Bakı Ali Neft Məktəbində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi keçirilib
29.04.2021 / Xəbərlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, akademik İradə Hüseynova, “Baker Hughes” şirkətinin Rusiya və Xəzər regionunda neft yataqları xidmətləri üzrə vitse-prezidenti Tommy Kassem, “Kinetics Technology” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Niccolo Heilpern, BP şirkətinin baş geoloqu Arzu Cavadova, “SOCAR Polymer” MMC-nin İctimaiyyətlə Əlaqələr üzrə mütəxəssisi, BANM-in məzunu Bəxtiyar Allahverdiyev, “Halliburton” şirkətinin vitse-prezidenti Kolton Tomas çıxış edib.
Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov da iştirak edib. Ümumilikdə, onlayn tədbirə 1000-ə yaxın iştirakçı qoşulub.
Konfransı giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirakçıları salamlayaraq bu konfransın ənənəvi olaraq hər il BANM-də keçirildiyini vurğulayıb. E.Qasımov bildirib ki, 9 illik müddəti əhatə edən konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrdə elmə, elmi tədqiqat işlərinə maraq yaratmaq və bu sahədə onlar arasında bilik və bacarıqların mübadiləsini təmin etməkdir.
SOCAR strukturuna daxil olan müəssisələrin rəhbərlərinin və media mənsublarının da qatıldığı konfrans öz işini ayrı-ayrı bölmələr üzrə 13-28 aprel tarixləri arasında davam etdirib.
Tezislər Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Fransız Universitetinin, AMEA-ın Neft-Kimya Prosesləri, İnformasiya Texnologiyaları, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Polimer Materialları, Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, İdarəetmə Sistemləri institutlarının, eləcə də digər təhsil müəssisələrinin tələbələ və tədqiqatçıları tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun gənc alimlərindən elmi işçi Puşnova Valeriya «Possibilities of organizing the Distributed Education Information System (DEIS) model», Nigar Alişzadə və Aytaç Mustafazadə dosent Gulchin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə «Multi-agent approach in real-time decision-making systems», Rayihə Niyazova dosent Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə «Verilənləri intervallar olan çanta məsələsinin bir innovativ həll üsulu» adlı məqalələrlə konfransda iştirak ediblər.

В Бакинской высшей школе нефти состоялась церемония открытия Международной научной конференции, посвященной 98-летию общенационального лидера Гейдара Алиева
29.04.2021 / Конференции, собрания
Бакинская высшая школа нефти (БВШН) провела церемонию открытия II Международных научных конференций студентов и юных исследователей, посвященных 98-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии открытия выступили: ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов; вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, действительный член НАНА, академик Ирада Гусейнова; вице-президент компании Baker Hughes по нефтепромысловым услугам в регионе Россия Каспий Томми Кассем; руководитель представительства компании Kinetics Technology в Азербайджане Никколо Хайлперн; главный геолог компании BP Арзу Джавадова; специалист по связям с общественностью ООО “SOCAR Polymer”, выпускник БВШН Бахтияр Аллахвердиев; вице-президент компании Halliburton Колтон Томас.
В мероприятии также принял участие генеральный директор Института Систем Управления НАНА, академик Али Аббасов. Всего к онлайн-мероприятию присоединилось около 1000 участников.
Открывая конференции вступительным словом, ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов поприветствовал участников и отметил, что конференции традиционно проводится в БВШН каждый год. Э. Гасымов сказал, что основной целью проведения конференций, охватывающих 9-летний период, является формирование у студентов интереса к науке, научно-исследовательским работам и обеспечение обмена между ними знаниями и навыками в этой области.
Конференция, в которой приняли участие руководители предприятий SOCAR и представители СМИ, продолжила свою работу с 13 по 28 апреля.
Тезисы были представлены на конференции студентами и исследователями Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Азербайджанского государственного экономического университета, Бакинского государственного университета, Азербайджанского университета архитектуры и строительства, Азербайджанского медицинского университета, Гянджинского государственным университетом, Азербайджано-французского университета Нахчыванского государственного университета, а также ряда институтов НАНА, включая Институт нефтехимических процессов, Институт информационных технологий, Институт молекулярной биологии и биотехнологии, Институт полимерных материалов, Институт геологии и геофизики, Институт катализа и неорганической химии и Институт Систем Управления.
Отметим, что в конференции, приняли участие с докладами, молодые ученые из Института Систем Управления НАНА: