“Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri" adlı Beynəlxalq Konfransın açılış mərasimi keçirilmişdir
28.10.2021 / Xəbərlər
27 oktyabr 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), Azərbaycan Texniki Universiteti, Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti və Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və əməliyyat problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfransın açılış mərasimi keçirilmişdir. Hibrid formatda keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycanın və bir sıra xarici ölkələrin, o cümlədən Polşa, Almaniya, Rusiya, ABŞ, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Gürcüstan, Bolqarıstan, Belarus, Qazaxıstan və s. ölkələrin alim və mütəxəssisləri iştirak etmişdir.
Konfransı giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransın gündəliyi haqqında məlumat verdi. Konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunan Ə.Abbasov qeyd etdi ki, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi keçmiş İpək Yolunun ayrılmaz hissəsi olub, regional iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni mexanizmlərin inkişafını tələb edən təşəbbüsdür. Bu dəhliz üzv ölkələr arasında iqtisadi inkişafı, mədəni mübadiləni və kommunikasiyanı gücləndirir. Məhz Azərbaycan Respublikasında nəqliyyat dəhlizinin mərkəzi ölkələrdən biri kimi böyük addımlar atılmış, dövlət səviyyəsində müxtəlif layihələr həyata keçirilmişdir.  Akademik “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün irəli sürülməsi ilə və Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizi təşkilati, iqtisadi, coğrafi istiqamətlərdə inkişaf etdirildiyini və eyni zamanda, yeni bir dəhlizin – rəqəmsal kommunikasiya əlaqələrinin yarandığını qeyd etdi.
Əli Abbasov bildirdi ki, nəqliyyat dəhlizləri çoxaldıqca müəyyyən problemlər ortaya çıxır ki, onlara elmi cəhətdən yanaşaraq həll yolları axtarmaq tələb olunur. O, qeyd etdi ki, elmi problemlərə həsr olunan konfransın əsas məqsədi nəqliyyat dəhlizləri üzərində olan logistika, istismar, idarəetmə istiqamətlərində ortaya çıxan problemlərin həlli yollarının tapılmasıdır.
Ə.Abbasov bildirdi ki, ötən il 44 günlük Vətən müharibəsində işğal altında olan torpaqların azad edilməsindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev müharibənin nəticələrinin araşdırılması zamanı bölgədə yeni bir dəhlizin - Zəngəzur dəhlizinin yaradılmasını xüsusilə qeyd etdi və qonşu ölkələri bu dəhlizin  inkişafında iştirak etməyə çağırdı.
Sonra çıxış edən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov tədbirin təşkilatçılarına konfransın yüksək səviyyədə təşkili üçün təşəkkürünü ifadə edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşir və bu əlverişli mövqedən yararlanaraq tranzit potensialının inkişaf etdirilməsi bölgənin nəqliyyat siyasətinin əsas prioritetlərindəndir.
R.Hümmətov nəqliyyat infrastrukturundan bəhs edərkən Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilmiş layihələrdən söz açdı. O, yaxın illərdə layihələr üzrə nəzərdə tutulan hədəflərə nail olunacağına əminliyini ifadə edərək həmçinin Şərq-Qərb dəhlizinin potensialından istifadə ilə bağlı statistik göstəricilər, digər ölkələrlə əməkdaşlıq, qeyri-fiziki maneələr, mövcud tariflər, rəqabət kimi problemlərdən danışdı, konfransın bu problemlərin həllinə töhvələr verəcəyinə inandığını qeyd etdi.
R.Hümmətov qeyd etdi ki, sadalanan problemlərin həlli üçün Azərbaycan Respublikası dəhliz üzrə tərəfdaşlarına birgə logistik şirkətin yaradılmasını təklif etmişdir. Mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına müsbət təsir göstərəcək nüansları qeyd edərək bildirdi ki, bu şirkətin yaranacağı təqdirdə əməliyyatların idarə olunması həyata keçiriləcək və müvafiq problemlər həll olunacaq.
Sonda R.Hümmətov bildirdi ki, Qarabağ münaqişəsinin həll olunması ilə Azərbaycanda bu ərazilərdə yenidən qurma işləri aparılır, nəqliyyat və iqtisadiyyatın bərpası regionda inkişafa təkan verir, Şərq-Qərb dəhlizinin genişlənməsinə yol açır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Akademiya rəhbərliyi adından iştirakçıları salamlayaraq konfransa öz işində uğurlar arzu etdi. O, qeyd etdi ki, müasir dövrdə dünyada gedən proseslər, ölkəmizdə yaranan yeni reallıqlar nəqliyyat probleminə akademik səviyyədə yanaşmağı tələb edir. Bildirdi ki, AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə bu problemlərə alimlərin cəlb olunması, müxtəlif institutların, o cümlədən İSİ-nin fəaliyyəti, ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqlar təqdirəlayiqdir.
