“Əşyaların İnterneti. Növbəti nəsil” mövzusunda konfrans keçirildi
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşkilatçılığı, "Huawei” şirkətinin sponsorluğu ilə 29-30 noyabr tarixlərində "Bakutel-2016” Beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgisi çərçivəsində "Hilton"otelində "Əşyaların İnterneti. Növbəti nəsil” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Konfransda "Huawei”, "SAP” və "Cisco” kimi qlobal informasiya texnologiyaları şirkətlərinin, eləcə də yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə bir sıra beynəlxalq təşkilatların, konsaltinq qurumlarının, mikrosxem/modul/avadanlıq təchizatçılarının və mobil operatorların  nümayəndələri iştirak etmişdir.
Tədbir çərçivəsində "İKT strategiyası və "Əşyaların İnterneti”nə dair Planlar”, "Əşyaların İnterneti” Mühiti və Marketinq Təhlili” ilə bağlı yeni biznes imkanları kimi mövzular müzakirə olunmuşdur. Konfransda, həmçinin mobil operatorlar tərəfindən idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırma və biznes inkişaf strategiyaları müzakirə olundu.
Konfrasda AMEA İSİ "Xarici əlaqələr və innovasiya" şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. T.Babayev,  elmi işçilər A.Əliyeva və S.Babayeva da iştirak etmişdirlər.

Состоялась конференция на тему «Интернет вещей. Следующее поколение»
29-30 ноября в рамках выставки «Bakutel» при организационной поддержке Министерства связи и высоких технологий и спонсорской поддержке компании Huawei состоялась конференция на тему «Интернет вещей. Следующее поколение».
В конференции приняли участие представители таких глобальных компаний в сфере информационных технологий, как Huawei, SAP и Cisco, а также представители международных компаний в сфере высоких технологий, консалтинговых структур, поставщиков оборудования/ микросхем/модулей, мобильных операторов.
В рамках мероприятия прошли обсуждения на темы «ИКТ-стратегиии», Среда «Интернета вещей» и маркетинговый анализ и связанные с ними новые возможности для бизнеса.
На конференции также были рассмотрены вопросы усовершенствования управления со стороны мобильных операторов, оцифровка и стратегия развития бизнеса.
На конференции также приняли участие руководитель отдела "Зарубежные связи и инновации" ИСУ НАНА, д.ф.п.т. Т.Бабаев, научные сотрудники отдела А.Алиева и С.Бабаева.