Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda «Sığorta və onun mahiyyəti» mövzusunda seminar keçirilib
04.06.2021 / Xəbərlər
03 iyun 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən «Sığorta və onun mahiyyəti» mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Azərbaycan Mərkəzi Bankının əməkdaşları iştirak ediblər. Ölkəmizdə pandemiya ilə əlaqədar tətbiq olunan xüsusi rejim nəzərə alınaraq seminar onlayn formatda Zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Dəmir Yolları Təlim mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin daxili audit və sığorta üzrə ekspert Pərviz Quliyev “Sığorta və onun mahiyyəti” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək bildirib ki, insanla təbiət arasında və ictimai həyatda mövcud olan ziddiyyətlər bütövlükdə neqativ halların baş verməsinə şərait yaradır. Bu kimi halların nəticəsində də dünyada sığorta fəaliyyətinin yaranmasına və inkişaf etməsinə zəmin yaranır.
P. Quliyev qeyd edib ki, sığorta fiziki və ya hüquqi şəxsə dəymiş zərərin ödənilməsi üçün vasitədir və sığorta fondu tərəfindən həyata keçirilir. O, sığortanın mahiyyəti, sığorta ödənişləri və bu sahədə fəaliyyət göstərən qurumlar barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, sığorta insanın gündəlik həyatında rastlaşdığı risklərdən müdafiə sistemidir.
O, həmçinin kənd və böyük şəhərlərdə sığortanın əhəmiyyəti, sığortanın funksiyaları, sinifləri, növləri və üstünlükləri barədə seminar iştirakçılarına ətraflı şəkildə faydalı məlumatlar verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb və bir sıra suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, seminar 2-4 iyun 2021-ci il tarixlərində davam edəcək. Seminar barədə əlavə məlumatı isi.az saytının «Elanlar» bölməsindən əldə etmək olar.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held a seminar on шnsurance and its essence at the Institute of Control Systems
04.06.2021 / Conferences, assemblies
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held an educational " Insurance and its essence" seminar at the Institute of Control Systems (ICS) on 3 June 2021. The seminar was attended by employees of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Central Bank of Azerbaijan. Taking into account the special quarantine regime in our country, the seminar was organized online on the Zoom platform.
Speaking with a report on "Insurance and its essence", Parviz Guliyev, Director of the Training Center of the Azerbaijan Railways, an internal audit and insurance expert of the Azerbaijan Bank Training Center, said that the contradictions between man and nature and social life together create negative events. As a result of such events, the basis for the emergence and development of insurance activities in the world arises.
P. Guliyev pointed out that insurance is a means of compensation for damage to an individual or a legal entity and is carried out by an insurance fund. After talking in detail about the essence of insurance, insurance payments and institutions operating
in this field, he said that insurance is a system of protection against risks arising in everyday life.
He also informed the participants of the seminar in detail about the importance of insurance in villages and large cities, functions, classes, types and benefits of insurance. Discussions were held on this topic and a number of questions were answered.
Note that the seminars take place from 2 to 4 June 2021. Additional information about the seminar can be found in the "Announcements" section of the isi.az website.