quasilinear stochastic Goursat-Darboux systems".
Summary: Necessary first- and second-order optimality conditions are obtained under various conditions in optimal control problems described by nonlinear and quasilinear stochastic Goursat-Darboux systems.