“Kosmik Tədqiqatlar və İnnovativ Texnologiyalar” adlı elmi konfrans keçiriləcək
10-11 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Milli Aerokosmik Agentliyinin təşkilatçılığı ilə agentliyin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kosmik Tədqiqatlar və İnnovativ Texnologiyalar” adlı elmi konfrans keçiriləcək.
“Kosmik tədqiqatlar və innovativ texnologiyalar” adlı konfransda aşağıdakı istiqamətlərdə məruzələr dinləniləcək:
- yerin məsafədən müşahidəsi;
- ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişmələri;
- cihazqayırma mühəndisliyi, nanotexnologiyalar, robototexniki sistemlər;
- mikroelektronika, radioelektron qurğular və pilotsuz uçuş aparatları;
- xüsusi əməliyyat texnologiyaları və sistemləri.
Konfransa sadalanan istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat, istehsalat və ali təhsil müəssisələrinin, özəl təşkilatların nümayəndələri dəvət olunurlar.
Qeyd edək ki, Təşkilat Komitəsi konfransa təqdim olunan məruzələrin seçim hüququna malikdir.
Konfransın işçi dili: azərbaycan, ingilis və rus.
Konfransın keçiriləcəyi yer: Milli Aerokosmik Agentliyi.
Məruzələrin çap olunmuş və elektron variantda son təqdim olunma tarixi: 20 sentyabr 2024-cü il
Konfransın təşkilat komitəsi ilə əlaqə:
Məsul katib - Vəfa İsrafilova
Tеl: 562-82-65; 051 646-46-50.
e-mail: [email protected]
Məruzə hazırlanarkən aşağıdakı tələblər nəzərə alınmalıdır:
1. Məruzələr azərbaycan, ingilis, rus dillərindən birində təqdim oluna bilər.
2. Məruzə MS Word proqramında, A4 formatında (sol – 3,5 sm, sağ – 2,5 sm yuxarı və aşağı - 3 sm), Times New Roman şrifti ilə 12 pt ölçüdə, 1,0 sətirlərarası intervalla və mətndaxili yazıda 1 sm abzas buraxmaqla eninə hazırlanmalı, həcmi 4 səhifədən az və 8 səhifədən çox olmamalıdır.
3. Məruzə aşağıdakı ardıcıllıqla hazırlanmalıdır:
müəlliflərin adı, soyadı, atasının adı (ortada), müəlliflərin iş yeri (ortada), məruzənin adı (ortada), böyük hərflərlə, qalın şriftlə, sonda 6 pt interval, e-mail ünvanı.
4. Ədəbiyyat siyahısı: hər bir istinad olunan mənbənin adı tərcümə olunmadan göstərilməli, məruzədə istifadə olunma ardıcıllığına uyğun olaraq nömrələnməlidir.
5. Məruzənin yazılış dilindən (azərbaycan) fərqli 2 dildə (ingilis və rus) 2-3 cümlədən ibarət xülasə yazılmalıdır.
6. Konfransa təqdim olunmuş və təşkilat komitəsi tərəfindən müsbət rəy almış məruzələr «AMAKA-nın Xəbərləri» jurnalının xüsusi nömrəsində dərc olunacaqdır.

Scientific Conference “Space Research and Innovative Technologies” will be held
The scientific conference “Space Research and Innovative Technologies” dedicated to the 50th anniversary of the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan will be held on October 10-11, 2024 under the organization of the Agency
The conference “Space Research and Innovative Technologies” will feature papers on the following topics:
- remote Earth observation;
- ecology, environmental protection, climate change;
- instrument engineering, nanotechnology, robotic systems;
- microelectronics, radio electronic devices and unmanned aerial vehicles;
- special operational technologies and systems.
Representatives of research, production and higher educational institutions, private organizations active in these areas are invited to the conference.
Note that the Organizing Committee reserves the right to select the papers submitted to the conference.
Working languages of the conference: Azerbaijani, English and Russian.
Conference venue: National Aerospace Agency.
Deadline for submission of printed and electronic versions of papers: September 20, 2024.
Contact with the Organizing Committee of the conference:
Executive Secretary Wafa Israfilova.
Phone: 562-82-65; 051 646-46-50.
The following requirements should be followed when preparing the paper:
1. Papers may be submitted in Azerbaijani, English or Russian.
2. Paper should be prepared in MS Word program, in A4 format (left margin - 3.5 cm, right margin - 2.5 cm, top and bottom - 3 cm), Times New Roman font, size 12 pt, with line spacing 1.0 and paragraph indent 1 cm in the text, the length should be not less than 4 and not more than 8 pages.
3. Paper should follow the following order:
first name, last name, patronymic of the authors (centered), place of work of the authors (centered), title of the paper (centered), in capital letters, bold font, 6 pt spacing at the end, e-mail address.
1. List of references: the title of each cited source is given without translation, numbered according to the order of use in the paper.
2. Abstract consisting of 2-3 sentences should be written in 2 languages (English and Russian) different from the language of the paper (Azerbaijani).
3. Submissions that have received positive feedback from the Organizing Committee will be published in a special issue of the journal "AMAKA-nın Xəbərləri" ("News of ANASA").