03.09.2021 / Xəbərlər
Son illərdə AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikovun əsasını qoyduğu ehtiyatlanma-xidmət sistemləri nəzəriyyəsi dünyanın müxtəlif elmi mərkəzlərində sürətlə inkişaf etdirilir. Belə elmi mərkəzlərdən bir neçəsi Hindistanın müxtəlif universitetlərində yerləşir. Qeyd edək ki, bu məktəblərdə yerinə yetirilən dissertasiyalar son zamanlarda elmi rəy üçün məhz Ağası Məlikova göndərilir və onu dissertasiya şuralarına açıq müdafiə üçün üzv olaraq dəvət edirlər.
Bu yaxınlarda belə bir dissretasiya işi Hindistanın Kerala ştatındakı Maxatma Qandi universitetində P.S. Reşminin riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün "Ehtiyyatları xarab ola bilən stoxastik xidmət ehtiyyatlanma sistemləri" mövzusunda təqdim edilmişdir və A. Məlikov dissertasiya şurasının sədri seçilmişdir. Dissertasiyanın açıq müdafiəsi 15 sentyabr 2021-ci il tarixinə təyin edilmişdir.

Член-корреспондент НАНА, профессор Агаси Меликов избран председателем диссертационного совета Университета Махатмы Ганди
03.09.2021 / Конференции, собрания
В последние годы теория систем массового обслуживания, основанная членом-корреспондентом НАНА Агаси Маликовым, стремительно развивается в различных научных центрах мира. Несколько таких исследовательских центров расположены в различных университетах Индии. Отметим, что диссертации, выполненные в этих вузах, недавно были отправлены именно Агаси Меликову на научную экспертизу, и он был приглашен в качестве члена диссертационных советов для открытой защиты.
Недавно одна из таких диссертаций на тему "Системы управления запасами скоропортящихся продуктов" была представлена П.С. Решми на соискание степени доктора философии по математике в в Университете Махатмы Ганди, штат Керала (Индия), А. Меликов избран председателем диссертационного совета. Открытая защита диссертации запланирована на 15 сентября 2021 года.