İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elm gününə həsr olunmuş elmi seminarı keçirilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elm gününə həsr olunmuş elmi seminarı keçirilib. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, alim və mütəxəssislər, o cümlədən institutun gənc tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Seminarı institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qeyd edib ki, ölkə başçısının sərəncamı ilə Elm gününün təsis olunması AMEA-nın yaradıldığı günlə bağlı olaraq xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Alim bu əlamətdar günün önəmini vurğulayaraq mart ayı ərzində İSİ-də Elm günü əlaqədar bir sıra tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Qorxmaz İmanov “Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının səviyyəsinin qiymətləndirilməsi modelləri” adlı məruzə ilə çıxış edərək əvvəlcə dünyada sosial-iqtisadi inkişafın səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunan modellərdən ətraflı məlumat vermişdir. Sonra o, makroiqtisadi dayanıqlığı qiymətlndirmək üçün Beynəlxalq Valyuta Fondu tərəfindən təklif olunan göstəricilər nəzərə alınmaqla aparılmış hesablamaların nəticələrini tədqim etmişdir.
Daha sonra alim ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf səviyyəsini təyin etmək məqsədilə BMT-nin Bazel İcmalar və İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən təklif olunan sosial kapital göstəricilərinə əlavələr edərək makroiqtisadi səviyyə indekslərinin qiymətləndirildiyini və hesablama prosesində intuitiv qeyri-səlis linqivistik çoxluqlardan istifadə edildiyini seminar iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Bu göstəricilərin sırasında insan kapitalı və elmi tədqiqatlar, iş təcrübəsi, bilik, texnoloji nailiyyətlər və s. alt indekslər də yer almışdır.
Q.İmanov nəticə olaraq qeyd edib ki, sadalanan göstəricilər dördüncü sənaye inqilabının baş verdiyi müasir şəraitdə ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf səviyyəsini elmi nöqteyi-nəzərdən daha dəqiq qiymətləndirildirməyə imkan verir. O, diqqətə çatdırıb ki, təklif olunan yanaşma modeli qərar qəbul edən şəxslərə inkişaf səviyyəsinin keyfiyyətinin optimal parametrlərini qiymətləndirməyə imkan verir.
Sonra məruzəçi iştirakçıların suallarını cavablandırmış, mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və müvafiq qərar qəbul edilmişdir.

A scientific seminar dedicated to the Science Day of the Institute of Control Systems was held
A scientific seminar dedicated to the Science Day of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS was held. The event was attended by the administration of the institute, scientists and specialists, as well as young researchers of the institute.
Opening the seminar, General Director of the Institute, Academician Ali Abbasov noted that the establishment of the Day of Science by the order of the President of the country is of particular importance in connection with the day of foundation of ANAS. Emphasizing the importance of this significant day, the scientist said that ICS had held a number of events related to the Science Day in March.
Then Corresponding Member of ANAS, Professor Gorkhmaz Imanov, Doctor of Economics, made a presentation on "Models for assessing the level of socio-economic development of the country" and gave detailed information about the models used in the world to assess the level of socio-economic development. Then he presented the results of calculations taking into account the indicators proposed by the International Monetary Fund for assessing macroeconomic stability.
Then the scientist added that in order to determine the level of socio-economic development of the country, in addition to the indicators of social capital proposed by the UN Basel Institute for Commons and Economics, macroeconomic level indices had been assessed and intuitive fuzzy linguistic sets had been used in the calculation process. These indicators include human capital and research, work experience, knowledge, technological advances and other sub-indices.
Summing up, G. Imanov pointed out that these indicators make it possible to more accurately assess the level of socio-economic development of the country from a scientific point of view in the modern conditions of the Fourth Industrial Revolution. He noted that the proposed model of the approach allows decision-makers to assess the optimal parameters of the quality of the level of development.
Then the speaker answered the questions of the participants, discussions were held on the topic and an appropriate decision was made.