Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən maarifləndirici seminar keçirilib
06 iyul 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən "Milli pul nişanlarımız"  mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Azərbaycan Mərkəzi Bankının əməkdaşları iştirak ediblər. Ölkəmizdə pandemiya ilə əlaqədar tətbiq olunan xüsusi rejim nəzərə alınaraq seminar onlayn formatda Zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının nağd pul departamentinin əməkdaşı Aysel Məmmədova Azərbaycan Respublikasının pul vahidi haqqında ətraflı məlumat verərək yeni nəsil pul nişanlarının xarakteristikası, formaları barədə danışıb.
A. Məmmədova,  həmçinin müasir dövrdə xüsusi önəm kəsb edən pul nişanlarının mühafizə sistemləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verərək qeyd edib ki,  kağız pul nişanlarının mühafizə sistemi beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq 4 pilləli şəkildə hazırlanır. Bildirib ki,  mühafizə elementləri xüsusi qruplar üzrə təsnif olunur və əhali tərəfinfən pulların həqiqiliyi xüsusi bilik və səriştə olmadan müəyyən oluna bilir.
Daha sonra  Mərkəzi Bankın Nağd pul departamentinin Pul nişanlarının ekspertizası və saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizə şöbəsinin rəisi Nəsib Pənahlısaxta saxta pullar  bardədə məruzə ilə çıxış etdi. N. Pənahov pul nişanlarının saxtalaşdırılmasının həvəskar və profesional üsulları, saxta pulların təyin olunması mexanizmi və Mərkəzi Bankda ekspertiza potensialından bəhs edərək seminar iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi.
N. Pənahov pul nişanlarının keyfiyyətinin yüksək səviyyədə saxlanılması və saxtakarlığın qarşısının alınması məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən təmiz pul siyasəti, çoxsaylı maarifləndirmə tədbirləri, daxili koordinasiya və beynəlxalq əməkdaşlıq  haqqında danışdı, bu istiqamətdə faydalı resursları diqqətə çatdırdı.
Sonra məruzəçilər tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırdı, mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparıldı, rəy və təkliflər səsləndirildi.
Sonda İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov İSİ-də Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən keçirilən “Milli pul nişanlarımız” mövzusunda maarifləndirici seminarı yüksək qiymətləndirərək müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq əhalinin bu sahədə biliklərinin  artırılmasının önəmini qeyd etdi. Ə. Sadıqov İSİ-nin müxtəlif dövlət qurumları ilə, o cümlədən Mərkəzi Bankla əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra eilmi-praktiki məsələlərin həllində yaxından iştirak etdiyini vurğuladı və Milli Bankın əməkdaşlarına seminarın təşkilinə görə minnətdarlığını bildirdi.

Центральный банк Азербайджанской Республики провел образовательный семинар
6 июля 2021 года Центральный банк Азербайджанской Республики провел в Институте систем управления (ИСУ) НАНА образовательный семинар на тему «Наши национальные денежные знаки». В семинаре приняли участие сотрудники Института систем управления и Центрального банка Азербайджана. С учетом особого карантинного режима, действующего в нашей стране в связи с пандемией, семинар был организован онлайн через платформу Zoom.
На семинаре сотрудница кассового департамента Центрального банка Азербайджана Айсель Мамедова подробно рассказала о валюте Азербайджанской Республики и о характеристиках и формах банкнот нового поколения.
А. Мамедова также проинформировала участников о системах защиты банкнот, которые имеют особое значение в наше время, и отметила, что банкноты имеют 4-ступенчатую систему защиты в соответствии с международной практикой. По ее словам, элементы защиты классифицируются по особым группам, и подлинность купюр может быть определена населением без специальных знаний и навыков.
Затем Насиб Панахов, начальник отдела экспертизы и борьбы с фальсификацией кассового департамента Центрального банка, выступил с докладом о поддельных деньгах. Н. Панахов подробно проинформировал участников семинара о любительских и профессиональных методах подделки банкнот, механизме определения подделки и экспертизном потенциале в Центральном банке.
Н. Панахов рассказал о политике чистых денег, проводимой Центральным банком в целях поддержания высокого уровня качества банкнот и предотвращения подделок, многочисленных информационных мероприятиях, внутренней координации и международном сотрудничестве, отметив полезные ресурсы в этом направлении.
Затем докладчики ответили на вопросы участников, прошли обширные дискуссии по теме, были озвучены мнения и предложения.
В завершение исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов высоко оценил образовательный семинар «Наши национальные денежные знаки», проведенный в ИСУ Центральным банком Азербайджанской Республики, и отметил важность повышения уровня знаний населения в этой области в соответствии с современными требованиями. А. Садыгов подчеркнул, что ИСУ принимает активное участие в решении ряда научных и практических вопросов в сотрудничестве с различными государственными структурами, в том числе с Центральным банком, и поблагодарил коллектив Центрального банка за организацию семинара.