Volqoqrad şəhərində Beynəlxalq seminar
6-11 noyabr 2016-cı il tarixində Volqoqrad şəhərində gənclərin Avropada tarixi yaddaşın qorunmasına dair "İkinci dünya müharibəsinin yaddaşı və nəticələri” III Beynəlxalq seminarı keçirilmişdir. Seminarın mövzusu ilə əlaqəli olan Avropa Şurası ölkələrindən, MDB ölkələrindən, və başqa ölkələrdən 80 nəfər gənc iştirak edirdi.
AMEA İSİ "Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin elmi işçisi Puşnova Valeriya seminarın qrup müzakirələrində müasir cəmiyyətdə tarixi yaddaşın qorunması suallarına dair öz ailəsinin və Azərbaycanın timsalında təqdimatla çıxış etmişdir. Həmçinin Puşnova Valeriya Azərbaycandan olan başqa iştirakçılarla birgə Azərbaycan diaspora nümayəndələri ilə və Volqoqdadda Azərbaycan Gənclər Təşkilatı nümayəndələri ilə görüşlərdə iştirak etmişdilər.

Международный семинар для молодёжи в Волгограде
С 6 по 11 ноября 2016 г. в городе-герое Волгограде прошел III Международный семинар для молодёжи по сохранению исторической памяти в Европе «Память и уроки Второй мировой войны». В семинаре приняли участие 80 участников из государств-членов Совета Европы, государств-участников СНГ, а также из других стран, чья деятельность связана с тематикой семинара.
Научный сотрудник отдела «Зарубежные связи и инновации» ИСУ НАНА Пушнова Валерия приняла участие на семинаре и выступила в групповых обсуждениях по вопросам сохранения исторической памяти в современном обществе, представив в качестве примера сохранение памяти в своей семье в Азербайджане. Также Пушнова Валерия вместе с другими участниками семинара из Азербайджана, встретилась с представителями диаспоры Азербайджана в городе Волгоград и представителями организации АМОР.