Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) onlayn formatda Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, GAMŞ üzvləri, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələrinin nümayəndələri və digərləri iştirak ediblər. Öncə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı bəşər tarixindəki ən faciəli hadisələrdən biridir. Bu dəhşətli tarixi bütün dünya azərbaycanlıları dərin kədər hissi ilə anır.     O, Azərbaycan torpaqlarının işğalına qədərki tarixi proseslərdən bəhs edərək bildirib ki, düşmənin məkrli siyasətinin pik nöqtəsi məhz Xocalı soyqırımı idi.
Ə.Abbasov Xocalıda Azərbaycan xalqına qarşı törədilən cinayətlərdən bəhs edərkən təəssüflə qeyd edib ki, əsir götürülənlərdən 150 nəfərin taleyi bu günədək məlum deyil. Ermənistanın bu barədə hələ də məlumat verməməsi isə onların cinayətkar siyasətinin göstəricisidir.
Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, cinayətkarların ifşa olunması istiqamətində illərdir əməli tədbirlərin görüldüyünü vurğulayan akademik qeyd edib ki, qətliamın əsl mahiyyətini açıqlamaq, siyasi-hüquqi qiymət vermək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qərar qəbul etmiş, fevralın 26-sı “Xocalı Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Ə.Abbasov faciə nəticəsində dağıdılan mədəni irsin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, İkinci Qarabağ müharibəsində Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun tarixi torpaqları düşmən işğalından azad etdiyini və bu ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin aparıldığını xüsusi qeyd etmişdir. Xocalının yenidən dirçələcəyinə inamını ifadə edən alim canından keçmiş bütün şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib.
İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA- nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Xocalı soyqrımının səbəbləri və mahiyəti ilə bağlı nüansları diqqətə çatdırıb. O, hər il faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr edilən müxtəlif formatlı tədbirlərin keçirildiyini, yürüşlərin təşkil edildiyini qeyd edib.
Ə.Sadıqov tarixi həqiqətlərin işıqlandırılması, gənclərin inkişafı, elm sahəsində nailiyyətlərin əldə olunması baxımından yaşadığımız informasiya əsrinin önəmini vurğulayıb və bu sahədə AMEA- nın rolunu xüsusilə qeyd edib. Bildirib ki, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə AMEA-da çoxsaylı tədbirlər keçirilmiş, erməni terroru ilə bağlı məlumatlar ictimaiyyətə çatdırılmışdır.
Alim 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı uğurları xatırladaraq qeyd edib ki, düşmən məğlub olmağına baxmayaraq mənfur siyasətindən hələ də əl çəkmir.
İSİ İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin rəhbəri, i.ü.f.d Aygün Əliyeva bildirib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə müasir tarixin ən dəhşətli hadisəsi baş verdi. O, qeyd etdi ki, erməni təcavüzkarlarının törətdiyi bu faciədə əsas məqsəd Azərbaycan xalqını qorxutmaq, mübarizə əzmini qırmaq, tarixi torpaqların bir qisminin itirilməsi ilə barışmağa məcbur etmək idi.
A.Əliyeva bildirib ki, faciənin tanıdılması ilə bağlı müxtəlif təşkilatlar və kampaniyalar hər il Azərbaycanda və xarici ölkələrdə tədbirlər keçirir. Onlardan biri Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci il mayın 8-dən başlayan "Xocalıya ədalət" beynəlxalq kampaniyasıdır.
Stoxаstik proseslərin identifikasiyası laboratoriyasının rəhbəri, t.e.d., professor Nailə Musayeva Xocalı faciəsinin düyada tanıdılması istiqamətində görülən əməli tədbirləri, layihələri qeyd edib. N.Musayeva bu prosesdə “Azİz” – Azərbaycan- İsrail beynəlxalq assosiasiyasının rolunu vurğulayaraq qeyd edib ki, hər il fevralın 26-sı “Azİz”- in təşkilatçılığı ilə “Xocalıya ədalət” şüarı altında tədbirlər keçirilir.
Diskret optimallaşdırılma modelləri və üsulları laboratoriyasının rəhbəri, r.e.d., professor Knyaz Məmmədov Xocalı soyqırımı şahidlərinin xatirələrini səsləndirib. O, Azərbaycan xalqına qarşı amansız cinayətlər törədən və onları əsərlərində erməni xalqına xidmət adı altında fəxrlə qeyd edən Zori Balayan, Ermənistanın keçmiş siyasi lideri Serj Sarkisyan kimi cinayətkarların əməllərini xatırladıb. K. Məmmədov Azərbaycan xalqının əzmindən, birliyindən, humanistliyindən söz açıb. İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə qəhrəmanlıq göstərən Azərbaycan ordusunun ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin qanını yerdə qoymadığını bildirib.
Neft və qaz məhsullarının nəqli prosesinin nəzarət və ölçü vasitələrinin yaradılması laboratoriyasınin rəhbəri, t.ü.f.d., dosent Məzahir İsayev Xocalı soyqırımı haqqında məlumat  verib. O, faciədə zərər çəkən, yaxınlarını itirən, doğma yurdlarından didərgin düşənlərin üzləşdiyi çətinliklərdən, ağır həyat şəraitindən söz açıb, bütün şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib.
