Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağında biofiziki metodların tibbə tətbiqinə dair elmi nəticələr müzakirə olunub
15.11.2021 / Xəbərlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, FRTEB-in elmi müəssisələrinin baş direktorları və icraçı direktorları, elmi katibləri, təhsil, ictimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri, eyni zamanda müvafiq dövlət qurumlarının, elm və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Öncə AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Ümumi yığıncağının sədri akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən, AMEA-nın müxbir üzvü, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru Misir Mərdanovu “Vətənə xidmətə görə” 1-ci dərəcəli ordeni ilə təltif edilməsi, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimovun AMEA-nın birinci vitse-prezidenti seçilməsi münasibəti ilə FRTEB-in Ümumi yığıncağının iştirakçıları adından təbrik edib, hər iki görkəmli alimə cansağlığı və gələcək elmi-ictimai fəaliyyətlərində yeni nailiyətlər arzulayıb.
FRTEB-in Ümumi yığıncağının yekdilliklə qəbul etdiyi iclas gündəliyində yer alan ilk məsələ “Zülal aqreqatlarının parçalanması üzrə biofiziki tədqiqatlar: amiloid xəstəliklərinin müalicəsində yeni perspektivlər” mövzusunda elmi məruzə olub. Məruzəni təqdim edən Biofizika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov qeyd edib ki, İnstitutda aparılan tədqiqat işləri daima AMEA Rəyasət Heyətinin və FRTEB-in diqqət mərkəzində olub və Biofizika İnstitutunun qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr, o cümlədən, dünyəvi xarakter daşıyan xərçəng və neyrodegenerativ xəstəliklərin biofiziki üsullarla tədqiqi üzrə tapşırıqlar verilib.
Alim 2021-ci ildə AMEA-TUBİTAK layihəsi çərçivəsində anti-xərçəng peptidləri üzrə nəzəri və eksperimental işlərin aparıldığı, xərçəng hüceyrələrinin məhv etmə mexanizmi üzrə mühüm nəticələrin əldə edildiyini vurğulayıb.
Neyrodegenerativ xəstəliklərin (Alzeymer, Parkinson, Prion və s.) əsasını təşkil edən zülal aqreqatlarının yaranma mexanizmi, kinetikası, ətraf mühit və s. faktorlardan asılılığına aid alınan nəticələrdən danışan məruzəçi vurğulayıb ki, zülal aqreqatlarının yaranması nəticəsində baş verən fəsadlar 40-a yaxın müxtəlif xəstəliklərdə müşahidə olunur və ona görə də müasir təbabətin ən mühüm problemlərindən biridir.
Onlayn tədbirdə çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın gənc elmi müəssisəsilərindən biri olan Biofizika İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən aparılan multidissiplinar tədqiqatları, beynəlxalq layihələrdə xarici həmkarları ilə birlikdə əldə etdikləri nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. Məruzə ətrafında aparılan müzakirələrdə akademiklər – Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, Yusif Məmmədov, Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, Bakı Dövlət Universitetinin professorları Niftalı Qocayev və Rövşən Xəlilov çıxış edərək rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 01 oktyabr 2021-ci il tarixli “AMEA-nın və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında” qərarından irəli gələn məsələlərdən danışan akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in elmi müəssisələrində keçiriləcək hesabat iclaslarının Rəyasət Heyəti tərəfindən təyin olunmuş qrafik və aidiyyəti üzrə dövlət, özəl, biznes sektorunun müxtəxəssislərinin, eləcə də ictimai təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş müzakirə şəraitində təşkili barədə zəruri tövsiyələri səsləndirib.
Onlayn iclasın gündəliyinə əsasən, Avropa Komissiyasının dəstəyi, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun iştirakı ilə keçiriləcək “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün E-infrastrukturlar 5-ci beynəlxalq konfransı”nın hazırlıq işləri barədə məlumat verən akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Avropa İttifaqının Şərq Tərəşdaşlığı ilə əməkdaşlığa verdiyi önəmdən, Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığından söz açıb. Bildirib ki, Azərbaycan bir çox istiqamətdə, o cümlədən innovasiyalar və texnoloji mübadilə sahəsində Şərq Tərəfdaşlığının fəal strateji tərəfdaş ölkəsidir. Alimin sözlərinə görə, İKT-nin cəmiyyətin müxtəlif sferalarına tətbiqi, Industry 4.0 platformasında e-elmin transformasiyası, virtual məkanın bir hissəsi kimi elm, e-təhsil, ümumiyyətlə, elmdə gedən transformasiyalar və dünyanın bu kimi mühüm elmi trendləri adıçəkilən mötəbər beynəlxalq konfransın əsas müzakirə istiqamətlərində öz əksini tapıb. Qeyd edək ki, “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün E-infrastrukturlar 5-ci beynəlxalq konfransı”nda dünyanın 100-dən çox ölkəsini təmsil edən alim və mütəxəssislərin, qabaqcıl elmi mərkəzlərin nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir. AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev Rusiyada təşkil ediləcək “X Milli Superkompüter Forumu“ çərçivəsində AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun həmtəşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Elektron idarəetmədə bulud və paylanmış hesablama sistemləri” beynəlxalq konfransına hazırlıq məsələləri barədə də məlumat verib.
