AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin üzvləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
İclası akademik Ramiz Mehdiyev açaraq yığıncağın gündəliyindəki məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının tərkibində problem şuralarının təşkili haqqında olub. Problem şuralarının AMEA-nın elmi bölmələri üzrə təşkil edilməsi və onlara rəhbərliyi bölmələr üzrə vitse-prezidentlərin etməsi qərarlaşdırılıb.
Bundan əlavə, AMEA-da elmi, texniki və idarəetmə sistemində işləyən əməkdaşların attestasiyasının aparılması üçün müvafiq normativ və zəruri sənədlərin hazırlanması qərara alınıb.
İclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında qərar qəbul olunub, eləcə də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilib.
Tədbirdə, o cümlədən dünya şöhrətli alim, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, professor Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illiyi ilə bağlı Tədbirlər planı təsdiqlənib. Eyni zamanda akademik Validə Əlizadənin 75, AMEA-nın müxbir üzvləri Bəxtiyar Məmmədov və Elşad Qurbanovun 70, İbrahim Cəfərovun isə 65 illik yubileyləri barədə qərar qəbul edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov Biofizika İnstitutunun, tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov isə A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru vəzifələrinə təsdiqləniblər.

The next meeting of the Presidium of ANAS was held
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on January 28.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, members of the Presidium and others.
Opening the meeting, academician Ramiz Mehdiyev informed the participants about the issues on the agenda of the meeting.
The first issue discussed was the organization of problem councils within the Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan. It was decided to organize problem councils on the scientific departments of ANAS and to be headed by the vice-presidents of the departments.
In addition, it was decided to prepare relevant normative and necessary documents for the certification of employees working in the scientific, technical and management system at ANAS.
At the meeting, a decision was made to improve the activities of the Central Scientific Library of ANAS, as well as partial changes were made in the structure of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
The event also approved an action plan on the 100th anniversary of the birth of world-famous scientist, founder of fuzzy logic theory, honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Professor Lotfi Zadeh. At the same time, a decision was made on the 75th anniversary of academician Valida Alizade, the 70th anniversary of corresponding members of ANAS Bakhtiyar Mammadov and Elshad Gurbanov, and the 65th anniversary of Ibrahim Jafarov.
In the end, a number of personnel issues were considered. Corresponding member of ANAS Oktay Gasimov was approved as the director general of the Institute of Biophysics, doctor of historical sciences, professor Karim Shukurov as the director general of the Institute of History named after A.A.Bakikhanov.