Rəqəmsal iqtisadiyyata həsr olunan III Beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
16-17 noyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda III Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək.
Dövlət, biznes, təhsil və elm ictimaiyyətinin nümayəndələrini beynəlxalq elmi-praktiki konfransın işində iştirak etməyə dəvət edirik.
Konfransın əsas məqsədi: dövlət, özəl sektor, universitetlər və beynəlxalq təşkilatların müvafiq nümayəndələrini bir araya gətirərək rəqəmsal iqtisadiyyat mövzusunda mövcud müasir trendlər ətrafında müzakirələr aparıb, qarşıda duran vəzifələri müəyyən etməkdir.
Konfransın işçi dilləri: Azərbaycan, türk, rus, ingilis
Konfransın müzakirə mövzuları:
- Yeni iqtisadi reallıqda rəqəmsal iqtisadiyyat iqtisadi və sosial inkişafın əsas drayveri kimi
- Rəqəmsal texnologiyaların və süni intellektin hüquqi tənzimlənməsində müasir tendensiyalar
- Rəqəmsal iqtisadiyyatda biznesin idarə edilməsi
- Rəqəmsal iqtisadiyyat və Ali təhsil sistemi: əsas tendensiyalar və maneələr
- Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafının beynəlxalq aspektləri
- Rəqəmsallaşma meqatrend kimi iqtisadiyyatın maliyyə sektoru
- Rəqəmsal səhiyyə: çağırışlar və perspektivlər
- Enerjinin rəqəmsal transformasiyası
KONFRANS MATERİALININ TƏRTİBATI QAYDALARI VƏ TƏLƏBLƏR
- Konfrans materiallarının tərtibatı üçün forma (azərbaycan və ingilis dilində) əlavədə verilmişdir. Materialların bu formada təqdim olunması şərtdir.
- Materiallar A4 formatda (yuxarı və aşağı sahələr 2 sm, sol və sağ sahələr 3 sm) Times New Roman şrifti, 12 ölçüdə, 1.15 intervalla, düzləndirmə eninə, həcmi 4-5 səhifə olmaqla hazırlanmalıdır.Xülasə 100-150 sözdən, açar sözlər isə 5 sözdən artıq olmamalıdır.
- Şəkillər aydın və keyfiyyətli olmalı, mətnin mərkəzində yerləşdirilməlidir. Şəkildən sonra bir sətir buraxılmalı, daha sonra mərkəzdə onun başlığı “Şəkil” sözü ilə başlayaraq ardıcıl nömrələnməli və şəkilin qısa təsviri verilməlidir. Hər şəkilə mətnin içində mütləq istinad olmalıdır, məsələn (şək.1).
- Cədvəllər Microsoft Word və ya Excel proqramında hazırlanmalı və mətnin mərkəzində yerləşdirilməlidir. Daha sonra mərkəzdə cədvəlin başlığı “Cədvəl” sözü ilə başlayaraq ardıcıl nömrələnməli və növbəti sətirdə onun qısa təsviri verilməlidir. Başlıq cədvəlin üstündə yerləşdirilməli, daha sonra bir sətir buraxılmalıdır. Hər cədvələ mətnin içində mütləq istinad olmalıdır, məsələn (cədvəl 1).
- Düsturlar standart Word Equation redaktorunda yazılmalı, düsturdan əvvəl və sonra bir sətir buraxılmalı və ardıcıl nömrələnmədən istifadə olunmalıdır. Düsturun nömrəsi sağda mötərizədə göstərilməlidir. Mətndə düstura istinad edildikdə, düsturun nömrəsi də mötərizədə göstərilməlidir.
- İstinadların siyahısı əlifba sırası ilə yazılmalı, mətnin içində sitatlar kvadrat mötərizədə istinadın sıra nömrəsi ilə verilməlidir, məsələn [1, 2]. İstinadlarda son illərin nəşrlərinə müraciət olunması arzuolunandır.
- Konfrans materiallarının təqdim olunması üçün elektron ünvan: [email protected]
- Konfrans materiallarının təqdim olunması üçün son tarix: 17.10.2023-cü il
- Elm komitəsi təqdim edilən materialları konfransın istiqamətlərinə uyğun seçim etmə hüququna malikdir. Digər nəşrlərdə çap edilən və qoyulan tələblərə cavab verməyən materiallar qəbul edilməyəcəkdir. Materiallar antiplagiat proqramı ilə yoxlanılacaqdır.
Konfransın saytı: http://de-conf.unec.edu.az
Konfransın keçiriləcəyi ünvan: Bakı şəhəri, İstiqlaliyyət küç.6, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC).

The 3rd International Scientific Conference on Digital Economy to be held
The 3rd International Scientific and Practical Conference on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” will be held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 16-17, 2023.
We invite representatives of government, business, education and academia to participate in the international scientific and practical conference.
The main goal of the conference is to bring together representatives of government, private sector, universities and international organizations to discuss current trends in the digital economy and identify future challenges.
Working languages of the conference: Azerbaijani, Turkish, Russian, English.
Digital economy as the main driver of economic and social development in the new economic reality
Current trends in the legal regulation of digital technologies and artificial intelligence
Business management in the digital economy
Digital economy and higher education system: main trends and obstacles
International aspects of digital economy development
Digitalization as a megatrend in the financial sector of the economy
Digital healthcare: problems and prospects
Digital energy transformation
RULES AND REQUIREMENTS FOR THE FORMATTING OF THE CONFERENCE PAPERS
The formatting of conference papers (in Azerbaijani and English languages) is given in the attachment. Submission of papers in this form is obligatory.
Papers should be submitted in A4 format (top and bottom margins 2 cm, left and right margins 3 cm), Times New Roman font, size 12, spacing 1.15, width alignment, length 4-5 pages. The abstract should not exceed 100-150 words and keywords should not exceed 5 words.
Figures should be clear and of high quality and should be centered in the text. After the figure should be left a line, then centered sequentially numbered its name, starting with the word “Figure”, and give a brief description of the image. Each figure should be referred to in the text, for example (Fig. 1).
Tables should be created in Microsoft Word or Excel and centered in the text. The table title is then numbered consecutively in the center, starting with the word “Table”, and a brief description of the table is given on the next line. The title should be placed above the table, leaving one line after it. Each table should be referred to in the text, for example (Table 1).
Formulas should be set up in the standard formula editor Word Equation, leaving a line before and after the formula and using consecutive numbering. The formula number should be given in brackets to the right. When referring to a formula in the text, its number should also be given in brackets.
The list of references should be arranged in alphabetical order, and references in the text should be indicated in square brackets with an indication of the reference number, for example [1, 2]. It is advisable to cite recent publications in the reference list.
E-mail address for submitting conference papers: [email protected]
Deadline for submission of conference papers: 17.10.2023.
The Scientific Committee has the right to select the submitted materials in accordance with the scope of the conference. Papers published in other publications and not meeting the requirements will not be accepted. Papers will be checked with the anti-plagiarism software.
Conference website: http://de-conf.unec.edu.az
Address of the conference venue: Azerbaijan State University of Economics (UNEC), 6, Istiglaliyat Str., Baku.