Bakı Ali Neft Məktəbində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi keçirilib
29.04.2021 / Xəbərlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, akademik İradə Hüseynova, “Baker Hughes” şirkətinin Rusiya və Xəzər regionunda neft yataqları xidmətləri üzrə vitse-prezidenti Tommy Kassem, “Kinetics Technology” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Niccolo Heilpern, BP şirkətinin baş geoloqu Arzu Cavadova, “SOCAR Polymer” MMC-nin İctimaiyyətlə Əlaqələr üzrə mütəxəssisi, BANM-in məzunu Bəxtiyar Allahverdiyev, “Halliburton” şirkətinin vitse-prezidenti Kolton Tomas çıxış edib.
Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov da iştirak edib. Ümumilikdə, onlayn tədbirə 1000-ə yaxın iştirakçı qoşulub.
Konfransı giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirakçıları salamlayaraq bu konfransın ənənəvi olaraq hər il BANM-də keçirildiyini vurğulayıb. E.Qasımov bildirib ki, 9 illik müddəti əhatə edən konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrdə elmə, elmi tədqiqat işlərinə maraq yaratmaq və bu sahədə onlar arasında bilik və bacarıqların mübadiləsini təmin etməkdir.
SOCAR strukturuna daxil olan müəssisələrin rəhbərlərinin və media mənsublarının da qatıldığı konfrans öz işini ayrı-ayrı bölmələr üzrə 13-28 aprel tarixləri arasında davam etdirib.
Tezislər Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Fransız Universitetinin, AMEA-ın Neft-Kimya Prosesləri, İnformasiya Texnologiyaları, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Polimer Materialları, Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, İdarəetmə Sistemləri institutlarının, eləcə də digər təhsil müəssisələrinin tələbələ və tədqiqatçıları tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun gənc alimlərindən elmi işçi Puşnova Valeriya «Possibilities of organizing the Distributed Education Information System (DEIS) model», Nigar Alişzadə və Aytaç Mustafazadə dosent Gulchin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə «Multi-agent approach in real-time decision-making systems», Rayihə Niyazova dosent Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə «Verilənləri intervallar olan çanta məsələsinin bir innovativ həll üsulu» adlı məqalələrlə konfransda iştirak ediblər.

The opening ceremony of the International Scientific Conference dedicated to the 98th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held at the Baku Higher Oil School
29.04.2021 / Conferences, assemblies
The Baku Higher Oil School (BHOS) held the opening ceremony of the II International Scientific Conferences of Students and Young Researchers dedicated to the 98th birthday anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
Speakers at the ceremony were Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov; Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Full Member of ANAS, Academician Irada Huseynova; Vice President of Baker Hughes for Oilfield Services in the Russia/Caspian Region Tommy Kassem; Head of Kinetics Technology Branch Office in Azerbaijan Niccolo Heilpern; Chief Geologist at bp Arzu Javadova; PR Specialist at SOCAR Polymer LLC, BHOS graduate Bakhtiyar Allahverdiyev; Vice President of Halliburton Colton Thomas.
The event was also attended by the Director General of the Institute of Control Systems of ANAS, Academician Ali Abbasov. About 1000 participants joined the online event.
Opening the conference, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov greeted the participants. He noted that the conference is traditionally held at BHOS every year. The rector said that the main purpose of the conference, covering a 9-year period, is to develop students' interest in science and research work, as well as to help students exchange knowledge and skills in this area.
The conference continued its work from 13 to 28 April with the participation of heads of SOCAR enterprises and media representative.
Theses were presented to the conferences by students and researchers from the Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijan State Economic University, Baku State University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan Medical University, Ganja State University, Azerbaijan-French University of Nakhchivan State University, the institutes of ANAS, including the Institute of Petrochemical Processes, the Institute of Information Technologies, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, the Institute of Polymeric Materials, the Institute of Geology and Geophysics, the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry and the Institute of Control Systems.
Young scientists from the Institute of Control Systems of ANAS took part in the conference with papers:
Valeria Pushnova (Researcher, Foreign Relations and Innovation Department) - “Possibilities of organizing the Distributed Education Information System (DEIS) model”;