“Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri" adlı Beynəlxalq Konfransın açılış mərasimi keçirilmişdir
28.10.2021 / Xəbərlər
27 oktyabr 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), Azərbaycan Texniki Universiteti, Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti və Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və əməliyyat problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfransın açılış mərasimi keçirilmişdir. Hibrid formatda keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycanın və bir sıra xarici ölkələrin, o cümlədən Polşa, Almaniya, Rusiya, ABŞ, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Gürcüstan, Bolqarıstan, Belarus, Qazaxıstan və s. ölkələrin alim və mütəxəssisləri iştirak etmişdir.
Konfransı giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransın gündəliyi haqqında məlumat verdi. Konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunan Ə.Abbasov qeyd etdi ki, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi keçmiş İpək Yolunun ayrılmaz hissəsi olub, regional iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni mexanizmlərin inkişafını tələb edən təşəbbüsdür. Bu dəhliz üzv ölkələr arasında iqtisadi inkişafı, mədəni mübadiləni və kommunikasiyanı gücləndirir. Məhz Azərbaycan Respublikasında nəqliyyat dəhlizinin mərkəzi ölkələrdən biri kimi böyük addımlar atılmış, dövlət səviyyəsində müxtəlif layihələr həyata keçirilmişdir.  Akademik “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün irəli sürülməsi ilə və Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizi təşkilati, iqtisadi, coğrafi istiqamətlərdə inkişaf etdirildiyini və eyni zamanda, yeni bir dəhlizin – rəqəmsal kommunikasiya əlaqələrinin yarandığını qeyd etdi.
Əli Abbasov bildirdi ki, nəqliyyat dəhlizləri çoxaldıqca müəyyyən problemlər ortaya çıxır ki, onlara elmi cəhətdən yanaşaraq həll yolları axtarmaq tələb olunur. O, qeyd etdi ki, elmi problemlərə həsr olunan konfransın əsas məqsədi nəqliyyat dəhlizləri üzərində olan logistika, istismar, idarəetmə istiqamətlərində ortaya çıxan problemlərin həlli yollarının tapılmasıdır.
Ə.Abbasov bildirdi ki, ötən il 44 günlük Vətən müharibəsində işğal altında olan torpaqların azad edilməsindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev müharibənin nəticələrinin araşdırılması zamanı bölgədə yeni bir dəhlizin - Zəngəzur dəhlizinin yaradılmasını xüsusilə qeyd etdi və qonşu ölkələri bu dəhlizin  inkişafında iştirak etməyə çağırdı.
Sonra çıxış edən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov tədbirin təşkilatçılarına konfransın yüksək səviyyədə təşkili üçün təşəkkürünü ifadə edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşir və bu əlverişli mövqedən yararlanaraq tranzit potensialının inkişaf etdirilməsi bölgənin nəqliyyat siyasətinin əsas prioritetlərindəndir.
R.Hümmətov nəqliyyat infrastrukturundan bəhs edərkən Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilmiş layihələrdən söz açdı. O, yaxın illərdə layihələr üzrə nəzərdə tutulan hədəflərə nail olunacağına əminliyini ifadə edərək həmçinin Şərq-Qərb dəhlizinin potensialından istifadə ilə bağlı statistik göstəricilər, digər ölkələrlə əməkdaşlıq, qeyri-fiziki maneələr, mövcud tariflər, rəqabət kimi problemlərdən danışdı, konfransın bu problemlərin həllinə töhvələr verəcəyinə inandığını qeyd etdi.
R.Hümmətov qeyd etdi ki, sadalanan problemlərin həlli üçün Azərbaycan Respublikası dəhliz üzrə tərəfdaşlarına birgə logistik şirkətin yaradılmasını təklif etmişdir. Mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına müsbət təsir göstərəcək nüansları qeyd edərək bildirdi ki, bu şirkətin yaranacağı təqdirdə əməliyyatların idarə olunması həyata keçiriləcək və müvafiq problemlər həll olunacaq.
Sonda R.Hümmətov bildirdi ki, Qarabağ münaqişəsinin həll olunması ilə Azərbaycanda bu ərazilərdə yenidən qurma işləri aparılır, nəqliyyat və iqtisadiyyatın bərpası regionda inkişafa təkan verir, Şərq-Qərb dəhlizinin genişlənməsinə yol açır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Akademiya rəhbərliyi adından iştirakçıları salamlayaraq konfransa öz işində uğurlar arzu etdi. O, qeyd etdi ki, müasir dövrdə dünyada gedən proseslər, ölkəmizdə yaranan yeni reallıqlar nəqliyyat probleminə akademik səviyyədə yanaşmağı tələb edir. Bildirdi ki, AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə bu problemlərə alimlərin cəlb olunması, müxtəlif institutların, o cümlədən İSİ-nin fəaliyyəti, ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqlar təqdirəlayiqdir.