FRTEB-in Ümumi yığıncağı 35 yaşadək elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə etmiş fizika elmləri doktoru Elçin Hüseynovun mükafata təqdim edilməsini müzakirə edib. Akademik Rasim Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, Elçin Hüseynov 2021-ci ildə ABŞ-ın Stenford Universitetinin tərtib etdiyi reytinq qiymətləndirmə siyahısında yer alıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA və ICESCO-nun təşkilatçılığı ilə “Elmdə Zəfər mükafatı-2021” müsabiqəsində I yerin qalibi olub. 2014-cü ildə “İlin gənc alimi” fəxri adına layiq görülüb. AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilib. Bütün bu nailiyyətləri nəzərə alaraq, f.e.d. Elçin Hüseynovun mükafatlandırılması barədə AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsadət qaldırırlıb.
Tədbirdə FRTEB-in Ümumi yığıncağı, həmçinin, AMEA-nın müxbir üzvü İsmayil İsmayılovun 75 illik, Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayevin 70 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra Ümumi yığıncaqda akademik Lətif İmanovun 100 illiyinə həsr olunmuş “Molekulyar spektroskopiya” və akademik Məhəmmədəmin Şahtaxtınskinin 90 illiyinə həsr olunmuş “Kompozisiyalı quruluşlar fizikası” beynəlxalq konfranslarının keçirilməsi barədə təklif dəstəklənib.
Bununla yanaşı, fizika elmləri doktoru Hüseyn Orucovun, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Nərmin İsmayılovanın və fizika elmləri doktoru Zakir Cahangirlinin həmmüəllifliyi ilə ərsəyə gələn “Kristal cisimlərin elektron strukturunun və dinamik xassələrinin tədqiqinin müasir metodları” monoqrafiyası nəşrə tövsiyə olunub.
Onlayn iclasda qəbul edilən digər bir qərara görə, AMEA-nın Fizika İnstitutunun böyük elmi işçisi Samirə Məmmədova “Türkiyə bursları” araşdırma proqramında qalib gələrək Ankara Yıldırım Beyazıt Universitetində elmi araşdırma aparmaq hüququ qazandığı üçün qonşu ölkəyə ezam edilməsi dəstəklənib.
AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Elmi şurasının və “Azərbaycan astronomiya jurnalı”nın redaksiya heyətinin tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi haqqında, eləcə də Fizika İnstitutuna 2020/21-ci tədris ili üçün məqsədli qəbul olunmuş fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların Biofizika İnstitutuna keçirilməsi haqqında müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonra FRTEB-in və onun elmi müəssisələrinin qarşısında duran müxtəlif cari məsələlərin həlli istiqamətində müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

На Общем собрании отделения физико-математических и технических наук были обсуждены научные результаты применения биофизических методов в медицине
15.11.2021 / Конференции, собрания
Состоялось очередное онлайн-заседание Общего собрания Отделения физико-математических и технических наук Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА).
На мероприятии приняли участие действительные члены и члены-корреспонденты НАНА по ОФМТН, генеральные и исполнительные директора научных учреждений, научные секретари, руководители отделов образования, связей с общественностью и международных связей, в то же время присутствовали представители соответствующих государственных структур и ответственные лица научных учреждений и организаций, функционирующих при министерствах.
Вице-президент НАНА, председатель ОФМТН академик Расим Алигулиев на основании соответствующего распоряжения Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева О награждении члена-корреспондента НАНА, генерального директора Института математики и механики Мисира Марданова орденом “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени, а также в связи с избранием академика-секретаря НАНА, генерального директора Института физики, академика Арифа Гашимова первым от имени собравшихся и участников мероприятия он поздравил, пожелал обоим выдающимся ученым здоровья и новых достижений в дальнейшей научно-общественной деятельности.
Первым вопросом повестки дня заседания, единогласно принятого общим собранием ОФМТН, стал научный доклад на тему: «Биофизические исследования по расщеплению белковых агрегатов: новые перспективы в лечении амилоидных заболеваний". Представляя доклад, генеральный директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов отметил, что исследовательские работы, проводимые в Институте биофизики, всегда находились под контролем ОФМТН и Президиума НАНА, и перед Институтом биофизики были поставлены важные задачи для биофизических исследований рака и нейродегенеративных заболеваний, носящих светский характер.
