20 sentyabr 2024-cü il tarixində saat 15:00-da AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi seminarı keçiriləcək. İclas institutun Akt zalında baş tutacaq.
Məruzəçi: Maks Plank Proqram Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı, PhD Toğrul Kərimov.
Mövzu: “Diskret xətti dinamik sistemlərdə nailolma məsələsinə dair”.
Xülasə: Nailolma məsələsinin mahiyyəti, nöqtənin verilmiş başlanğıc vəziyyətdən baxılan dinamik sistemlə təsvir olunan trayektoriya üzrə hərəkət edərək verilmiş hədəf çoxluğa çatıb-çatmayacağının tədqiqindən ibarətdir. Bu tip məsələlər diferensial tənliklərlə idarə olunan sistemlərin sınaqdan keçirilməsi zamanı meydana çıxır.
Məruzə həm diskret, həm də kəsilməz xətti dinamik sistemlər üçün nailolma məsələsinə həsr olunmuşdur. Məlumdur ki, idarəetmə olmadıqda nailolma məsələsi xətti rekurent ardıcıllıqlar üçün məşhur açıq Skolem probleminə gəlir. Məruzədə nailolma məsələsi ilə ədədlər nəzəriyyəsi arasındakı əlaqələr haqqında son nəticələr, o cümlədən Diofant yaxınlaşmaları müzakirə olunacaq.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan will be held on September 2024 at 3:00 pm. The meeting will be held in the assembly hall of the Institute.
Speaker: Togrul Kerimov, PhD, Max Planck Institute for Software Systems.
Topic: “On reachability in discrete linear dynamical systems”.
Summary: The problem of reachability is the study of whether a point will reach a given target set moving along a trajectory described by a dynamical system considered from a given initial state. Problems of this type arise in testing systems controlled by differential equations.
The presentation is devoted to reachability for both discrete and continuous linear dynamical systems. It is known that in the absence of control, the problem of reachability leads to the well-known open Skolem problem for linear recurrence sequences. Recent developments concerning the connection between reachability and number theory, including Diophantine approximations, will be discussed.