Akademik, həmçinin müasir tələblərə uyğun nəqliyyat infrastrukturunun yaranmasından, ölkədə bu istiqamətdə görülən işlərdən, Qarabağda aparılan yenidənqurma layihələrindən söz açdı, bu baxımdan keçirilən konfransın önəminə toxundu.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Parlamentinin Təbii Resurslar, Enerji və Ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov çıxış edərək konfransın Azərbaycanda Şərq-Qərb dəhlizinin gələcək inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Millət vəkili S.Qurbanov Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin əsas əhəmiyyətli üstünlükləri və ekoloji aspektlərinə toxundu. O, qeyd etdi ki, 4-cü Sənaye İnqilabının imkanlarını  nəzərə almaqla, rəqəmsal texnologiya və rəqəmsal  iqtisadiyyatın tətbiqi ümumilikdə dünya ekologiyasına bir töhfə kimi bu problemlərin həllində geniş istifadə oluna bilər.
Çıxışının sonunda S.Qurbanov işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işlərinin əhəmiyyətinə toxunaraq gələcək inkişaf imkanları barədə söz açdı. Millət vəkili Şərq-Qərb dəhlizinin daha da genişlənməsini və gələcək inkişafının qlobal iqlim problemlərinin həllinə müsbət təsir göstərəcəyini xüsusilə qeyd etdi.
Sonra Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, professor Vilayət Vəliyev çıxış edərək konfrans iştirakçılarının toxunduğu məsələlərə bir daha diqqət yetirdi. 26 oktyabr 2021-ci il tarixində Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının açılmasından bəhs edərək Qarabağ zəfərindən sonra bölgədə nəqliyyat-logistika istiqamətində yaranan yeni mühitin əhəmiyyətinə toxundu.
V.Vəliyev, həmçinin Azərbaycan Texniki Universitetində bu istiqamətdə görülən işlər, Nəqliyyat-Logistika fakültəsinin fəaliyyəti, elmi tədqiqat proqramları və müxtəlif dövlət qurumları ilə əməkdaşlıqlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra Silesia Texnologiya Universitetinin professoru Aleksandr Sladkovski çıxış etdi. Bildirdi ki, məruzəçilərin önə çəkdiyi elmi problemlər təkcə Azərbaycanı deyil, bütün dünya ölkələrini narahat edən məsələlərdir. Xüsusən də, hazırda dünyada tüğyan edən koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranan mürəkkəb şəraitin dünya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərdiyini qeyd edərək son iki ildə əsasən də nəqliyyat sektorunda, məhsulların daşınmasında, çatdırılmasında ciddi problemlər yaşandığını qeyd etdi.
Sonra ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun professoru Abzetdin Adamov konfransa onlayn şəkildə qoşularaq çıxış etdi. Qeyd etdi ki, aerokosmik avadanlıqların hazırlanması fəaliyyət göstərdiyi institutun əsas istiqamətlərindən hesab olunur. Təmsil etdiyi qurumda texnologiya sahəsində görülən işlər, post-pandemiya dövründə qarşıda duran vəzifələr, əməkdaşlıqlar barədə ətraflı məlumat verdi. Müasir dövrdə, xüsusən də pandemiya dövründə texnologiyanın əhəmiyyətinə toxunaraq onun ən əsas ünsiyyət vasitələrindən olduğunu qeyd etdi.

The opening ceremony of the International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor was held
28.10.2021 / Conferences, assemblies
The opening ceremony of the International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor was held on 27 October 2021. The conference was organized jointly by the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS, the Azerbaijan Technical University, the Silesian University of Technology (Poland) and the Georgian Technical University. Held in a hybrid format, the international conference was attended by scientists and specialists from Azerbaijan and a number of foreign countries, including Poland, Germany, Russia, USA, Ukraine, Romania, Lithuania, Georgia, Bulgaria, Belarus, Kazakhstan, etc.
