İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda YAP ərazi təşkilatının hesabat iclası keçirilmişdir
7 dekabr 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) ərazi təşkilatının iclası keçirilib. Hibrid formatda keçirilən tədbirdə  institutun rəhbərliyi, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, baş məsləhətçi Elnarə Mustafayeva və institutun YAP üzvləri iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamlayaraq partiyanın ərazi təşkilatlarının fəaliyyətinin əhəmiyyətindən bəhs etdi və martın 5-də keçirilən Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında cənab İlham Əliyevin çıxışından və qurultayın qərarlarından irəli gələn məsələlərdən danışdı.
Ə.Abbasov tarixə nəzər salaraq 1990-cı ilin əvvəllərində ölkədə baş verən neqativ hadisələrdən bəhs edib, ölkənin düşdüyü ağır iqtisadi, siyasi, mənəvi böhrandan əziyyət çəkdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanın taleyini düşünən ziyalılar məhz həmin dövrdə ölkəni bu ağır vəziyyətdən çıxara biləcək yeni bir partiya yaratmaq təşəbbüsü ilə çıxış edərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin şəxsiyyəti ətrafında birləşdilər. YAP-ın təsis konfransının 1992-ci il noyabrın 21-də keçirildiyini  diqqətə çatdıran Ə.Abbasov konfransda partiyanın yaradılması haqqında qərarla yanaşı, proqram və nizamnaməsi qəbul edildiyini bildirib, Ümummilli lider Heydər Əliyevin yekdilliklə partiyanın Sədri seçilməsinin xalqımızın sonrakı həyatında dönüş nöqtəsi olduğunu vurğulamışdır.
Ə.Abbasov Ulu öndərin ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi, mədəni inkişafında yürütdüyü məqsədyönlü siyasət nəticəsində əldə olunan uğurların qısa tarixini bir daha YAP üzvlərinə çatdırdı.
Ə.Abbasov bildirib ki, Respublika Prezidenti İlham Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinə, o cümlədən YAP-a rəhbərlik etdiyi dövrdə hərtərəfli inkişafa nail olaraq ölkəmizin qüdrətinin və  beynəlxalq aləmdə nüfuzunun əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olub. O, qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin iqtisadi, hərbi, siyasi-diplomatik uğurlara nail olması II Qarabağ müharibəsində qələbəmizin əsas və həlledici sütunları oldu. İkinci Qarabağ savaşının aparıldığı qırx dörd gün ərzində dünyanın müxtəlif televiziya kanallarına, informasiya agentliklərinə verdiyi müsahibələrdə Prezident Azərbaycanın tarixi reallığını, əzəli torpaqları uğrunda ədalətli mübarizəsinin mahiyyətini böyük məharətlə dünya ictimaiyyətinə çatdıraraq informasiya müharibəsində də böyük uğura imza atmışdır. Ə.Abbasov, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YAP sədrinin birinci müavini Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə inkişafına töhfələr verdiyini qeyd etmiş, onun rəhbərliyi və təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələrlə ölkənin beynəlxalq arenada uğurla təmsil olunduğunu bildirmişdir.
Sonda Ə.Abbasov institutda aparılan elmi-texniki tədqiqatlar, əldə olunan nailiyyətlərdə gənc kadrların və YAP ərazi təşkilatının rolunu xüsusi qiymətləndirdi.
Daha sonra hesabat üçün söz İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun YAP Ərazi təşkilatının sədri Zülalə Cəbiyevaya verilib.
Z.Cəbiyeva bildirmişdir ki, Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən təsis olunan YAP yarandığı gündən fəaliyyətini Azərbaycan dövlətinin möhkəmlənməsinə və qüdrətlənməsinə yönəltmişdir. O, XX əsrin 90-cı illərində baş verilən siyasi hadisələrdən, xalqın həyatında mühüm hadisəyə çevrilən Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasından, inkişaf istiqamətlərindən ətraflı şəkildə bəhs etmişdir.
Z.Cəbiyeva vurğuladı ki, elmin inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətinin tərkib hissələrindən biridir. O, bu baxımdan İSİ kollektivinin öz vətəndaşlıq borcunu yerinə yetirərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin yaratdığı partiyanın sıralarında yüksək fəallıq, inam və əzmlə çalışdığını qeyd etdi. İSİ alimlərinin elmi tədqiqatlarının dünyanın aparıcı ölkələrinin ən nüfuzlu elmi jurnallarında dərc olunduğunu qeyd edən Z.Cəbiyeva hesabat illəri ərzində yerinə yetirilən işlərdən bəhs etdi.
Sonra YAP-ın VII qurultayında qarşıya qoyulmuş vəziflələrdən söz açan İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov sözügedən istiqamətdə həyata keçirilən əməli tədbirləri nəzərə çatdırıb. İcraçı direktor keçirilən tədbiri yüksək qiymətləndirərək YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyevin bu tədbirdə iştirakının institutda çalışan insanlara və partiya üzvlərinə böyük hörmət əlaməti olduğunu vurğulamışdır.
Ümumilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin hərtərəfli inkişafı istiqamətində əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edən Ə.Sadıqov qeyd edib ki, 1993-cü ilin oktyabr ayının 3-də Ulu öndər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildikdən sonra partiyanın həyatında yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı qoyulmuşdur. Belə ki, partiyanın statusu yeni şəraitə uyğun olaraq dəyişmiş, ölkənin siyasi həyatında tutduğu mövqe möhkəmlənmiş, ictimai həyatın bütün sahələrində yüksək fəallıq nümayiş etdirmişdir. Ə.Sadıqov hazırda ölkə başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə partiya tərəfindən müxtəlif sahələri əhatə edən əhəmiyyətli qərarların qəbul edildiyini vurğulayıb.
Müasir dövrdə texnologiyanın inkişafının, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin tətbiqinin önəminə toxunan Ə.Sadıqov bu istiqamətlərdə İSİ alinlərinin qarşısında duran vəzifələrdən, idaəetmənin elmi və nəzəri əsaslarının işlənib hazırlanması, müvafiq dövlət orqanları ilə əməkdaşlıqdan bəhs edib.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək YAP-ın tarixindən, xüsusən də XX əsrin 90-cı illərində baş verən proseslərdən, ağır ictimai-siyasi şəraitdən bəhs etdi. Məhz həmin dövrdə Ümumilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə partiyanın yaradılmasından, aldığı taleyüklü qərarlardan və ölkənin həyatında baş verən mühüm hadislərdən danışdı.
T.Əliyev müasir dövrdə Azərbaycan elminin inkişafında AMEA-da, o cümlədən İSİ-də görülən mühüm işlərdən, idarəetmə sistemləri sahəsində əldə olunan uğurlardan, nailiyyətlərdən ətraflı şəkildə söz açdı.
Daha sonra Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək İdarəetmə Sistemləri İnstitutu tərəfindən təqdim edilən son 5 illik hesabatı müsbət qiyətləndirmişdir.
B.Nəbiyev Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin dövlət müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə, ordu quruculuğuna, əhalinin rifah halının yaxşılaşmasına və s. xidmət edən şərəfli ömür yolundan, göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövr çoxəsrlik dövlətçilik tarixinin ən şanlı səhifələrindəndir. Məhz Ümummilli liderin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində yeni, müasir Azərbaycan dövləti qurulmuş, dünya məkanında öz layiqli yerini tutmuşdur.
Ötən il müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Azərbaycanın əzəli torpaqlarının düşmən işğalından azad etdiyini xatırladan B.Nəbiyev bu qələbənin təməlinin məhz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü siyasətlə qoyulduğunu vurğulamışdır.
B.Nəbiyev ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin milli mənafeyinə və iqtisadi inkişafının genişləndirilməsinə, o cümlədən qeyri-neft sektorunun və bütün fəaliyyət sahələrinin inkişafına, mütərəqqi sosial infrastrukturun yaradılmasına xidmət edən siyasətin yürüdüldüyünü vurğulayıb.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələrək İSİ YAP ərazi təşkilatının sədr və sədr müavini vəzifələrinə seçkilər keçirilmişdir. Açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilər nəticəsində Zülalə Cəbiyeva İSİ YAP Yasamal rayonu ərazi təşkilatının sədri, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva isə sədrin müavini seçilmişdir.
Sonda akademik Əli Abbasov səsləndirilən fikirlərə bir daha nəzər salaraq Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkənin inkişafında oynadığı rolu yüksək qiymətləndirmiş, YAP Yasamal rayon təşkilatına və institut əməkdaşlarına tədbirdə iştiraka görə təşəkkürünü bildirmişdir.

A reporting meeting of the territorial organization of the NAP was held at the Institute of Control Systems
08.12.2021 / Conferences, assemblies
A meeting of the territorial organization of the New Azerbaijan Party (NAP) was held at the Institute of Control Systems (ICS) on December 7, 2021. The event, held in a hybrid format, was attended by the administration of the institute, the Chair of the Yasamal regional organization of NAP Bakhtiyar Nabiev, Chief Adviser Elnara Mustafayeva and the NAP members of the institute.
Opening the meeting, General Director of ICS academician Ali Abbasov greeted the participants of the event and spoke about the significance of the activities of the territorial organizations of the party and the issues arising from the speech of Ilham Aliyev at the VII Congress of the New Azerbaijan Party, held on March 5.
Speaking about the negative events that took place in the country in the early 1990s, A. Abbasov noted that the country was suffering from a severe economic, political and spiritual crisis. He noted that it was at that time that the intelligentsia, thinking about the fate of Azerbaijan, came up with an initiative to create a new party capable of taking the country out of this difficult situation and rallied around the personality of the national leader Heydar Aliyev. Pointing out that the inauguration conference of the NAP was held on November 21, 1992, A. Abbasov said that at the conference, along with the decision to create the party, a program and charter were adopted, stressed that the unanimous election of national leader Heydar Aliyev as chairman of the party was a turning point in the future life of our people.
