AMEA-nın müxbir üzvü Ağasi Məlikov beynəlxalq konfransda çıxış edib
20-24 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Moskva şəhərində Rusiya Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Problemləri İnstitutunun, Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetinin və Tomsk Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə XXIV Beynəlxalq “Paylanmış Kompüter və Kommunikasiya Şəbəkələri” konfransı keçirilmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri Ağasi Məlikov “Ehtiyatları xarab ola bilən və təkrar sorğuları olan sistemlərin modellərinin öyrənilməsi üçün alqoritmik yanaşma” adlı məruzə ilə konfransda çıxış etmişdir. Konfransın təşkilat komitəsi həmmüəllifləri A.Məlikovun keçmiş doktorantı Məmməd Şahmalıyev və Macarıstanın Debresen universitetinin professoru Janos Sztrik olan məruzənin elmi əhəmiyyətini nəzərə alaraq onun genişləndirilmiş versiyasını Springer nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunacaq konfrans materiallarına daxil etməyi qərara almışdır.
Qeyd edək ki, A.Məlikov son 5 ildə həmin konfransın Beynəlxalq Təşkilat Komitəsinin üzvü olaraq “Paylanmış Sistemlərin və Şəbəkələrin Modelləşdirilməsi” bölməsinin bir seksiyasına rəhbərlik etmişdir.

Corresponding member of ANAS Agasi Melikov spoke at the international conference
The XXIV International Conference "Distributed Computer and Communication Networks" organized by the Institute of Control Problems of the Russian Academy of Sciences, Peoples' Friendship University of Russia and Tomsk State University took place in Moscow on 20-24 September 2021.
Corresponding member of ANAS, Head of Laboratory of the Institute of Control Systems Agasi Melikov presented the paper "Algorithmic Approach to Study the Model of Perishable Inventory System with Repeated Customers" at the conference. The organizing committee of the conference decided to include an expanded version of the paper, co-authored by A. Melikov's former doctoral student Mamed Shakhmaliyev and János Sztrik, professor of the University of Debrecen, Hungary, in the conference proceedings, which will be published by Springer.
It should be noted that as a member of the International Organizing Committee of the conference for the last 5 years A. Melikov headed a session of the "Modeling of Distributed Systems and Networks" section.