Sonda akademik Əli Abbasov informasiya müharibəsinin əhəmiyyətinə bir daha toxunaraq qeyd edib ki, tarixi həqiqətlərin müxtəlif dillərdə dünyaya çatdırılması böyük önəm kəsb edir.

Состоялось памятное мероприятие, посвященное 29-й годовщине Ходжалинского геноцида
В Институте систем управления (ИСУ) НАНА в онлайн-формате прошло памятное мероприятие, посвященное 29-й годовщине Ходжалинского геноцида. В мероприятии приняли участие руководство института, члены СМУС, представители отдела образования и отдела по связям с общественностью и другие. Сначала минутой молчания участники почтили память жертв трагедии.
Открывая мероприятие, генеральный директор института, академик Али Аббасов отметил, что Ходжалинский геноцид - одно из самых трагических событий в истории человечества. Азербайджанцы всего мира с глубокой скорбью вспоминают эту страшную дату. Говоря об исторических процессах, предшествующих оккупации азербайджанских земель, академик сказал, что Ходжалинский геноцид стал вершиной коварной политики врага.
Говоря о преступлениях, совершенных против азербайджанского народа в Ходжалы, Аббасов с сожалением отметил, что судьба 150 пленных до сих пор неизвестна. То, что Армения до сих пор не сообщает об этом, свидетельствует об их преступной политике.
Подчеркнув, что в течение многих лет предпринимаются практические меры по информированию мировой общественности о Ходжалинском геноциде и разоблачению преступников, академик отметил, что в феврале 1994 года по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял постановление «О Дне Ходжалинского геноцида», а 26 февраля было объявлен «Днем Ходжалинского геноцида».
Аббасов подчеркнул важность культурного наследия, разрушенного в результате трагедии. Он напомнил, что во время Второй карабахской войны под руководством Верховного главнокомандующего отважная азербайджанская армия освободила исторические земли от вражеской оккупации. Он отметил, что по поручению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева на этих территориях проводятся реставрационные и реконструкционные работы. Выразив уверенность в возрождении Ходжалы, ученый попросил Бога упокоить души всех погибших мучеников.
Исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов обратил внимание на нюансы, связанные с причинами и сущностью Ходжалинского геноцида. Он отметил, что ежегодно проводятся мероприятия разного формата, посвященные памяти жертв трагедии, организуются шествия.
А. Садыгов подчеркнул важность информационного века, в котором мы живем, с точки зрения освещения исторических истин, развития молодежи, достижений науки и подчеркнул роль НАНА в этой сфере. Он сказал, что во время Второй карабахской войны в Академии проводились многочисленные мероприятия, и информация об армянском терроре доводилась до общественности.
Напомнив о достижениях Азербайджана в 44-дневной войне, ученый сказал, что, несмотря на свое поражение, враг до сих пор не отказывается от своей ненавистнической политики.
Заведующая отделом по связям с общественностью ИСУ д.ф.э. Айгюн Алиева сообщила, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года произошло самое страшное событие в современной истории. Она отметила, что главной целью этой трагедии, совершенной армянскими агрессорами, было запугать азербайджанский народ, сломить волю к борьбе, заставить его смириться с потерей части исторических земель.
А. Алиева сообщила, что ежегодно различные организации и кампании по пропаганде трагедии проводят мероприятия в Азербайджане и за рубежом. Одна из них - международная кампания «Справедливость для Ходжалы», стартовавшая 8 мая 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
Д.т.н., профессор Наиля Мусаева отметила практические мероприятия и проекты, предпринятые для информирования о Ходжалинской трагедии в мире. Подчеркнув роль в этом процессе Азербайджано-израильской международной ассоциации «АзИз», Н. Мусаева отметила, что ежегодно 26 февраля «АзИз» проводит мероприятия под девизом «Справедливость для Ходжалы».
Д.м.н., профессор Князь Мамедов поделился воспоминаниями очевидцев Ходжалинского геноцида. Он напомнил о действиях преступников, таких как Зори Балаян, бывшего армянского политического лидера Сержа Саргсяна, совершавших зверства против азербайджанского народа и с гордостью называющих их в своих произведениях служением армянскому народу,.
К. Мамедов рассказал о решимости, единстве и гуманизме азербайджанского народа. Он сказал, что азербайджанская армия, проявившая героизм во время Второй карабахской войны, не оставила неотмщенной кровь мучеников, павших за территориальную целостность страны.
Информацию о Ходжалинском геноциде представил д.ф.п.т, доцент Мазахир Исаев. Он рассказал о трудностях и тяжелых условиях жизни людей, которые пострадали в трагедии, потеряли близких и были изгнаны с родных земель, и попросил Бога упокоить души всех мучеников.
В заключение академик Али Аббасов подчеркнул важность информационной войны, отметив, что важно донести до мира исторические истины на разных языках.