İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda nitqin tanınması sistemləri işlənib
Süni intellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarına əsaslanan sistemlər insan intellektinin müxtəlif funksiyalarının reallaşdırmasına, praktiki əhəmiyyətli çətin formalizə olunan mürəkkəb məsələlərin kompüter sistemlərində həllinə imkan yaradaraq, nəticədə ciddi iqtisadi səmərəliliyin əldə olunmasına səbəb olur və tətbiq dairəsini günbəgün artırır. Bu texnologiyalar təsvirlərin identifikasiyası, mətnlərin anlanılması, nitqin tanınması, iqtisadiyyat, təbabət, kriminalistika, jurnalistika və s. sahələrdə kütləvi tətbiqini tapmışdır.
Təbii dillərin emalı süni intellektin tətbiqi istiqamətinin bir qolu olub, hər hansı bir təbii dilin kompüter vasitəsilə analizi və sintezini öyrənir. Nitq insanlar arasında ünsiyyətin ən təbii formasıdır və hazırda insan-maşın qarşılıqlı əlaqəsində də getdikcə geniş rol oynamağa başlayır. Nitqin tanınması insan danışığının avtomatik olaraq kompüter proqramları vasitəsilə mətnə çevrilməsi və analizidir. 1960-ci illərdən inkişaf edən bu sahədə son zamanlar yüksək nəticələr əldə olunmuşdur.
Bu prosesə Azərbaycan elmi də öz töhvələrini verməkdədir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) alimləri süni intellektin əsas elementlərindən biri olan nitqin tanınması (insan nitqinin mətnə çevrilməsi və emalı) sistemlərinin yaradılması sahəsində aparılan tədqiqat işləri nəticəsində rəqabətə davamlı, tətbiqi sistemlərin yaradılmasına nail olmuşdular . Tədqiqat işləri və nəticələrin kommersialaşdırılması institutda özəl şirkətin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilmişdir.
Rəhbəri dosent Əbülfət Fətullayev, elmi konsultantı isə akademik Əli Abbasov olan bu tədqiqat işi nəticələrinə əsasən bir sıra avropa dilləri (alman, türk, ingilis, ispan, italyan, fransız) və azərbaycan dili üçün maşın öyrənməsi və dərin öyrənmə (Machine Learning, Deep learning) metodları vasitəsilə nitqin tanınması sistemlərinin (NTS) neyron şəbəkə modelləri və alqoritmləri işlənib hazırlanmışdır. NTS normal işini təmin etmək üçün akustik, linqvisitik və digər informasiya bazalarının yaradılması və emalı istiqamətində Böyük Verilənlər (Big Data) və paylanmış hesablama texnologiyalarından geniş istifadə edilmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, informasiya bazaları tamamilə avtomatlaşdırılmış qaydada, terabaytlarla informasiyanın internet resurslarından istifadə edilməsilə avtomatik seçilərək yaradılmışdır.
Tədqiqat işi nəticəsində alınmış neyron şəbəkə modellərinin böyük sayda parametrlərdən ibarət olmasına baxmayaraq, modellərin istifadəsi zamanı alimlər paralel alqoritmlər, matris dekompozisiyası və digər üsullar vasitəsilə hesablamaların kifayət qədər yüksək sürətlə aparılmasını təmin etmişdilər. Sistemin ingilis, alman, türk və azərbaycan dilləri variantları yaradılmış və internet üzərindən online istifadəyə verilmişdir.
Bu gün NTS istifadə edərək bir çox sahələrın inkişafı təmin edilə bilər. Beləliklə, humanitar elmlərin bir sıra məsələlərini, o cümlədən linqvistikada mətnlərin avtomatik təhlili, maşın tərcüməsi, lüğətlərin tərtibi kimi tədqiqatları proqramlaşdırmaq və həll etmək üçün tətbiq olunur. NTS tətbiq edərək biznesin idarə olunmasında, telefon çağırış mərkəzlərində müştərilərlə ünsiyyəti avtomatlaşdıraraq operatorlar və telefon xətlərinin yüklənməsinin azaldılması, zənglərin avtomatik olaraq analiz edilə bilməsi, marketinq araşdırmalarının aparılması, məlumatların bazalara daxil edilməsi və s. istiqamətlərdə tətbiq oluna bilər. Bundan başqa NTS həmçinin səsli interfeysin yaradılmasında (“ağıllı ev”, məişət texnikası, avtomobillərin naviqasiyası və s.) geniş istifadə oluna bilər. NTS elektron dövlət portallarında tətbiqi nəticəsində səsli naviqasiya, səsli axtarış, məlumatların səsli daxil edilməsi, istifadəçinin biometrik autentifikasiyasına imkan yarada bilər.
