AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri Beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış etmişlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 3.1 saylı laboratoriyasının əməkdaşları 22-29 aprel 2021-ci il tarixlərində Rusiyanın Omsk şəhərində Omsk Dövlət Texniki Universitetinin təşkilatçılığı ilə «Tətbiqi riyaziyyat və fundamental informatika» mövzusunda IX beynəlxalq elmi-praktiki konfransında iştirak etmişlər. Konfransın proqramına laboratoriyanın əməkdaşlarının 1 plenar və 8 seksiya məruzəsi daxil edilmişdir. Konfrans Online formatda Zoom platforması üzərində keçirilmişdir.
Konfransda 3.1 saylı laboratoriyasının rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Kamil Ayda-zadə plenar məruzə etmiş, daha sonra «Riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat» seksiyasında r.ü.f.d., dos. Anar Rəhimov, r.ü.f.d., dos. Yeganə Əşrəfova və II kurs magistrant Pünar Quliyeva, «Riyaziyyat və kompüter modelləşdirməsi» seksiyasında e.i. Sona Rzayeva, «İnformasiya texnologiyaları və hesablama sistemləri» seksiyasında isə t.ü.f.d. Elşən Mustafayev və e.i. Aynur Əliyeva məruzə etmişlər. Məruzələr konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, müxtəlif suallar verilmiş, müzakirələr aparılmışdır.

Ученые Института систем управления НАНА выступили с докладами на Международной конференции
Сотрудники лаборатории № 3.1 Института систем управления НАНА приняли участие в IX международной научно-практической конференции «Прикладная математика и фундаментальная информатика», организованной Омским государственным техническим университетом в г. Омске, Россия, 22-29 апреля 2021 г. В программу конференции были включены 1 пленарный и 8 секционных докладов сотрудников лаборатории. Конференция проходила онлайн на платформе Zoom.
Заведующий лабораторией № 3.1, член-корреспондент НАНА проф. Камиль Айда-заде выступил с пленарным докладом, затем в секции «Математика, прикладная математика» выступили с докладами д.ф.м., доц. Анар Рагимов, д.ф.м., доц. Егяна Ашрафова и магистрантка II курса Пюнар Гулиева, в секции «Математика и компьютерное моделирование» - н.с. Сона Рзаева, а в секции «Информационные технологии и компьютерные системы» д.ф.т. Эльшан Мустафаев и н.с. Айнур Алиева. Доклады вызвали интерес участников конференции, были заданы различные вопросы, вокруг докладов были проведены обсуждения.