Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən maarifləndirici seminar keçirilib
06 iyul 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən "Milli pul nişanlarımız"  mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Azərbaycan Mərkəzi Bankının əməkdaşları iştirak ediblər. Ölkəmizdə pandemiya ilə əlaqədar tətbiq olunan xüsusi rejim nəzərə alınaraq seminar onlayn formatda Zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının nağd pul departamentinin əməkdaşı Aysel Məmmədova Azərbaycan Respublikasının pul vahidi haqqında ətraflı məlumat verərək yeni nəsil pul nişanlarının xarakteristikası, formaları barədə danışıb.
A. Məmmədova,  həmçinin müasir dövrdə xüsusi önəm kəsb edən pul nişanlarının mühafizə sistemləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verərək qeyd edib ki,  kağız pul nişanlarının mühafizə sistemi beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq 4 pilləli şəkildə hazırlanır. Bildirib ki,  mühafizə elementləri xüsusi qruplar üzrə təsnif olunur və əhali tərəfinfən pulların həqiqiliyi xüsusi bilik və səriştə olmadan müəyyən oluna bilir.
Daha sonra  Mərkəzi Bankın Nağd pul departamentinin Pul nişanlarının ekspertizası və saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizə şöbəsinin rəisi Nəsib Pənahlısaxta saxta pullar  bardədə məruzə ilə çıxış etdi. N. Pənahov pul nişanlarının saxtalaşdırılmasının həvəskar və profesional üsulları, saxta pulların təyin olunması mexanizmi və Mərkəzi Bankda ekspertiza potensialından bəhs edərək seminar iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi.
N. Pənahov pul nişanlarının keyfiyyətinin yüksək səviyyədə saxlanılması və saxtakarlığın qarşısının alınması məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən təmiz pul siyasəti, çoxsaylı maarifləndirmə tədbirləri, daxili koordinasiya və beynəlxalq əməkdaşlıq  haqqında danışdı, bu istiqamətdə faydalı resursları diqqətə çatdırdı.
Sonra məruzəçilər tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırdı, mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparıldı, rəy və təkliflər səsləndirildi.
Sonda İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov İSİ-də Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən keçirilən “Milli pul nişanlarımız” mövzusunda maarifləndirici seminarı yüksək qiymətləndirərək müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq əhalinin bu sahədə biliklərinin  artırılmasının önəmini qeyd etdi. Ə. Sadıqov İSİ-nin müxtəlif dövlət qurumları ilə, o cümlədən Mərkəzi Bankla əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra eilmi-praktiki məsələlərin həllində yaxından iştirak etdiyini vurğuladı və Milli Bankın əməkdaşlarına seminarın təşkilinə görə minnətdarlığını bildirdi.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held an educational seminar
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held an educational "Our national banknotes" seminar at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on 6 July 2021. The seminar was attended by employees of the Institute of Control Systems and the Central Bank of Azerbaijan. Taking into account the special quarantine regime in our country, the seminar was organized online on the Zoom platform.
At the seminar, Aysel Mammadova, an employee of the cash department of the Central Bank of Azerbaijan, gave detailed information about the banknotes of the Republic of Azerbaijan and spoke about the characteristics and forms of the new generation banknotes.
A. Mammadova also informed the participants about the security features of banknotes, which are of special importance in modern times, and noted that the banknotes have a 4-stage security system in accordance with international practice. According to her, the elements of protection are classified according to special groups, and the authenticity of banknotes can be determined by the population without special knowledge and skills.
Then Nasib Panahov, Head of the Expertise and Anti-counterfeiting Section of the Cash Department of the Central Bank, spoke about counterfeit money. N. Panahov gave detailed information to the seminar participants about amateur and professional methods of counterfeiting banknotes, the ways to detect counterfeit money and the expertise potential of the Central Bank.
N. Panahov spoke about the clean money policy pursued by the Central Bank in order to maintain a high level of quality of banknotes and prevent counterfeiting, numerous awareness-raising activities, internal coordination and international cooperation, pointing out useful resources in this area.
Then the speakers answered the questions of the participants, extensive discussions were held on the topic, opinions and suggestions were voiced.
At the end, the executive director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov highly appraised the educational seminar on “Our national banknotes” held by ICS by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and noted the importance of raising the public's awareness in this field in accordance with modern requirements. A. Sadigov stressed that ICS is closely involved in solving a number of scientific and practical issues in cooperation with various government agencies, including the Central Bank, and thanked the employees of the Central Bank for organizing the seminar.