28.01.2021 / Nəşr fəaliyyəti
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “AMEA-nın xəbərləri” (fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyası) “İnformatika və idarəetmə problemləri” jurnalının 2020-ci il üzrə ikinci nömrəsi oxuculara təqdim olunub.
Jurnalda “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri”, “modelləşdirmə və identifikasiya” və “idarəetmə nəzəriyyəsi” bölmələri altında ingilis dilində 12 məqalə dərc olunub. Nəşrdə “Hərbi fəaliyyət obyektlərində ekoloji proseslərin riyazi modelləşdirməsi”, “Zəlzəyə hazırlığın başlanmasının Noise monitorinqi və onun ocağının zonası barədə xəbərdarlığı təmin edən Azərbaycan Türkmənistan intellektual seysmoakustik sistem”, “Küylənmiş siqnalların ekvivalent küylərinin formalaşması texnologiyasından istifadə etməklə dəmir yolu infrastrukturasının vəziyyətinin intellektual noise-nəzarətivə”, “Kəsiyin geoloji tədqiqatları əsasında alınan məlumatlara görə karbohidrogen ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi məsələlərində qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsi metodlarının tətbiqi”, “Qeyri-stasionar təsirlərdə fraktal qatı-elastik mühitlərin dinamikasının modelləşdirilməsi”, “Polumarkov dolaşma prosesində Manjeron tənliyi” və s. kimi aktual mövzularda elmi məqalələr yer alıb.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 1997-cı ildən nəşr olunan jurnal Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlərin” siyahısına daxildir.

Вышел новый номер журнала «Информатика и проблемы управления» в серии физико-технических и математических наук «Известий НАНА»
28.01.2021 / Публикации
Вниманию читателей был представлен второй выпуск за 2020 год журнала Института систем управления НАНА «Информатика и проблемы управления» в серии физико-технических и математических наук «Известий НАНА».
В журнале опубликовано 12 статей на английском языке по разделам «Информационные технологии и системы», «Моделирование и идентификация» и «Теория управления». В выпуск вошли статьи по таким актуальным темам, как «Математическое моделирование экологических процессов на объектах военной деятельности», «Азербайджано-Туркменская сейсмоакустическая интеллектуальная система помехомониторинга начала подготовки землетрясения и оповещения зоны его очага», «Интеллектуальный noise-контроль состояния железнодорожной инфраструктуры с использованием технологии формирования эквивалентных помех зашумленных сигналов», «Применение методов теории нечетких множеств в задаче оценки углеводородных запасов по данным геологических исследований разреза», «Моделирование динамики фрактальных вязкоупругих сред при нестационарных воздействиях», «Уравнение Манжерона в процессе полумарковского блуждания», и т.д.
Электронная версия научных статей размещена на сайте журнала www.icp.az. Статьи можно прочитать, скачав их с сайта.
Следует отметить, что журнал, издаваемый постановлением Президиума НАНА с 1997 года, входит в список «Научных изданий, рекомендованных к публикации основных результатов диссертаций в Азербайджанской Республике» Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.