Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 may 2025-ci il tarixli 275s nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının 2025-ci il üçün doktorant hazırlığı üzrə qəbul planları”na əsasən fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya sənəd qəbulu prosesinə başlanılıb.
Doktoranturaya sənəd qəbulu “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi” (TMİS) vasitəsilə elektron qaydada (portal.edu.az vasitəsilə) 13.05.2025-ci il tarixindən 3 həftə müddətində həyata keçiriləcək. Sənəd qəbulu 2 iyun 2025-ci il tarixində başa çatacaq.
Sənəd qəbulu prosesində doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər sənədlərini portala yüklədikdən sonra elmi rəhbər təyin olunması üçün İnstituta dəvət olunacaqlar və nəzərdə tutulan elmi rəhbər onlarla müsahibə keçirəcəkdir. Elmi rəhbərin razılıq rəyi olmadığı halda iddiaçının qəbulu tamamlanmış hesab olunmur və sənəd qəbulu təsdiq edilmir. Bu səbəbdən prosesin vaxtında və operativ şəkildə həyata keçirilməsi üçün doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslərə vaxtında portalda qeydiyyatdan keçmələri tövsiyə olunur.
Doktoranturaya sənəd qəbuluna dair ən çox soruşulan suallar və cavabları ilə aşağıdakı linkə daxil olaraq tanış ola bilərsiniz:

Началась электронная подача заявлений на поступление в докторантуру на 2025 год
Начался прием документов в докторантуру по программе доктора философии в соответствии с «Планами приема в докторантуру высших учебных заведений, научных учреждений и организаций Азербайджанской Республики на 2025 год», утвержденными Распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 2 мая 2025 года № 275s.
Прием документов в докторантуру будет осуществляться в электронном виде (через portal.edu.az) через «Централизованную образовательную информационную систему» (ЦОИС) в течение 3 недель с 13.05.2025 г. Прием документов заканчивается 2 июня 2025 года.
В процессе приема документов лица, желающие поступить в докторантуру, после загрузки документов на портал будут приглашены в Институт для назначения научного руководителя, и предполагаемый научный руководитель проведет с ними собеседование. При отсутствии согласия научного руководителя прием заявителя не считается завершенным, и прием документов не утверждается. Поэтому для своевременного и оперативного осуществления процесса лицам, желающим поступить в докторантуру, рекомендуется своевременно зарегистрироваться на портале.
Ознакомиться с наиболее часто задаваемыми вопросами и ответами о приеме документов в докторантуру вы можете, перейдя по следующей ссылке: