İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda "Elm Günü"nə həsr olunmuş vebinar keçirilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) "Elm Günü"nə həsr olunmuş Avropa Birliyinin Elmi-Tədqiqat və İnnovasiya Çərçivə Proqramlarının “Mariya Skłodovskaya-Küri tədbirləri – karyera inkişafı”  (MSCA)  mövzusunda vebinarı keçirilib. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, alim və mütəxəssislər, gənc tədqiqatçılar və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər. Tədbir İSİ Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, “Horizon 2020” Proqramının Avropa MSCA üzrə milli əlaqələndirici şəxsi, t.ü.f.d.Tofiq Babayevin moderatorluğu ilə baş tutub.
Vebinarı İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA- nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov açaraq Elm Gününün əhəmiyyətini vurğulayıb və bu əlamətdar günə həsr olunan tədbirin önəmini qeyd edib. O bildirib ki,  Azərbaycanın Avropaya inteqrasiyası istiqamətində elmi fəaliyyət əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından MSCA proqramı böyük əhəmiyyətə malikdir və tədqiqatçıların bu proqrama cəlb olunması, həmçinin fürsətlərdən maksimum yararlanması onların karyera inkişafı üçün faydalıdır. Ə.Sadıqov Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi və rəqabət qabiliyyətinin artırılması ilə bağlı ölkə başçısının sərəncamlarını xüsusilə qeyd etmişdir.
Sonra Tofiq Babayev tədbir iştirakçılarına MSCA proqramına qoşulmağın üstünlükləri barədə məlumat verərək bildirib ki, bu proqram transmilli, sahələrarası və fənlərarası hərəkətliliyi təşviq edir,  elmi - tədqiqat mərkəzli təşkilatların istedadlı xarici tədqiqatçılara ev sahibliyi etməsinə və dünyanın aparıcı qurumları ilə strateji tərəfdaşlıq yaratmasına imkan yaradır.
Daha sonra Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, “Horizon 2020” Proqramının Avropa MSCA üzrə milli əlaqələndirici şəxsi, t.ü.f.d. Zaur Həsənov MSCA proqramına həsr edilən təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi proqramın strukturu, imkanları və əldə olunan uğurlar barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, tanınmış alim Marie Curienin şərəfinə adlanan bu proqramın məqsədinin indi və gələcəkdə ola biləcək problemləri həll etməyə hazır, yüksək səviyyəli elmi yenilikləri olan tədqiqatçıların təlimi və onlar üçün bilik mübadiləsinə imkanlar yaratmaq olduğunu bildirmişdir. Z.Həsənov Avropa alimlərinin elmin inteqrasiyası baxımından bu proqramın inkişafına maraqlı olduqlarını qeyd edərək MSCA proqramının əsas hədəfinin kreativ, sahibkaryönümlü və innovativ tədqiqatçıların yeni nəslinin hazırlanılması və tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması olduğunu vurğulamışdır.
Sonra məruzəçi iştirakçıların suallarını cavablandırmış, mövzu ətrafında müzakirələr aparılmışdır.
Tədbirin sonunda Ə.Sadıqov iştirakçıları qarşıdan gələn Novruz bayramı və Elm Günü münasibətilə təbrik edərək gələcək fəaliyyətlərində müvəffəqiyyət arzulayıb.

В Институте систем управления прошел вебинар, посвященный Дню науки
В Институте систем управления НАНА (ИСУ) прошел посвященный Дню науки вебинар на тему «Программа Марии Склодовской-Кюри (MSCA): развитие карьеры» Рамочной программы исследований и инноваций Европейского Союза. В мероприятии приняли участие руководство института, ученые и специалисты, молодые исследователи и приглашенные гости. Модератором мероприятия выступил д.ф.т. Тофик Бабаев, заведующий отделом зарубежных связей и инноваций ИСУ, национальный координатор по правовым и финансовым аспектам программы Horizon 2020.
Открывая вебинар, исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подчеркнул важность Дня науки и отметил значимость мероприятия, посвященного этому знаменательному дню. По его словам, программа MSCA имеет большое значение с точки зрения расширения научных связей в направлении интеграции Азербайджана в Европу, и вовлечение исследователей в эту программу, а также максимальное использование возможностей выгодно для их карьерного роста. А. Садыгов особо остановился на распоряжениях президента по интеграции азербайджанской науки в мировую, расширению международных связей и повышению конкурентоспособности.
После этого Тофик Бабаев проинформировал участников о преимуществах участия в программе MSCA, отметив, что программа способствует транснациональной, межотраслевой и междисциплинарной мобильности, позволяет исследовательским центрам принимать талантливых иностранных исследователей и устанавливать стратегические партнерские отношения с ведущими учреждениями по всему миру.
Затем заведующий отделом Института археологии и этнографии, национальный координатор по европейским MSCA программы Horizon 2020, д.ф.т. Заур Гасанов выступил с презентацией программы MSCA. Он проинформировал участников о структуре, возможностях и успехах программы. Он сказал, что цель программы, названной в честь известной ученой Склодовской-Кюри, - обучение исследователей с высоким уровнем научного инновационного потенциала, готовых решать проблемы, которые могут возникнуть сейчас и в будущем, и создание для них возможности для обмена знаниями. Отметив, что европейские ученые заинтересованы в развитии этой программы с точки зрения интеграции науки, Гасанов подчеркнул, что основной целью программы MSCA является подготовка нового поколения творческих, предприимчивых и инновационных исследователей и повышение качества исследований.
Затем докладчик ответил на вопросы участников, и были проведены обсуждения по теме.
В завершение мероприятия А. Садыгов поздравил участников с приближающимся праздником Новруз и Днем науки и пожелал успехов в дальнейшей деятельности.