İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün xarici investisiya imkanları araşdırılır
26 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün investisiya imkanları mövzusunda onlayn-görüş keçirilmişdir. Görüş Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası məqsədilə yaradılmış "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən təşkil edilmişdi. "Böyük Qayıdış" konsorsiumuna AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, “Qorqud Holding” MMC, “AL-Trans Consulting” MMC, “AS-KO” MMC və “SİNAM” MMC şirkəti daxildir. Görüşə Çin Xalq Respublikasının HVAC ehtiyat hissələrinin istehsalı və satışı ilə məşğul olan “Beyond & Brothers Development Co. Limited” şirkəti də dəvət olunmuşdu.
Görüşün məqsədi “Beyond & Brothers Development Co. Limited” (BBD) şirkətinin fəaliyyəti ilə tanış olmaq və bu şirkətin Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun tərəfdaşı qismində iştirakının və  BBD tərəfindən layihəyə investisiya qoyuluşu imkanlarının müzakirəsi idi.
Görüşün əvvəlində "Böyük Qayıdış" konsorsiumunun görüşdə iştirak edən nümayəndələri təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verdilər və planlaşdırılan “Ağıllı kənd” layihəsində yerinə yetirəcəyi işlər barəsində görüş iştirakçılarını məlumatlandırdılar.
Sonra BBD şirkətinin nümayəndəsi şirkətin fəaliyyəti və yerinə yetirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verdi və qeyd olundu ki, şirkət istilik, havalandırma və soyutma sistemlərinin və belə sistemlər üçün ehtiyat hissələrinin istehsalı və satışı ilə məşğuldur və bu şirkət “Ağıllı kənd” layihəsinin tərkib hissəsi olan istilik, havalandırma və soyutma sistemlərinin sərfəli qiymətlərlə təchizatı, quraşdırılması və quraşdırılmış sistemlər üçün ehtiyat hissələrinin təminatını öz üzərinə götürə bilər.
Görüşdə "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvləri tərəfindən “Ağıllı kənd”in yaradılması istiqamətində planlaşdırılan layihəyə xarici investisiyaların cəlb olunması və “Ağıllı kənd”in yaradılması layihəsi çərçivəsində bölgələrdə alternativ enerji mənbələrinin qurulması və belə mənbələrin istifadəsi məsələsi qaldırıldı. BBD şirkətinin nümayəndəsi bu məsələlərə aydınlıq gətirərək qeyd etdi ki, “Ağıllı kənd”in layihəsinin həyata keçirildiyi ərazilərdə “Yaşıl” enerjinin təminatı işində öz dəstəyini göstərə bilər. Lakin BBD şirkətinin nümayəndəsi Azərbaycan qanunlarını bilmədikləri şəraitdə sözügedən layihəyə investisiya qoyulmasının riskli olmasını və bu məsələ üzrə Çində potensial investorun tapılması məsələsinin çətin olduğunu bildirdi, lakin “Ağıllı kənd” layihəsinin  müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi üçün lazım olan resursların və texnologiyaların axtarılması və təchizatında köməklik göstərmək imkanlarının olmasını qeyd etdi.
"Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvü olan “AL-Trans Consulting” MMC şirkətinin rəhbəri BBD ilə 15 ildən artıq əməkdaşlıq etdiyini və onun nümayəndəsini yaxşı tanıdığını qeyd etdi və sözügedən layihədə BBD şirkətinin həm qiymət, həm də keyfiyyət cəhətdən sərfəli servislərindən faydalanmaq imkanlarının olduğunu bildirdi. “AL-Trans Consulting” MMC şirkətinin rəhbəri iştirakçıların diqqətini həm də ona cəlb etdi ki, BBD şirkətinin nümayəndəsi yüksək peşəkarlığa malik mütəxəssisdir və onun layihə komandasında layihənin başlanğıcından sonuna kimi məsləhətçi qismində iştirakı da mümkündür.

The possibilities of foreign investment for the restoration of the liberated territories are being studied
26.08.2021 / Conferences, assemblies
On August 26, 2021, an online meeting on investment opportunities for the restoration of the liberated territories of the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan was held. The meeting was organized by the "Great Return" consortium, created to restore the liberated territories of the Karabakh region. The Great Return consortium includes the Institute of Control Systems of ANAS, Qorqud Holding LLC, AL-Trans Consulting LLC, AS-KO LLC and SINAM. Beyond & Brothers Development Co. Limited (China), which is engaged in the production and sale of spare parts for HVAC systems, was also invited to the meeting.
The purpose of the meeting was familiarization with the activities of Beyond & Brothers Development Co. Limited and the participation of this company as a partner of the Great Return consortium in the restoration of the liberated territories of the Republic of Azerbaijan and the possibility of BBD investing in the project.
At the beginning of the meeting, representatives of the Great Return consortium informed the participants about the activities of the companies they represent and the work to be done within the planned Smart Village project.
Then the representative of BBD provided detailed information on the activities and projects of the company, noting that the company is engaged in the production and sale of heating, ventilation and cooling systems and spare parts for such systems, and that the company can be responsible for the supply and installation of heating, ventilation and cooling systems, and also the supply of spare parts for these systems in the Smart Village project at affordable prices.
The members of the Great Return consortium raised the issue of attracting foreign investment to the project for the creation of the Smart Village, the construction of alternative energy sources in the regions and the use of such sources within the framework of the Smart Village project. The BBD representative clarified these issues and noted that the company could provide assistance in providing green energy in the areas where the Smart Village project is being implemented. However, the BBD representative said that investing in the project is risky for them because they do not know Azerbaijani laws and that it is difficult to find a potential investor in China, however, he noted that there are opportunities to assist in finding and supplying the resources and technologies necessary for the successful implementation of the Smart Village project.
The head of AL-Trans Consulting, a member of the Great Return consortium, said they have been working with BBD for over 15 years and know its representative well, adding that BBD's participation in this project is beneficial in terms of both prices and quality of services. The head of AL-Trans Consulting LLC also drew the attention of the participants to the fact that the BBD representative is a highly qualified specialist and to his possible participation in the project team as a consultant from the beginning to the end of the project.