2024-cü il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edilir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 27 mart 2024-cü il tarixli 163s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatların 2024-cü il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planları”na əsasən fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənəd qəbulu (bundan sonra doktoranturaya sənəd qəbulu) elan edilir.
https://portal.edu.az vasitəsilə müraciətlərin göndərilməsi 16 aprel 2024-cü il tarixində başlayacaq. 15 may 2024-cü il sənəd qəbulu üçün son tarixdir.
Sənəd qəbulu prosesində doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər sənədlərini portala yüklədikdən sonra elmi rəhbər təyin olunması üçün İnstituta dəvət olunacaqlar və nəzərdə tutulan elmi rəhbər onlarla müsahibə keçirəcəkdir. Elmi rəhbərin razılıq rəyi olmadığı halda iddiaçının qəbulu tamamlanmış hesab olunmur və sənəd qəbulu təsdiq edilmir. Bu səbəbdən prosesin vaxtında və operativ şəkildə həyata keçirilməsi üçün doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslərə vaxtında portalda qeydiyyatdan keçmələri tövsiyə olunur.

Admission to doctoral and dissertation programs for the year 2024 has been announced
Following the "Admission Planы for doctoral and dissertation candidates in the universities, academic institutions and organizations of the Republic of Azerbaijan in 2024", approved by Decree № 163s of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on March 27, 2024, the admission to doctoral and dissertation programs for training PhD and doctoral candidates has been announced.
Documents will be submitted electronically through the "Educational Centralized Information System". Persons wishing to submit documents to the doctoral program will need to go to https://portal.edu.az of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, select there the service "Registration of students for higher and secondary special educational institutions" and register according to the instructions.
Submission of applications through https://portal.edu.az will start on April 16, 2024. The application deadline is May 15, 2024.
During the admission process, persons wishing to enroll in the programs, after uploading documents to the portal, will be invited to the Institute for assignment of an academic advisor, and the prospective academic advisor will conduct an interview with them. In the absence of the consent of the academic advisor, the applicant's admission is not considered complete and the acceptance of documents will not be approved. Therefore, for timely and prompt implementation of the process, persons wishing to enroll in the programs are advised to register on the portal in a timely manner.