İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Monteneqroda keçirilən OPTIMA-2021 beynəlxalq elmi konfransında məruzə edib
29.09.2021 / Xəbərlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar Monteneqronun Petrovak şəhərində 2021-ci il sentyabr ayının 27-dən oktyabr ayının 1-nə kimi ZOOM platformasında Onlayn keçirilən ənənəvi XII Beynəlxalq “Optimallaşdırma və tətbiqləri” OPTIMA-2021 elmi konfransında (http://agora.guru.ru/display.php?conf=OPTIMA-2021) iştirak etmişdir. Konfrans Monteneqro Universiteti, Monteneqro Elmlər Akademiyası, Rusiya EA-nın Kompüter Hesablama Mərkəzi və s. təşkilatçılığı ilə işinə başlayıb.
Sentyabrın 28-də A.Rəhimov  “Parabolik tənlikdə yalnız zamandan asılı mənbələrin bərpası məsələsinin həlli haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuşdur.
Onlayn konfransa ABŞ, Fransa, Almaniya, İsveç, Rusiya, Meksika, Portuqaliya, Belçika, Finlandiya, Avstriya və s. kimi 25-dən çox olkənin tanınmış alimləri qatılıblar. Konfrans işini oktyabrın 1-nə kimi davam etdirəcək.

Ученый ИС выступил на Международной конференции OPTIMA-2021 в Черногории
Сотрудник Института систем управления НАНА, ведущий научный сотрудник, доц. Анар Рагимов принял участие в XII Международной конференции «Оптимизация и приложения - OPTIMA-2021» (http://agora.guru.ru/display.php?conf=OPTIMA-2021). Конференция
проводится с 27 сентября по 1 октября 2021 года в городе Петроваце, Черногория. Конференция организована Черногорской академией наук и искусств, Федеральным исследовательским центром «Информатика и управление» Российской академии наук, Университетом Черногории и др.
28 сентября А. Рагимов выступил с докладом «О решении задачи восстановления источников, зависящих только от времени, в параболическом уравнении». Доклад вызвал интерес участников конференции.
В онлайн-мероприятии приняли участие известные ученые из более 25 стран, в том числе из США, Франции, Германии, Швеции, России, Мексики, Португалии, Бельгии, Финляндии, Австрии и др. Конференция продлится до 1 октября.