20 sentyabr 2024-cü il tarixində saat 15:00-da AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi seminarı keçiriləcək. İclas institutun Akt zalında baş tutacaq.
Məruzəçi: Maks Plank Proqram Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı, PhD Toğrul Kərimov.
Mövzu: “Diskret xətti dinamik sistemlərdə nailolma məsələsinə dair”.
Xülasə: Nailolma məsələsinin mahiyyəti, nöqtənin verilmiş başlanğıc vəziyyətdən baxılan dinamik sistemlə təsvir olunan trayektoriya üzrə hərəkət edərək verilmiş hədəf çoxluğa çatıb-çatmayacağının tədqiqindən ibarətdir. Bu tip məsələlər diferensial tənliklərlə idarə olunan sistemlərin sınaqdan keçirilməsi zamanı meydana çıxır.
Məruzə həm diskret, həm də kəsilməz xətti dinamik sistemlər üçün nailolma məsələsinə həsr olunmuşdur. Məlumdur ki, idarəetmə olmadıqda nailolma məsələsi xətti rekurent ardıcıllıqlar üçün məşhur açıq Skolem probleminə gəlir. Məruzədə nailolma məsələsi ilə ədədlər nəzəriyyəsi arasındakı əlaqələr haqqında son nəticələr, o cümlədən Diofant yaxınlaşmaları müzakirə olunacaq.

20 сентября 2024 года в 15:00 состоится научный семинар Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Заседание пройдет в актовом зале института.
Докладчик: сотрудник Института программных систем имени Макса Планка, Тогрул Керимов, PhD.
Тема: «К задаче достижимости в дискретных линейных динамических системах».
Резюме: Задача достижимости заключается в изучении того, достигнет ли точка заданного целевого множества, двигаясь по траектории, описываемой динамической системой, рассматриваемой из заданного начального состояния. Задачи такого типа возникают при тестировании систем, управляемых дифференциальными уравнениями.
Доклад посвящен задаче достижимости как для дискретных, так и для непрерывных линейных динамических систем. Известно, что при отсутствии управления задача достижимости приводит к известной открытой задаче Скулема для линейных рекуррентных последовательностей. В докладе будут обсуждены последние достижения, касающиеся связи между задачей достижимости и теорией чисел, включая диофантовы приближения.