“Scopus və Scopus AI ilə tanışlıq” mövzusunda təlim keçiriləcək
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin və Elsevier şirkətinin birgə təşəbbüsü ilə oktyabrın 28-i və 30-da tədqiqatçılar, kitabxanaçılar və tələbələr üçün “Scopus və Scopus AI ilə tanışlıq” mövzusunda onlayn təlim təşkil ediləcək.
Təlimin məqsədi iştirakçıların Scopus platformasından səmərəli istifadə bacarıqlarını inkişaf etdirmək, həmçinin sürətlə dəyişən akademik tədqiqat mühitində yeni texnologiyalara adaptasiyasını təmin etməkdir.
Vebinar çərçivəsində dünyanın ən geniş xülasə və istinad bazalarından biri olan Scopus haqqında ümumi məlumat veriləcək, eləcə də akademik tədqiqatların axtarışını və təhlilini asanlaşdıran süni intellekt əsaslı Scopus AI aləti təqdim olunacaq.
Təlim zamanı iştirakçılar Scopus platformasında effektiv naviqasiya üsulları, genişləndirilmiş axtarış funksiyalarından istifadə və süni intellekt əsaslı axtarış imkanları barədə praktiki biliklər əldə edəcəklər.

Состоится тренинг по теме «Введение в Scopus и Scopus AI»
28 и 30 октября по совместной инициативе Государственного агентства по науке и высшему образованию и компании Elsevier для исследователей, библиотекарей и студентов пройдет онлайн-тренинг «Введение в Scopus и Scopus AI».
Целью тренинга является наработка у участников навыков эффективного использования платформы Scopus, а также обеспечение их адаптации к новым технологиям в быстро меняющейся научно-исследовательской среде.
На вебинаре будет предоставлена общая информация о Scopus, одной из крупнейших в мире библиографических и реферативных баз данных, а также будет представлен инструмент Scopus AI на основе искусственного интеллекта, который упрощает поиск и анализ научных исследований.
В ходе обучения участники получат практические знания об эффективных методах навигации по платформе Scopus, использовании расширенных функций поиска и возможностей поиска на основе искусственного интеллекта.