Akademik, həmçinin müasir tələblərə uyğun nəqliyyat infrastrukturunun yaranmasından, ölkədə bu istiqamətdə görülən işlərdən, Qarabağda aparılan yenidənqurma layihələrindən söz açdı, bu baxımdan keçirilən konfransın önəminə toxundu.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Parlamentinin Təbii Resurslar, Enerji və Ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov çıxış edərək konfransın Azərbaycanda Şərq-Qərb dəhlizinin gələcək inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Millət vəkili S.Qurbanov Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin əsas əhəmiyyətli üstünlükləri və ekoloji aspektlərinə toxundu. O, qeyd etdi ki, 4-cü Sənaye İnqilabının imkanlarını  nəzərə almaqla, rəqəmsal texnologiya və rəqəmsal  iqtisadiyyatın tətbiqi ümumilikdə dünya ekologiyasına bir töhfə kimi bu problemlərin həllində geniş istifadə oluna bilər.
Çıxışının sonunda S.Qurbanov işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işlərinin əhəmiyyətinə toxunaraq gələcək inkişaf imkanları barədə söz açdı. Millət vəkili Şərq-Qərb dəhlizinin daha da genişlənməsini və gələcək inkişafının qlobal iqlim problemlərinin həllinə müsbət təsir göstərəcəyini xüsusilə qeyd etdi.
Sonra Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, professor Vilayət Vəliyev çıxış edərək konfrans iştirakçılarının toxunduğu məsələlərə bir daha diqqət yetirdi. 26 oktyabr 2021-ci il tarixində Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının açılmasından bəhs edərək Qarabağ zəfərindən sonra bölgədə nəqliyyat-logistika istiqamətində yaranan yeni mühitin əhəmiyyətinə toxundu.
V.Vəliyev, həmçinin Azərbaycan Texniki Universitetində bu istiqamətdə görülən işlər, Nəqliyyat-Logistika fakültəsinin fəaliyyəti, elmi tədqiqat proqramları və müxtəlif dövlət qurumları ilə əməkdaşlıqlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra Silesia Texnologiya Universitetinin professoru Aleksandr Sladkovski çıxış etdi. Bildirdi ki, məruzəçilərin önə çəkdiyi elmi problemlər təkcə Azərbaycanı deyil, bütün dünya ölkələrini narahat edən məsələlərdir. Xüsusən də, hazırda dünyada tüğyan edən koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranan mürəkkəb şəraitin dünya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərdiyini qeyd edərək son iki ildə əsasən də nəqliyyat sektorunda, məhsulların daşınmasında, çatdırılmasında ciddi problemlər yaşandığını qeyd etdi.
Sonra ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun professoru Abzetdin Adamov konfransa onlayn şəkildə qoşularaq çıxış etdi. Qeyd etdi ki, aerokosmik avadanlıqların hazırlanması fəaliyyət göstərdiyi institutun əsas istiqamətlərindən hesab olunur. Təmsil etdiyi qurumda texnologiya sahəsində görülən işlər, post-pandemiya dövründə qarşıda duran vəzifələr, əməkdaşlıqlar barədə ətraflı məlumat verdi. Müasir dövrdə, xüsusən də pandemiya dövründə texnologiyanın əhəmiyyətinə toxunaraq onun ən əsas ünsiyyət vasitələrindən olduğunu qeyd etdi.

Состоялась церемония открытия международной конференции «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад»
28.10.2021 / Конференции, собрания
27 октября 2021 года состоялась церемония открытия международной конференции «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад», организованной совместно Институтом систем управления (ИСУ) НАНА, Азербайджанским техническим университетом, Силезским технологическим университет (Польша) и Грузинским техническим университетом. В конференции, прошедшей в гибридном формате, приняли участие ученые и специалисты из Азербайджана и ряда зарубежных стран, в том числе Польши, Германии, России, США, Украины, Румынии, Литвы, Грузии, Болгарии, Беларуси, Казахстана и др.
Открывая конференцию, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов поприветствовал участников и проинформировал их о повестке дня конференции. Говоря о практической значимости конференции, А. Аббасов отметил, что транспортный коридор Восток-Запад является неотъемлемой частью бывшего Шелкового пути и инициативой, требующей разработки новых механизмов регионального экономического сотрудничества. Этот коридор способствует экономическому развитию, культурному обмену и коммуникации между странами-членами. Именно в Азербайджанской Республике, как одной из центральных стран транспортного коридора, были достигнуты большие успехи и реализованы различные проекты на государственном уровне. Академик отметил, что запуск инициативы «Один пояс — один путь» и организация транспортного коридора Восток-Запад способствовали развитию в экономическом, географическом направлениях и одновременно появлению нового коридора – цифровых коммуникационных связей.