Он отметил, что проведены теоретические и экспериментальные работы, по противораковым пептидам в рамках проекта НАНА и Тубитак в 2021 году и получены важные результаты по механизму уничтожения раковых клеток.
Недавние исследования показали, что амилоидные заболевания такие как, болезнь Альцгеймера, Паркинсона и т. д. очень распространены среди населения мира. Указанные заболевания относятся к классу возрастных заболеваний. Говоря о результатах, полученных в связи с зависимостью от факторов, докладчик подчеркнул, что осложнения, возникающие в результате образования белковых агрегатов, наблюдаются при 40 различных заболеваниях и поэтому являются одной из важнейших проблем современной медицины.
Выступивший на онлайн-мероприятии академик Расим Алигулиев высоко оценил исследования, проведенные учеными и специалистами Института биофизики, являющегося молодым научным учреждением НАНА, и достижения, достигнутые ими совместно с зарубежными коллегами в международных проектах.
В обсуждениях вокруг доклада выступили академики Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, Юсиф Мамедов, Назим Мамедов, член-корреспондент НАНА Рамиз Алгулиев, профессора Бакинского государственного университета Ровшан Халилов и Нифтали Годжаев.
Затем академик Расим Алигулиев, говоря о вопросах, вытекающих из постановления Президиума НАНА от 01 октября 2021 года “Об отчетах по итогам научно-исследовательских работ, проведенных в 2021
году в НАНА и других научных и высших учебных заведениях республики”, провел широкое обсуждение с участием специалистов государственного, частного, бизнес-сектора, а также представителей общественных организаций по графику и соответствующим вопросам, установленным Президиумом.
В соответствии с повесткой дня онлайн-заседания академик Расим Алигулиев проинформировал о подготовке к «5-й Международной конференции электронных инфраструктур для стран Восточного партнерства», которая пройдет при поддержке Европейской комиссии и участии Института информационных технологий НАНА. Он отметил, что Азербайджан является активным стратегическим партнером Восточного партнерства по многим направлениям, в том числе в области инноваций и технологического обмена. По словам ученого, применение ИКТ в различных сферах общества, трансформация электронной науки на платформе Industry 4.0, наука как часть виртуального пространства, Электронное образование, трансформации в науке в целом и другие важные научные тренды мира нашли свое отражение в основных направлениях обсуждения данной авторитетной международной конференции. Отметим, что в «5-ой Международной конференции электронных инфраструктур для стран Восточного партнерства» ожидается участие ученых и специалистов, представляющих более 100 стран мира, представителей ведущих научных центров.
Вице-президент НАНА Расим Алигулиев проинформировал о вопросах подготовки к международной конференции «Облачные и распределенные вычислительные системы в электронном управлении», которая пройдет при сопредседательстве Института информационных технологий НАНА в рамках «X Национального суперкомпьютерного форума» в России.
Общее собрание ОФМТН обсудило присуждение премии доктору физических наук Эльчину Гусейнову, защитившему докторскую диссертацию в возрасте до 35 лет. Говоря о достижениях молодого ученого, Расим Алгулиев отметил, что Э.Гусейнов вошел в список самых влиятельных ученых мира, опубликованный Стэнфордским университетом в США, на 2021 год. Также занял I место в конкурсе премию «За победу в науке» 2021 года , организованном Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, НАНА и ICESCO. В 2014 году он был удостоен почетного звания «Молодой ученый года» награжден Почетным указом НАНА.
Затем на Общем собрании было поддержано предложение о проведении международных конференций «Молекулярная спектроскопия”, посвященных 100-летию академика Лятифа Иманова, и «Физика композиционных структур», посвященных 90-летию академика Мухаммедамина Шахтахтинского.
На мероприятии общее собрание ОФМТН приняло решение о проведении 75-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Исмаила Исмаилова и 70-летнего юбилея генерального директора Института радиационных проблем, члена-корреспондента НАНА Ислама Мустафаева.
Кроме того, рекомендована к публикации монография «Современные методы исследования электронной структуры и динамических свойств кристаллических тел» доктора физических наук покойного Гусейна Оруджева, доктора философии по физике Нармин Исмаиловой и доктора физических наук Закира Джахангирли.
Согласно решению, принятому на онлайн-заседании, старший научный сотрудник Института физики НАНА Самира Мамедова, победившая в исследовательской программе «Бурсы Турци»” и получившая право на проведение научных исследований в Университете Анкары Йылдырым Беязит, командируется в соседнюю страну.
Были приняты соответствующие решения о частичном изменении состава Научного совета Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси НАНА и редакционной коллегии «Азербайджанского астрономического журнала», а также о переводе целенаправленных докторантов и диссертантов Института физики по подготовке докторов философии и наук на 2020/21 учебный год в Институт биофизики.
Затем были проведены обсуждения и обмен мнениями по решению различных актуальных вопросов, стоящих перед ОФМТН и его научными учреждениями, даны ответы на вопросы.