Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda «Sığorta və onun mahiyyəti» mövzusunda seminar keçirilib
04.06.2021 / Xəbərlər
03 iyun 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən «Sığorta və onun mahiyyəti» mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Azərbaycan Mərkəzi Bankının əməkdaşları iştirak ediblər. Ölkəmizdə pandemiya ilə əlaqədar tətbiq olunan xüsusi rejim nəzərə alınaraq seminar onlayn formatda Zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Dəmir Yolları Təlim mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin daxili audit və sığorta üzrə ekspert Pərviz Quliyev “Sığorta və onun mahiyyəti” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək bildirib ki, insanla təbiət arasında və ictimai həyatda mövcud olan ziddiyyətlər bütövlükdə neqativ halların baş verməsinə şərait yaradır. Bu kimi halların nəticəsində də dünyada sığorta fəaliyyətinin yaranmasına və inkişaf etməsinə zəmin yaranır.
P. Quliyev qeyd edib ki, sığorta fiziki və ya hüquqi şəxsə dəymiş zərərin ödənilməsi üçün vasitədir və sığorta fondu tərəfindən həyata keçirilir. O, sığortanın mahiyyəti, sığorta ödənişləri və bu sahədə fəaliyyət göstərən qurumlar barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, sığorta insanın gündəlik həyatında rastlaşdığı risklərdən müdafiə sistemidir.
O, həmçinin kənd və böyük şəhərlərdə sığortanın əhəmiyyəti, sığortanın funksiyaları, sinifləri, növləri və üstünlükləri barədə seminar iştirakçılarına ətraflı şəkildə faydalı məlumatlar verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb və bir sıra suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, seminar 2-4 iyun 2021-ci il tarixlərində davam edəcək. Seminar barədə əlavə məlumatı isi.az saytının «Elanlar» bölməsindən əldə etmək olar.

Центральный банк Азербайджанской Республики провел в Институте систем управления семинар на тему «Страхование и его суть»
04.06.2021 / Конференции, собрания
3 июня 2021 года Центральный банк Азербайджанской Республики провел образовательный семинар на тему «Страхование и его суть» в Институте систем управления (ИСУ). В семинаре приняли участие сотрудники Института систем управления Национальной академии наук Азербайджана и Центрального банка Азербайджана. С учетом особого карантинного режима, действующего в нашей стране в связи с пандемией, семинар был организован онлайн через платформу Zoom.
Выступая с докладом на тему «Страхование и его суть», директор Учебного центра Азербайджанских железных дорог, эксперт по внутреннему аудиту и страхованию Азербайджанского банковского учебного центра Парвиз Гулиев сказал, что противоречия между человеком и природой и общественной жизнью в совокупности создают негативные случаи. В результате таких случаев возникает основа для возникновения и развития страховой деятельности в мире.
П. Гулиев отметил, что страхование является средством возмещения ущерба физическому или юридическому лицу и осуществляется страховым фондом. Подробно рассказав о сути страхования, страховых выплатах и об учреждениях, действующих в этой сфере, он сказал, что страхование - это система защиты от рисков, возникающих в повседневной жизни.
Он также подробно проинформировал участников семинара о важности страхования в селах и крупных городах, функциях, классах, видах и преимуществах страхования. По этой теме были проведены обсуждения и даны ответы на ряд вопросов.
Отметим, что семинары проходят со 2 по 4 июня 2021 года. Дополнительную информацию о семинаре можно найти в разделе «Объявления» на сайте isi.az.