Али Аббасов сказал, что по мере увеличения количества транспортных коридоров возникают определенные проблемы, которые необходимо решать с научной точки зрения. Он отметил, что основная цель конференции – поиск решения проблем в области логистики, эксплуатации и управления в транспортных коридорах.
А. Аббасов напомнил, что после освобождения оккупированных территорий в ходе 44-дневной войны прошлого года президент Ильхам Алиев особо отметил создание в регионе нового коридора – Зангезурского – и призвал соседние страны участвовать в развитии этого коридора.
Выступивший после него заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумматов поблагодарил организаторов конференции за организацию конференции на высоком уровне, отметив, что Азербайджан расположен на пересечении транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг и что развитие транзитного потенциала с использованием этого благоприятного расположения является одним из основных приоритетов транспортной политики региона.
Говоря о транспортной инфраструктуре, Р. Гумматов проинформировал участников о проектах, реализуемых Азербайджаном. Он выразил уверенность, что цели проектов будут достигнуты в ближайшие годы, привел статистику использования потенциала коридора Восток-Запад, рассказал о сотрудничестве с другими странами, нефизических барьерах, существующих тарифах, конкуренции, а также выразил уверенность в том, что Конференция будет способствовать решению этих проблем.
Р. Гумматов отметил, что для решения вышеупомянутых проблем Азербайджанская Республика предложила своим партнерам по коридору создать совместную логистическую компанию. Отметив нюансы, которые положительно повлияют на устранение имеющихся недостатков, он заявил, что в случае создания этой компании будет осуществляться управление операциями и будут решаться соответствующие проблемы.
В заключение Р. Гумматов сказал, что с разрешением карабахского конфликта на этих территориях Азербайджана проводятся восстановительные работы, восстановление транспорта и экономики стимулирует развитие в регионе, открывает путь для расширения коридора Восток-Запад.
Затем вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев поприветствовал участников от имени руководства Академии и пожелал конференции успехов в работе. Он отметил, что процессы, происходящие сегодня в мире, новые реалии, возникающие в нашей стране, требуют академического подхода к проблемам транспорта. Он отметил, что привлечение ученых к решению этих проблем соответствующим постановлением Президиума НАНА, деятельность различных институтов, в том числе ИСУ, сотрудничество с высшими учебными заведениями достойно похвалы.
Академик также рассказал о создании современной транспортной инфраструктуры, проделанной в этом направлении работе в стране, проектах реконструкции Карабаха и подчеркнул важность конференции в этом плане.
Выступивший следом Садыг Гурбанов, председатель комитета по природным ресурсам, энергетике и экологии Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, выразил уверенность, что конференция внесет свой вклад в будущее развитие коридора Восток-Запад в Азербайджане. Депутат С. Гурбанов коснулся основных преимуществ и экологических аспектов транспортного коридора Восток-Запад. Он отметил, что, учитывая потенциал 4-й промышленной революции, применение цифровых технологий и цифровой экономики может широко использоваться для решения этих проблем в качестве вклада в глобальную экологию в целом.
В завершение своего выступления С. Гурбанов рассказал о важности восстановительных работ на освобожденных территориях и возможностях дальнейшего развития. Он подчеркнул, что дальнейшее расширение коридора Восток-Запад и его дальнейшее развитие окажут положительное влияние на решение глобальных климатических проблем.
Затем выступил ректор Азербайджанского технического университета, профессор Вилаят Велиев, который еще раз обратил внимание на темы, поднятые участниками конференции. Говоря об открытии 26 октября 2021 года международного аэропорта Физули, он коснулся важности новых условий, создающихся в сфере транспорта и логистики в регионе после Карабахской победы.
В. Велиев также проинформировал участников о работе, проделанной в этом направлении в Азербайджанском техническом университете, деятельности факультета транспорта и логистики, исследовательских программах и сотрудничестве с различными государственными структурами.
Затем выступил Александр Сладковский, профессор Силезского технологического университета. Он отметил, что поднятые докладчиками научные проблемы волнуют не только Азербайджан, но и все страны мира. В частности, он отметил, что сложная ситуация, вызванная нынешней пандемией коронавируса, оказала негативное воздействие на мировую экономику: в последние два года наблюдаются серьезные проблемы особенно в транспортном секторе, транспортировке и доставке товаров.
Затем Абзетдин Адамов, профессор Института инженеров электротехники и электроники (США), присоединился к конференции онлайн и выступил с речью. Он отметил, что разработка аэрокосмической техники - одно из основных направлений института. Он дал подробную информацию о работе, проделанной в сфере технологий в его организации, о задачах, стоящих перед нами в постпандемический период, о сотрудничестве. Он подчеркнул важность технологии в наше время, особенно во время пандемии, отметив, что это одно из основных средств связи.