"Hərbi Konfliktlərin Ətraf Mühitə Təsiri" adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək
18-20 noyabr 2024-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Radiasiya Problemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Hərbi Konfliktlərin Ətraf Mühitə Təsiri" adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək.
Cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək “COP 29” ərəfəsində baş tutacaq elmi tədbirin məqsədi hərbi konfliktlərin ətraf mühitə destruktiv təsiri və ətraf mühitin reabilitasiyası üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasından ibarətdir.
Son 30 il ərzində region ölkələrində, xüsusilə postsovet məkanında baş verən hərbi əməliyyatlar bölgənin hava, torpaq və su ehtiyatlarında ciddi ekoloii fəsadlar törətmiş, iqlim dəyişmələrində mühüm rol oynayan karbon qazının təbii mübadiləsinin pozulmasına səbəb olmuşdur. Belə ki, partlayıcı maddələrdən ayrılan kimyəvi çirklənmə, məhv edilmiş texnikalardan ayrılan yanacaq və radiasiya çirklənməsi, meşə yanğınları, su resurslarının çirklənməsi, fauna və florada baş verən deqradasiya prosesləri nəticəsində insanların həyatı və ətraf mühit üçün müxtəlif risk faktorları yaranmışdır.
Sözügedən konfransın proqramına Azərbaycanda hərbi əməliyyatların baş verdiyi Qarabağ bölgəsinə tematik tur və bir sessiyanın Xankəndi şəhərində keçirilməsi daxil edilmişdir.
Qeyd edək ki, konfransda konfliktlərin yaranması səbəbləri və məsuliyyəti haqqında siyasi müzakirələrə yol verilməyəcək, onların yalnız ətraf mühitə təsiri müzakirə olunacaqdır.

International Conference “Environmental Impact of Military Conflicts” will be held
The International Conference “Environmental Impact of Military Conflicts” will be held on November 18-20, 2024. The conference is organized by the Institute of Radiation Problems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the event, taking place during the COP 29 conference to be held in Baku on November 11-22, is to exchange experience on the devastating impact of military conflicts on the environment and environmental rehabilitation, as well as to establish international cooperation in this field.
Over the past 30 years, military actions in the countries of the region, especially in the post-Soviet space, have caused serious environmental damage to the air, soil and water resources of the region, as well as disrupted the natural exchange of carbon dioxide, which plays an important role in climate change. Thus, as a result of chemical contamination from explosives, fuel and radiation contamination from destroyed machinery, forest fires, pollution of water resources, degradation processes occurring in fauna and flora, various risk factors for human life and the environment have emerged.
The program of the conference includes a thematic trip to the Karabakh region, where military actions took place on the territory of Azerbaijan, and holding a session in the city of Khankendi.
Note that political discussions on the causes and responsibilities of the conflicts are prohibited at the conference, only their impact on the environment will be discussed.