İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün xarici investisiya imkanları araşdırılır
26 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün investisiya imkanları mövzusunda onlayn-görüş keçirilmişdir. Görüş Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası məqsədilə yaradılmış "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən təşkil edilmişdi. "Böyük Qayıdış" konsorsiumuna AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, “Qorqud Holding” MMC, “AL-Trans Consulting” MMC, “AS-KO” MMC və “SİNAM” MMC şirkəti daxildir. Görüşə Çin Xalq Respublikasının HVAC ehtiyat hissələrinin istehsalı və satışı ilə məşğul olan “Beyond & Brothers Development Co. Limited” şirkəti də dəvət olunmuşdu.
Görüşün məqsədi “Beyond & Brothers Development Co. Limited” (BBD) şirkətinin fəaliyyəti ilə tanış olmaq və bu şirkətin Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun tərəfdaşı qismində iştirakının və  BBD tərəfindən layihəyə investisiya qoyuluşu imkanlarının müzakirəsi idi.
Görüşün əvvəlində "Böyük Qayıdış" konsorsiumunun görüşdə iştirak edən nümayəndələri təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verdilər və planlaşdırılan “Ağıllı kənd” layihəsində yerinə yetirəcəyi işlər barəsində görüş iştirakçılarını məlumatlandırdılar.
Sonra BBD şirkətinin nümayəndəsi şirkətin fəaliyyəti və yerinə yetirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verdi və qeyd olundu ki, şirkət istilik, havalandırma və soyutma sistemlərinin və belə sistemlər üçün ehtiyat hissələrinin istehsalı və satışı ilə məşğuldur və bu şirkət “Ağıllı kənd” layihəsinin tərkib hissəsi olan istilik, havalandırma və soyutma sistemlərinin sərfəli qiymətlərlə təchizatı, quraşdırılması və quraşdırılmış sistemlər üçün ehtiyat hissələrinin təminatını öz üzərinə götürə bilər.
Görüşdə "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvləri tərəfindən “Ağıllı kənd”in yaradılması istiqamətində planlaşdırılan layihəyə xarici investisiyaların cəlb olunması və “Ağıllı kənd”in yaradılması layihəsi çərçivəsində bölgələrdə alternativ enerji mənbələrinin qurulması və belə mənbələrin istifadəsi məsələsi qaldırıldı. BBD şirkətinin nümayəndəsi bu məsələlərə aydınlıq gətirərək qeyd etdi ki, “Ağıllı kənd”in layihəsinin həyata keçirildiyi ərazilərdə “Yaşıl” enerjinin təminatı işində öz dəstəyini göstərə bilər. Lakin BBD şirkətinin nümayəndəsi Azərbaycan qanunlarını bilmədikləri şəraitdə sözügedən layihəyə investisiya qoyulmasının riskli olmasını və bu məsələ üzrə Çində potensial investorun tapılması məsələsinin çətin olduğunu bildirdi, lakin “Ağıllı kənd” layihəsinin  müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi üçün lazım olan resursların və texnologiyaların axtarılması və təchizatında köməklik göstərmək imkanlarının olmasını qeyd etdi.
"Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvü olan “AL-Trans Consulting” MMC şirkətinin rəhbəri BBD ilə 15 ildən artıq əməkdaşlıq etdiyini və onun nümayəndəsini yaxşı tanıdığını qeyd etdi və sözügedən layihədə BBD şirkətinin həm qiymət, həm də keyfiyyət cəhətdən sərfəli servislərindən faydalanmaq imkanlarının olduğunu bildirdi. “AL-Trans Consulting” MMC şirkətinin rəhbəri iştirakçıların diqqətini həm də ona cəlb etdi ki, BBD şirkətinin nümayəndəsi yüksək peşəkarlığa malik mütəxəssisdir və onun layihə komandasında layihənin başlanğıcından sonuna kimi məsləhətçi qismində iştirakı da mümkündür.

Изучаются возможности иностранных инвестиций для восстановления освобожденных территорий
26 августа 2021 года состоялась онлайн-встреча по инвестиционным возможностям для восстановления освобожденных территорий Карабахского региона Азербайджанской Республики. Встречу организовал консорциум «Большое возвращение», созданный для восстановления освобожденных территорий Карабахского региона. В консорциум «Большое возвращение» входят Институт систем управления НАНА, ООО «Qorqud Holding», ООО «AL-Trans Consulting», ООО «AS-KO» и ООО «SINAM». На встречу была также приглашена компания «Beyond & Brothers Development Co. Limited» (КНР), которая занимается производством и продажей запчастей для систем отопления, вентиляции и кондиционирования.
Целью встречи было ознакомление с деятельностью компании «Beyond & Brothers Development Co. Limited» и участие этой компании в качестве партнера консорциума «Большое возвращение» в восстановлении освобожденных территорий Азербайджанской Республики и возможность инвестирования в проект со стороны BBD.
В начале встречи представители консорциума «Большое возвращение» проинформировали участников о деятельности компаний, которые они представляют, и о работе, которую предстоит проделать в рамках запланированного проекта «Умное село».
Затем представитель BBD предоставил подробную информацию о деятельности и проектах компании, отметив, что компания занимается производством и продажей систем отопления, вентиляции и охлаждения и запчастей для таких систем, и что компания может взять на себя поставку и установку систем отопления, вентиляции и охлаждения, а также поставку запчастей для этих систем в проекте «Умное село» по доступным ценам.
Участники консорциума «Большое возвращение» подняли вопрос о привлечении иностранных инвестиций в проект по созданию «Умного села», строительстве альтернативных источников энергии в регионах и использовании таких источников в рамках проекта по созданию «Умного села». Представитель BBD внес ясность в эти вопросы и отметил, что компания может оказать поддержку в обеспечении зеленой энергии в тех районах, где реализуется проект «Умное село». Однако представитель BBD сказал, что инвестировать в проект рискованно, поскольку они не знают азербайджанских законов, и что найти потенциального инвестора в Китае сложно, однако он отметил, что есть возможности для оказания помощи в поиске и поставке ресурсов и технологий, необходимых для успешной реализации проекта «Умное село».
Глава «AL-Trans Consulting», члена консорциума «Большое возвращение», сказал, что работает с BBD более 15 лет и хорошо знает его представителя, добавив, что участие BBD в данном проекте выгодно с точки зрения как цен, так и качества услуг. Глава ООО «AL-Trans Consulting» также обратил внимание участников на то, что представитель BBD является высококвалифицированным специалистом и возможно его участие в команде проекта в качестве консультанта от начала до конца проекта.