A. Abbasov once again brought to the attention of the NAP members a short history of the success achieved as a result of the purposeful policy pursued by the great leader in the socio-political, economic and cultural development of the country.
A. Abbasov noted that in the time of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the helm of the independent Azerbaijani state, including the NAP, comprehensive development had been achieved, leading to a significant increase in the power and authority of our country in the international arena. He noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, the country had achieved economic, military, political and diplomatic successes, which became the main and crucial factors of our victory in the Second Karabakh War. Over the forty-four days of the Second Karabakh War, the President with great skill conveyed in interviews with various TV channels, news agencies of the world to the world community the historical reality of Azerbaijan, the essence of its just struggle for its ancestral lands, and achieved great success in the information war. A. Abbasov also stressed the contribution of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, First Deputy Chair of the NAP Mehriban Aliyeva to the development of Azerbaijan in various areas, noted the successful representation of the country in the international arena thanks to projects carried out under her leadership and on her initiative.
In conclusion, A. Abbasov especially emphasized the role of young personnel and the territorial organization of NAP in the scientific and technical research carried out at the institute.
Then the floor was given to the chair of the territorial organization of the NAP of the Institute of Control Systems Zulala Jabiyeva, who presented the report.
Z. Jabiyeva pointed out that the NAP, established by the great leader Heydar Aliyev, from the day of its foundation, had been focusing its activities on the strengthening and empowerment of the Azerbaijani state. She spoke in detail about the political events that had taken place in the 1990s, about the establishment of the New Azerbaijan Party, which became an important event in the life of the people, about the directions of its development.
Z. Jabiyeva stressed that the development of science is one of the components of state policy in Azerbaijan. In this regard, she noted that the ICS employees, fulfilling their civic duty, with high activity, confidence and perseverance, work in the ranks of the party founded by the National Leader Heydar Aliyev. Noting that studies of ICS scientists are being published in the most prestigious scientific journals of the leading countries of the world, Z. Jabiyeva spoke about the work carried out in the reporting years.
Then, speaking about the objectives set at the VII Congress of NAP, the Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov brought to the attention of the participants the practical measures taken in this area. He evaluated the event highly, stressing that the participation of the Chair of the Yasamal regional organization of NAP Bakhtiyar Nabiyev in it was a sign of great respect for the employees of the institute and the party members.
Speaking about the invaluable merits of the national leader Heydar Aliyev in strengthening the independence of Azerbaijan, the all-round development of the country, A. Sadigov pointed out that after the great leader had been elected President of the Republic of Azerbaijan on October 3, 1993, a new stage of development began in the life of the party. In accordance with the new conditions, the status of the party changed, its position in the political life of the country strengthened, it demonstrated high activity in all areas of public life. A. Sadigov stressed that at present, under the chairmanship of President Ilham Aliyev, the party had made important decisions covering various areas.
Touching upon the development of technologies in the modern period, the importance of the introduction of automated control systems, A. Sadigov spoke about the tasks facing the ICS in these areas, the development of scientific and theoretical foundations and cooperation with the relevant government agencies.
Then the ANAS advisor, academician Telman Aliev spoke about the history of the NAP, in particular about the processes that had taken place in the 1990s, the difficult socio-political conditions, about the establishment of the party under the leadership of the National Leader Heydar Aliyev during that period, the fateful decisions made by him, and important events in the life of the country.
T. Aliev spoke in detail about the important work carried out by ANAS, including the ICS, in the development of Azerbaijani science in the modern period, about the achievements obtained in the field of control systems.
Then the Chair of the Yasamal regional organization of the New Azerbaijan Party Bakhtiyar Nabiyev spoke, positively assessing the 5-year report presented by the Institute of Control Systems.
B. Nabiyev spoke about the glorious life path and invaluable merits of the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, who devoted his life to strengthening the state independence, building the army, and improving the welfare of the population. He pointed that the great leader's period at the helm of Azerbaijan is one of the most glorious pages in the centuries-old history of statehood. It is thanks to the hard work and determination of the national leader that a new, modern Azerbaijani state was created, which took its rightful place in the world arena.
Recalling that last year the Azerbaijani army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev had liberated the ancient lands of Azerbaijan from enemy occupation, B. Nabiyev stressed that the foundation of this victory had been laid by a purposeful policy pursued by the genius of Heydar Aliyev.
B. Nabiyev stressed that under the leadership of President Ilham Aliyev, a policy is being pursued that serves the national interests and the expansion of the country's economic development, including the development of the non-oil sector and all areas of activity, the creation of a progressive social infrastructure.
Then, following the agenda, elections were held for the positions of chair and deputy chair of the territorial organization of the NAP ICS. As a result of the elections held by open voting, Zulala Jabiyeva was elected Chair, and Aygun Aliyeva, PhD (Economics), Head of the Public Relations Department was elected Deputy Chair.
In conclusion, academician Ali Abbasov once again drew the audience's attention to the opinions expressed, giving a high appraisal to the role of the New Azerbaijan Party in the development of the country, thanked the Yasamal regional organization of YAP and the institute employees for participating in the event.