"Hərbi Konfliktlərin Ətraf Mühitə Təsiri" adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək
18-20 noyabr 2024-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Radiasiya Problemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Hərbi Konfliktlərin Ətraf Mühitə Təsiri" adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək.
Cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək “COP 29” ərəfəsində baş tutacaq elmi tədbirin məqsədi hərbi konfliktlərin ətraf mühitə destruktiv təsiri və ətraf mühitin reabilitasiyası üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasından ibarətdir.
Son 30 il ərzində region ölkələrində, xüsusilə postsovet məkanında baş verən hərbi əməliyyatlar bölgənin hava, torpaq və su ehtiyatlarında ciddi ekoloii fəsadlar törətmiş, iqlim dəyişmələrində mühüm rol oynayan karbon qazının təbii mübadiləsinin pozulmasına səbəb olmuşdur. Belə ki, partlayıcı maddələrdən ayrılan kimyəvi çirklənmə, məhv edilmiş texnikalardan ayrılan yanacaq və radiasiya çirklənməsi, meşə yanğınları, su resurslarının çirklənməsi, fauna və florada baş verən deqradasiya prosesləri nəticəsində insanların həyatı və ətraf mühit üçün müxtəlif risk faktorları yaranmışdır.
Sözügedən konfransın proqramına Azərbaycanda hərbi əməliyyatların baş verdiyi Qarabağ bölgəsinə tematik tur və bir sessiyanın Xankəndi şəhərində keçirilməsi daxil edilmişdir.
Qeyd edək ki, konfransda konfliktlərin yaranması səbəbləri və məsuliyyəti haqqında siyasi müzakirələrə yol verilməyəcək, onların yalnız ətraf mühitə təsiri müzakirə olunacaqdır.

Состоится Международная конференция «Воздействие военных конфликтов на окружающую среду»
18-20 ноября 2024 года при организации Института проблем радиации Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоится Международная конференция «Воздействие военных конфликтов на окружающую среду».
Целью научного мероприятия, проходящего во время конференции COP 29, которая состоится в Баку 11-22 ноября, является обмен опытом по разрушительному воздействию военных конфликтов на окружающую среду и экологической реабилитации, а также налаживание международного сотрудничества в этой области.
За последние 30 лет военные действия в странах региона, особенно на постсоветском пространстве, нанесли серьезный экологический ущерб воздуху, почве и водным ресурсам региона, а также вызвали нарушение естественного обмена углекислого газа, который играет важную роль в изменении климата. Так, в результате химических загрязнений от взрывчатых веществ, топливных и радиационных загрязнений от уничтоженной техники, лесных пожаров, загрязнения водных ресурсов, процессов деградации, происходящих в фауне и флоре, возникли различные факторы риска для жизни человека и окружающей среды.
Программа конференции включает тематическую поездку в Карабахский регион, где на территории Азербайджана шли военные действия, и проведение сессии в городе Ханкенди.
Следует отметить, что на конференции запрещены политические дискуссии о причинах и ответственности конфликтов, будет обсуждаться только их воздействие на окружающую среду.