“Su ehtiyatlarının qorunması üçün ekoloji strategiyalar” mövzusunda birgə elmi seminarı keçiriləcək
30 avqust 2024-cü il tarixində saat 11:00-da AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), AR Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Milli Aerokosmik Agentliyi (MAKA) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Su ehtiyatlarının qorunması üçün ekoloji strategiyalar” mövzusunda birgə elmi seminarı keçiriləcəkdir.
Cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində baş tutacaq elmi seminarda su ehtiyatlarının çirklənməsinin qarşısının alınmasında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, ətraf mühitin monitorinqi strategiyaları, innovativ həllər, robototexnika və digər mövzular ətrafında dünyanın qabaqcıl alimləri tərəfindən elmi müzakirələr aparılacaq.
Hibrid formatda keçiriləcək seminarda Çinin Shaoxing Universitetinin Jean-Guy Beynəlxalq Birgə Laboratoriyasının rəhbəri, professor Jean-Guy Fontaine ÇXR-nın “Çin Milli Talant” beynəlxalq qrant proqramı çərçivəsində yerinə yetirilən Böyük su hövzələrində “İntellektual ekoloji monitorinqlərin aparılmasında suüstü və sualtı pilotsuz və robototexniki aparatların istifadəsi” layihəsi mövzusunda dəvətli məruzəçi qismində çıxış edəcək.

Состоится совместный научный семинар на тему "Экологические стратегии для сохранения водных ресурсов"
30 Avqust 2024
30 августа 2024 года в 11:00 состоится совместный научный семинар Института систем управления Министерства науки и образования АР, Национального аэрокосмического агентства Министерства оборонной промышленности АР и Азербайджанского Государственного экономического университета (UNEC) на тему “Экологические стратегии для сохранения водных ресурсов”.
На научном семинаре, проводящемся в преддверии 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится 11-22 ноября текущего года в Баку, ведущими учеными будут проводиться научные обсуждения на темы применения технологий искусственного интеллекта в предотвращении загрязнения водных ресурсов, стратегий мониторинга окружающей среды, инновационных решений, робототехники и другие темы.
На семинаре, который пройдет в гибридном формате, руководитель Международной совместной лаборатории Жан-Ги Шаосинского университета Китая профессор Жан-Ги Фонтен выступит в качестве приглашенного докладчика на тему проекта “Использование надводных и подводных беспилотных и робототехнических аппаратов для проведения интеллектуального экологического мониторинга больших водоемов”, реализуемого в рамках международной грантовой программы КНР “Китайский национальный талант".