İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
8 noyabr 2021-ci ildə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak ediblər.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq Zəfər Günü münasibəti ilə institutun kollektivini təbrik edib. Qələbənin ildönümündə yaxın keçmişə nəzər salan Ə.Abbasov Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qorumaq istiqamətində misilsiz xidmətlərindən bəhs edib.
Ə.Abbasov müasir dövrdə Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycanın istər siyasi, istər hərbi, istərsə də mədəni sahələrdə çiçəkləndiyini qeyd edib. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu tərəfindən qazanılan qələbənin əhəmiyyətinə toxunan Ə.Abbasov bu yolda canlarını fəda etmiş şəhidləri dərin ehtiramla yad etdi. Sonra Ə.Abbasov sözü  çıxış üçün İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasınin rəhbəri, t.ü.f.d., dosent Məzahir İsayevə verdi.
Uzaq keçmişə nəzər salan M.İsayev Azərbaycanın keçdiyi çətin tarixi dövlərdən, o dövrdə baş verən siyasi proseslərdən, mənfur düşmənin xislətindən və nəhayət xalqın mübarizə əzmindən tədbir iştirakçılarına ətraflı şəkildə məruzə etdi.
M.İsayev bütün türk dünyası üçün xüsusi əhəmiyyətə malik olan Zəfər Günün önəmini vurğulayaraq Azərbaycanın haqq mübarizəsindən bəhs etdi. Ötən il baş verən İkinci Qarabağ müharibəsinin xronikasını yada salan M.İsayev Azərbaycanın bu qələbə ilə tarixi gerçəklikləri bir daha bütün dünyaya bəyan etdiyini bildirdi.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru Əminağa Sadıqov çıxış edərək Zəfər Günü münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi. Azərbaycanın tarixi torpaqlarını azad edərək müasir dövrdə inkişaf etmiş bir ölkə kimi nümunə olduğunu qeyd etdi.
Ə.Sadıqov, həmçinin ölkə başçısının daim gənc kadr potensialının inkişaf etdirilməsi istiqamətində dəstəyindənbəhs etdi. İstər müharibə dövründə, istərsə də sonrakı dövrdə arxa cəbhədə alimlərin, gənc tədqiqatçıların rolunun önəmini vurğulayaraq, qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı.
Daha sonra professorlar Knyaz Məmmədov, Ramin Rzayev və İlqar Məmmədov çıxış edərək Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə şücaətli Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi qələbənin önəminə toxundular. Bir ili tamam olan Zəfər Günü ilə bağlı xatirələrini bölüşərək, Qarabağın yenidən qurulmasının önəmini vurğuladılar.
Sonra İSİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının (GAMŞ) sədr müavini Aygün Əliyeva çıxış edərək Zəfər Günü münasibəti ilə kollektivi təbrik etdi. Çıxışına ölkə başçısının sözləri ilə başlayan A.Əliyeva müasir dövrdə gənc kadr potensialının önəminə toxundu. Milli ruhda yetişdirilən savadlı gənclərin ölkənin inkişafında oynadıqları rola diqqət yetirərək azad olunan torpaqların yenidən qurulmasında onların qarşısında mühüm missiyaların dayandığını bildirdi. Müharibə dövründə torpaqların azadlığı uğrunda şücaətlə vuruşan gənclərdən bəhs edən A.Əliyeva ölkə başçısı tərəfindən təsis olunan medal və ordenlərdən bəhs etdi.
Sonra GAMŞ sədr müavini Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə inkişafı istiqamətində gənclərin töhfələrindən bəhs etdi, qarşıda duran vəzifələrdən danışdı.
Tədbirin sonunda akademik Əli Abbasov İSİ-də ölkənin inkişafı istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətinə toxundu, institut əməkdaşlarının Qarabağın dirçəlməsi ilə bağlı həyata keçirilən müxtəlif layihələrdə iştirak etdiklərini bildirdi. Ə.Abbasov tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirərək onları Zəfər Günü münasibətilə bir daha təbrik etdi.

An event dedicated to the Victory Day was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated to Victory Day was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on November 8, 2021. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
General Director of ICS academician Ali Abbasov opened the event and congratulated the employees of the Institute on Victory Day. Looking back at the recent past on the first anniversary of the Victory, A. Abbasov spoke about the unprecedented merits of the national leader Heydar Aliyev in protecting the territorial integrity of Azerbaijan.
A. Abbasov pointed out that as a result of the forward-looking policy of President Ilham Aliyev in the modern period, Azerbaijan had achieved prosperity in the political, military and cultural spheres. Emphasizing the importance of the victory won by the triumphant Azerbaijani army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, A. Abbasov paid tribute to the memory of the martyrs who gave their lives on this path. Then A. Abbasov gave the floor to the head of the laboratory of intelligent information-measuring systems, Assoc. Prof. Mazakhir Isayev, PhD in Engineering.
M. Isayev told the participants in detail about the difficult historical periods of Azerbaijan, the political processes taking place at that time, the nature of the despicable enemy and, finally, the people's will to fight.
M. Isayev emphasized the importance of the Victory Day, which is of particular importance for the entire Turkic world, and spoke about the righteous struggle of Azerbaijan. Recalling last year's chronicle of the Second Karabakh War, M. Isayev said that with this victory Azerbaijan once again told the world about historical realities.
Then the Executive Director of ICS Aminaga Sadigovcongratulated the participants on the Victory Day. He said that Azerbaijan is an example of a developed country of our time, who liberated its historical lands.
A. Sadigov also spoke about the constant support of the President for the development of the human resources capacity of youth. He emphasized the importance of the role of scientists and young researchers in the rear both during the war and in the post-war period, and also spoke about the tasks they face.
Then professors Knyaz Mammadov, Ramin Rzayev and IlgarMammadov spoke about the importance of the historic victory of the valiant Azerbaijani army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief. They shared their memories of the Victory Day and stressed the importance of the restoration of Karabakh.
Then Aygun Aliyeva, Head of the Public Relations Department of ICS, Deputy Chair of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS), congratulated the staff on the Victory Day. Starting her speech with the words of the President, A. Aliyeva stressed the importance of the human resources capacity of youth in our time. Speaking about the role of educated youth in the development of the country, she said that young people face important tasks to restore the liberated lands. A. Aliyeva spoke about the young people who valiantly fought for the freedom of our lands during the war, about the medals and orders established by the President.
Then the Deputy Chair of the CYSS Lamiya Najafova spoke about the contribution of young people to the development of Azerbaijan in various fields, as well as about the tasks facing the youth.
At the end of the event, academician Ali Abbasov spoke about the importance of the work done by the ICS for the development of the country, noting that the employees of the institute participated in various projects related to the revival of Karabakh. A. Abbasov thanked the participants and once again congratulated them on Victory Day.