03.09.2021 / Xəbərlər
Son illərdə AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikovun əsasını qoyduğu ehtiyatlanma-xidmət sistemləri nəzəriyyəsi dünyanın müxtəlif elmi mərkəzlərində sürətlə inkişaf etdirilir. Belə elmi mərkəzlərdən bir neçəsi Hindistanın müxtəlif universitetlərində yerləşir. Qeyd edək ki, bu məktəblərdə yerinə yetirilən dissertasiyalar son zamanlarda elmi rəy üçün məhz Ağası Məlikova göndərilir və onu dissertasiya şuralarına açıq müdafiə üçün üzv olaraq dəvət edirlər.
Bu yaxınlarda belə bir dissretasiya işi Hindistanın Kerala ştatındakı Maxatma Qandi universitetində P.S. Reşminin riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün "Ehtiyyatları xarab ola bilən stoxastik xidmət ehtiyyatlanma sistemləri" mövzusunda təqdim edilmişdir və A. Məlikov dissertasiya şurasının sədri seçilmişdir. Dissertasiyanın açıq müdafiəsi 15 sentyabr 2021-ci il tarixinə təyin edilmişdir.

Corresponding Member of ANAS, Professor Agasi Melikov has been appointed Chairman of the Dissertation Council at Mahatma Gandhi University
03.09.2021 / Conferences, assemblies
In recent years, the theory of queuing systems founded by Corresponding Member of ANAS Agasi Malikov has been rapidly developing in various research centers of the world. Several such research centers are located in various universities in India. Note that the dissertations completed at these universities were recently sent to Agasi Melikov for review, and he was invited as a member of dissertation councils for open defense.
One of these dissertation on the topic "STOCHASTIC QUEUEING INVENTORY SYSTEMS WITH PERISHABLE ITEMS" has been submitted by P.S. Reshmi for a PhD in Mathematics at Mahatma Gandhi University, Kerala (India), and A. Melikov has been appointed Chairman of the Viva-voce Board. The open defense of the dissertation is scheduled for 15 September 2021.