Geniş istifadə olunan Distant Təhsil sistemində NTS tətbiq edərək tələbələrin şəxsiyyətinin təsdiq edilməsi, xüsusən imtahan zamanı onların autentifikasıyasına şərait yarada bilər. Bu texnologiyalardan istifadə etməklə əlillərin ehtiyyaclarını ödəyən xüsusi servislər yaradaraq onların təhsil almasına, zəruri informasiya və peşəkar biliklər əldə etmələrinə, nəticədə sosial və əmək fəaliyyəti ilə aktiv məşqul olmalarına nail olmaq mümkündür.
Qeyd etmək lazımdır ki, informasiya texnologiyalarının yaxın illərdə inkişaf proqnozlarına görə nitqin tanınması texnologiyası və onun müxtəlif tətbiqləri üzrə (nitqin analizi, media monitorinq, virtual asistant, diktorun identifikasiyası və s.) dünya bazarının illik həcmi 25 milyard USD həcmində qiymətləndirilir.
Elmin ən müasir və prestijli sahələrindən biri və, bəlkə də birincisi olan süni intellektin yaradılması sahəsində elmi tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi, hərtərəfli tətbiqi ölkəmizin innovativ iqtisadi inkişafına müsbət təsir göstərəcəkdir.

Speech recognition systems have been developed at the Institute of Control Systems
Systems based on technologies and methods of artificial intelligence (AI) make it possible to implement various functions of human intelligence, to solve difficult to formalize practical problems in computer systems, which leads to significant economic efficiency and daily expands the scope of application. These technologies are widely used in areas such as image identification, text understanding, speech recognition, economics, medicine, forensics, journalism, etc.
Natural language processing is a branch of the field of artificial intelligence that studies the analysis and synthesis of any natural language by means of a computer. Speech is the most natural form of human communication, and today it is starting to play an increasingly important role in the man-machine interaction. Speech recognition is the analysis of human speech and its automatic transformation into text using computer programs. Recently, great results have been achieved in this area, which has been developing since the 1960s.
Azerbaijani science also contributes to this process. Scientists from the Institute of Control Systems (IMS) of the Azerbaijan National Academy of Sciences have been able to create competitive applied systems as a result of research in the field of speech recognition (conversion of human speech into text and its processing), one of the key elements of artificial intelligence. Research and commercialization of the results were carried out at the institute in cooperation with a private company.
Based on the results of the research, led by Associate Professor Abulfat Fatullayev, and consulted by Academician Ali Abbasov, neural network models and algorithms for speech recognition systems (SRS) were developed and created using machine learning and deep learning methods for a number of European languages (German, Turkish, English, Spanish, Italian, French) and Azerbaijani. Big Data and distributed computing technologies are widely used in the creation and processing of acoustic, linguistic and other information bases to ensure the normal operation of SRS. It should be noted that information bases were created in a fully automated way, automatically selecting terabytes of information using Internet resources.
Although the neural network models obtained as a result of the study consisted of a large number of parameters, using the models, scientists were able to perform calculations at a fairly high speed using parallel algorithms, matrix decomposition and other methods. Versions of the system in English, German, Turkish and Azerbaijani have been created and made available for online use via the Internet.
Today, SRS make it possible to ensure the development of many areas. Thus, they are used for programming and solving a number of problems in the humanities, including research in the field of linguistics, such as automatic text analysis, machine translation, and compilation of dictionaries. SRS can be used in business management, automation of communication with customers in call centers and reducing the load on operators and telephone lines, automatic analysis of calls, conducting market research, data input and other areas. In addition, SRS can also be widely used to create a voice interface ("smart home", household appliances, car navigation, etc.). As a result of the application on the electronic government portals, the SRS can create the possibilities of voice navigation, voice search, input of voice data, biometric user authentication.
The use of SRS in a widely used distance learning system can create conditions for confirming the identity of students, especially for authentication during exams. Using these technologies, it is possible to create special services that meet the needs of people with disabilities, so that they can get education, acquire necessary information and professional knowledge and, as a result, actively engage in social and labor activities.
It should be noted that according to forecasts for the development of information technology for the coming years, the annual volume of the world market for speech recognition technology and its various applications (speech analysis, media monitoring, virtual assistant, speaker identification, etc.) is estimated at $ 25 billion.
Expansion and comprehensive application of scientific research in the field of artificial intelligence, one of the most modern and prestigious areas of science, and perhaps the first one, will have a positive impact on the innovative economic development of our country.