İSİ-də Dövlət Proqramı Layihəsinin müzakirəsi keçirilmişdir
24 oktyabr 2016-cı il tarixində İSİ–də "NANO VƏ DİGƏR TEXNOLOGIYALARIN TƏTBİQİ İLƏ NEFTÇIXARMANIN İNTELLEKTUAL ONLİNE İDARƏETMƏ SİSTEMİNİN YARADILMASI” mövzusunda dövlət proqramı layihəsinin müzakirəsi keçirilmişdir.
Müzakirələrdə İSİ-nin direktoru, akademik Telman Əliyev başda olmaqla, institutun layihə hazırlığında iştirak edən alimləri – o cümlədən, direktorun emi işlər üzrə müavini, t.e.d. O. Nüsrətov, "Neft sənayesində nanotexnologiyaların tətbiqində riyazi modelləşdirmə” laboratoriyasının rəhbəri, t.e.d., professor Şahbazov Eldar, texnika üzrə fəlsəfə doktoru F. Paşayev, t.e.d. A.Həsənov, "Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. T. Bababayev və digər elmi işçilər, AMEA və Neft və Qaz institunun aparıcı mütəxəssisləri, Geologiya ve Geofizika institutunun laboratoriya müdiri, müxbir üzv Camalov Qərib, Neft və Qaz institutunun aparıcı mütəxəssisləri iştirak etmişdirlər.
Layihəni təqdim edən «Neftqazçıxarma obyektlərinin nəzarət, diaqnostika və idarəetmə sistemləri»  laboratoriyasının rəhbəri, t.ü.f.d, dosent Asif Rzayev proqramın məqsədi, nanotexnologiyaların tətbiqi üsulları, İşlənmənin son mərhələsində olan yataqlarda nanotexnologiyaların tətbiqi ilə neft hasilati proseslərinin operativ idarə olunmasının prinsipləri, bu prinsiplərin "online” rejimdə idarə edilməsini təmin edən intelektual sistemin yaradılmasının zəruriliyi və Dövlət Proqramının həyata keçirilməsindən gözlənilən nəticələr haqda ətraflı məlumat vermişdir. O, AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun, Geologiya və Geofizika İnstitutunın, SOCAR-ın "Nanotexnologiyalar” Elmi-İstehsalat Mərkəzinin mütəxəssislərinin və müzakirədə iştirak edən digər mütəxəssislərin qeyd və tövsiyələrini nəzərə almaqla bu gün təqdim olunan proqram layihəsinin yenidən hazırlandığını diqqətə çatdırmışdır.
Layihə ətrafında geniş müzakirələr keçirilmişdir.
Yekun olaraq İSİ-nin direktoru, akademik Telman Əliyev layihənin növbəti müzakirəsinin AzNeft İstehsalat Birliyinin növbəti seminarında keçirilməsini tövsiyyə etdi.

В ИСУ прошло обсуждение проекта государственной программы
24 октября 2016 года в ИСУ прошло обсуждение проекта государственной программы «Создание интеллектуальной системы онлайн-управления добычей нефти с применением нано- и других технологий».
В обсуждении, возглавляемом директором ИСУ академиком Тельманом Алиевым, приняли участие ученые института, занимавшиеся подготовкой проекта — в том числе, заместитель директора по научной работе д.т.н. О. Нусратов, заведующий лабораторией «Математическое моделирование с внедрением нанотехнологий в нефтяную промышленность», д.т.н, профессор Эльдар Шахбазов, д.ф.п.т. Ф. Пашаев, д.т.н. А. Гасанов, заведующий отделом «Зарубежные связи и инновации», д.ф.п.т. Т. Бабаев и другие научные работники, ведущие специалисты Института нефти и газа НАНА, заведующий лабораторией Института геологии и геофизики, член-корреспондент Гариб Джамалов.
Заведующий лабораторией «Системы контроля, диагностики и управления нефтедобывающих объектов» ИСУ, д.ф.п.т., доцент Асиф Рзаев, представляя проект подробно рассказал о цели программы, методах применения нанотехнологий, принципах оперативного управления процессами добычи нефти с применением нанотехнологий на месторождениях, находящихся в последней стадии разработки, важности разработки интеллектуальной системы, обеспечивающей управление по этим принципам в режиме онлайн, и ожидаемых результатах реализации Государственной программы. Он отметил, что представляемый проект программы был подготовлен заново с учетом замечаний и рекомендаций специалистов Института нефти и газа, Института геологии и геофизики НАНА, Научно-производственного центра «Нанотехнологии» ГНКАР и других специалистов, участвующих в обсуждении.
Прошли широкие обсуждения по проекту.
В итоге директор ИСУ, академик Тельман Алиев рекомендовал провести следующее обсуждение проекта на очередном семинаре производственного объединения «Азнефть».