28.01.2021 / Nəşr fəaliyyəti
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “AMEA-nın xəbərləri” (fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyası) “İnformatika və idarəetmə problemləri” jurnalının 2020-ci il üzrə ikinci nömrəsi oxuculara təqdim olunub.
Jurnalda “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri”, “modelləşdirmə və identifikasiya” və “idarəetmə nəzəriyyəsi” bölmələri altında ingilis dilində 12 məqalə dərc olunub. Nəşrdə “Hərbi fəaliyyət obyektlərində ekoloji proseslərin riyazi modelləşdirməsi”, “Zəlzəyə hazırlığın başlanmasının Noise monitorinqi və onun ocağının zonası barədə xəbərdarlığı təmin edən Azərbaycan Türkmənistan intellektual seysmoakustik sistem”, “Küylənmiş siqnalların ekvivalent küylərinin formalaşması texnologiyasından istifadə etməklə dəmir yolu infrastrukturasının vəziyyətinin intellektual noise-nəzarətivə”, “Kəsiyin geoloji tədqiqatları əsasında alınan məlumatlara görə karbohidrogen ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi məsələlərində qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsi metodlarının tətbiqi”, “Qeyri-stasionar təsirlərdə fraktal qatı-elastik mühitlərin dinamikasının modelləşdirilməsi”, “Polumarkov dolaşma prosesində Manjeron tənliyi” və s. kimi aktual mövzularda elmi məqalələr yer alıb.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 1997-cı ildən nəşr olunan jurnal Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlərin” siyahısına daxildir.

New issue of "Informatics and Control Problems" has been released in the series of physical, technical and mathematical sciences of "Transactions of ANAS"
28.01.2021 / New publications
The second issue for 2020 of the journal of the Institute of Control Systems of ANAS "Informatics and Control Problems" in the series of physical, technical and mathematical sciences of "Transactions of ANAS" has been made available to the readers.
12 articles in English in the sections "Information technology and systems", "Modeling and identification" and "Control theory" have been published in the journal. The issue includes articles on such relevant topics as "Mathematical modeling of environmental processes at military facilities", "Azerbaijan-Turkmen seismic-acoustic smart system for noise monitoring of the beginning of earthquake preparation and warning of its focus area", "Intelligent noise control of the state of the rail infrastructure using the technology for forming equivalent noise of noisy signals", "Applying methods of the fuzzy sets theory to the problem of assessing hydrocarbon reserves based on geological survey data of a section", "Modeling the dynamics of fractal viscoelastic media under nonstationary influences", "Mangeron's equation in the semi-Markov random walk process", etc.
Electronic downloadable versions of the articles are available on the website of the journal www.icp.az.
It should be noted that the journal, published on the basis of a decree of the Presidium of ANAS since 1997, is included in the list of "Scientific publications recommended for publication of the main results of dissertations in the Republic of Azerbaijan" of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.