Opening the conference, ICS General Director, Academician Ali Abbasov greeted the participants and told them about the conference agenda. Speaking about the practical significance of the conference, A. Abbasov pointed out that the East-West transport corridor is an integral part of the former Silk Road and an initiative requiring the development of new mechanisms for regional economic cooperation. This corridor promotes economic development, cultural exchange and communication between member countries. It is in the Republic of Azerbaijan, as one of the central countries of the transport corridor, that great success has been achieved and various projects have been implemented at the state level. The academician noted that the launch of the One Belt One Road initiative and the organization of the East-West transport corridor contributed to economic and geographical development and, at the same time, to the emergence of a new corridor - digital communication links.
Ali Abbasov said that as the number of transport corridors increases, certain problems arise that need to be solved from a scientific point of view. He noted that the main goal of the conference is to find solutions to problems in the field of logistics, operation and management in transport corridors.
Abbasov reminded the audience that after the liberation of the occupied territories during the 44-day war last year, President Ilham Aliyev emphasized the creation of a new corridor in the region, the Zangezur corridor, and invited neighboring countries to be involved in the development of this corridor.
He was followed by Deputy Minister of Digital Development and Transport Rahman Hummatov, who thanked the organizers of the conference for planning the conference at a high level and pointed out that Azerbaijan is located at the intersection of East-West and North-South transport corridors and that the development of transit potential using this favorable location is one of the main priorities of the transport policy of the region.
Speaking about the transport infrastructure, R. Hummatov informed the participants about the projects being implemented by Azerbaijan. He expressed confidence that the goals of the projects would be achieved in the coming years, gave statistics on the use of the potential of the East-West corridor, spoke about cooperation with other countries, non-physical barriers, existing tariffs, competition, and said that he believed that the Conference will contribute to solving these problems.
Hummatov said that in order to solve the above-mentioned problems, the Republic of Azerbaijan proposed to its partners in the corridor to create a joint logistics company. Noting the nuances that will positively affect the elimination of existing shortcomings, he said that if such acompany is created, operations will be managed and the corresponding problems will be resolved.
In conclusion, R. Hummatov said that with the resolution of the Karabakh conflict, restoration work is being carried out in the liberated territories of Azerbaijan, the restoration of transport and economy stimulates development in the region, paves the way for the expansion of the East-West corridor.
Then Vice President of ANAS Academician Rasim Aliguliyev greeted the participants on behalf of the leadership of the Academy and wished the conference success in its work. He said that the processes taking place in the world today, the new realities arising in our country, require an academic approach to transport problems. He praised the involvement of scientists in solving these problems by the relevant resolution of the Presidium of ANAS and the activities of various institutions, including ICS, cooperation with higher educational institutions.
The academician also spoke about the building of a modern transport infrastructure, the work done in this area in the country, projects for the reconstruction of Karabakh and stressed the importance of the conference in this regard.
Then Sadig Gurbanov, Chair of the Committee for Natural Resources, Energy and Ecology of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, expressed confidence that the conference would contribute to the future development of the East-West corridor in Azerbaijan. S. Gurbanov touched upon the main advantages and environmental aspects of the East-West transport corridor. He pointed out that given the potential of the 4th industrial revolution, the application of digital technologies and the digital economy can be widely used to address these problems as a contribution to the global ecology as a whole.
At the end of his speech, S. Gurbanov spoke about the importance of restoration work in the liberated territories and the possibilities for further development. He stressed that the further expansion of the East-West corridor and its further development would have a positive impact on solving global climate problems.
Then Prof. Vilayat Veliyev, rector of the Azerbaijan Technical University, took the floor, once again drawing attention to the topics raised by the conference participants. Speaking about the opening of Fizuli International Airport on 26 October 2021, he touched upon the importance of the new environment created in the field of transport and logistics in the region after the Karabakh victory.
Veliyev also informed the participants about the work done in this area at the Azerbaijan Technical University, the activities of the Faculty of Transport and Logistics, research programs and cooperation with various government agencies.
Then Aleksander Sładkowski, professor at the Silesian University of Technology, spoke. He noted that the scientific problems raised by the speakers concern not only Azerbaijan, but all countries of the world. In particular, he noted that the difficult situation caused by the current coronavirus pandemic had had an adverse impact on the global economy: in the past two years, there have been serious problems, especially in the transport sector, transportation and delivery of goods.
Then Abzetdin Adamov, professor at the Institute of Electrical and Electronics Engineers (USA), joined the conference online. In his speech, he noted that the development of aerospace technology is one of the main areas of the institute. He gave detailed information about the work done in the field of technology in his organization, about the tasks we face in the post-pandemic period, about cooperation. He stressed the importance of technology in our time, especially during a pandemic, noting that it is one of the main means of communication.