İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda YAP ərazi təşkilatının hesabat iclası keçirilmişdir
7 dekabr 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) ərazi təşkilatının iclası keçirilib. Hibrid formatda keçirilən tədbirdə  institutun rəhbərliyi, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, baş məsləhətçi Elnarə Mustafayeva və institutun YAP üzvləri iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamlayaraq partiyanın ərazi təşkilatlarının fəaliyyətinin əhəmiyyətindən bəhs etdi və martın 5-də keçirilən Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında cənab İlham Əliyevin çıxışından və qurultayın qərarlarından irəli gələn məsələlərdən danışdı.
Ə.Abbasov tarixə nəzər salaraq 1990-cı ilin əvvəllərində ölkədə baş verən neqativ hadisələrdən bəhs edib, ölkənin düşdüyü ağır iqtisadi, siyasi, mənəvi böhrandan əziyyət çəkdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanın taleyini düşünən ziyalılar məhz həmin dövrdə ölkəni bu ağır vəziyyətdən çıxara biləcək yeni bir partiya yaratmaq təşəbbüsü ilə çıxış edərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin şəxsiyyəti ətrafında birləşdilər. YAP-ın təsis konfransının 1992-ci il noyabrın 21-də keçirildiyini  diqqətə çatdıran Ə.Abbasov konfransda partiyanın yaradılması haqqında qərarla yanaşı, proqram və nizamnaməsi qəbul edildiyini bildirib, Ümummilli lider Heydər Əliyevin yekdilliklə partiyanın Sədri seçilməsinin xalqımızın sonrakı həyatında dönüş nöqtəsi olduğunu vurğulamışdır.
Ə.Abbasov Ulu öndərin ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi, mədəni inkişafında yürütdüyü məqsədyönlü siyasət nəticəsində əldə olunan uğurların qısa tarixini bir daha YAP üzvlərinə çatdırdı.
Ə.Abbasov bildirib ki, Respublika Prezidenti İlham Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinə, o cümlədən YAP-a rəhbərlik etdiyi dövrdə hərtərəfli inkişafa nail olaraq ölkəmizin qüdrətinin və  beynəlxalq aləmdə nüfuzunun əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olub. O, qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin iqtisadi, hərbi, siyasi-diplomatik uğurlara nail olması II Qarabağ müharibəsində qələbəmizin əsas və həlledici sütunları oldu. İkinci Qarabağ savaşının aparıldığı qırx dörd gün ərzində dünyanın müxtəlif televiziya kanallarına, informasiya agentliklərinə verdiyi müsahibələrdə Prezident Azərbaycanın tarixi reallığını, əzəli torpaqları uğrunda ədalətli mübarizəsinin mahiyyətini böyük məharətlə dünya ictimaiyyətinə çatdıraraq informasiya müharibəsində də böyük uğura imza atmışdır. Ə.Abbasov, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YAP sədrinin birinci müavini Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə inkişafına töhfələr verdiyini qeyd etmiş, onun rəhbərliyi və təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələrlə ölkənin beynəlxalq arenada uğurla təmsil olunduğunu bildirmişdir.
Sonda Ə.Abbasov institutda aparılan elmi-texniki tədqiqatlar, əldə olunan nailiyyətlərdə gənc kadrların və YAP ərazi təşkilatının rolunu xüsusi qiymətləndirdi.
Daha sonra hesabat üçün söz İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun YAP Ərazi təşkilatının sədri Zülalə Cəbiyevaya verilib.
Z.Cəbiyeva bildirmişdir ki, Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən təsis olunan YAP yarandığı gündən fəaliyyətini Azərbaycan dövlətinin möhkəmlənməsinə və qüdrətlənməsinə yönəltmişdir. O, XX əsrin 90-cı illərində baş verilən siyasi hadisələrdən, xalqın həyatında mühüm hadisəyə çevrilən Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasından, inkişaf istiqamətlərindən ətraflı şəkildə bəhs etmişdir.
Z.Cəbiyeva vurğuladı ki, elmin inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətinin tərkib hissələrindən biridir. O, bu baxımdan İSİ kollektivinin öz vətəndaşlıq borcunu yerinə yetirərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin yaratdığı partiyanın sıralarında yüksək fəallıq, inam və əzmlə çalışdığını qeyd etdi. İSİ alimlərinin elmi tədqiqatlarının dünyanın aparıcı ölkələrinin ən nüfuzlu elmi jurnallarında dərc olunduğunu qeyd edən Z.Cəbiyeva hesabat illəri ərzində yerinə yetirilən işlərdən bəhs etdi.
Sonra YAP-ın VII qurultayında qarşıya qoyulmuş vəziflələrdən söz açan İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov sözügedən istiqamətdə həyata keçirilən əməli tədbirləri nəzərə çatdırıb. İcraçı direktor keçirilən tədbiri yüksək qiymətləndirərək YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyevin bu tədbirdə iştirakının institutda çalışan insanlara və partiya üzvlərinə böyük hörmət əlaməti olduğunu vurğulamışdır.
Ümumilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin hərtərəfli inkişafı istiqamətində əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edən Ə.Sadıqov qeyd edib ki, 1993-cü ilin oktyabr ayının 3-də Ulu öndər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildikdən sonra partiyanın həyatında yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı qoyulmuşdur. Belə ki, partiyanın statusu yeni şəraitə uyğun olaraq dəyişmiş, ölkənin siyasi həyatında tutduğu mövqe möhkəmlənmiş, ictimai həyatın bütün sahələrində yüksək fəallıq nümayiş etdirmişdir. Ə.Sadıqov hazırda ölkə başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə partiya tərəfindən müxtəlif sahələri əhatə edən əhəmiyyətli qərarların qəbul edildiyini vurğulayıb.
Müasir dövrdə texnologiyanın inkişafının, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin tətbiqinin önəminə toxunan Ə.Sadıqov bu istiqamətlərdə İSİ alinlərinin qarşısında duran vəzifələrdən, idaəetmənin elmi və nəzəri əsaslarının işlənib hazırlanması, müvafiq dövlət orqanları ilə əməkdaşlıqdan bəhs edib.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək YAP-ın tarixindən, xüsusən də XX əsrin 90-cı illərində baş verən proseslərdən, ağır ictimai-siyasi şəraitdən bəhs etdi. Məhz həmin dövrdə Ümumilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə partiyanın yaradılmasından, aldığı taleyüklü qərarlardan və ölkənin həyatında baş verən mühüm hadislərdən danışdı.
T.Əliyev müasir dövrdə Azərbaycan elminin inkişafında AMEA-da, o cümlədən İSİ-də görülən mühüm işlərdən, idarəetmə sistemləri sahəsində əldə olunan uğurlardan, nailiyyətlərdən ətraflı şəkildə söz açdı.
Daha sonra Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək İdarəetmə Sistemləri İnstitutu tərəfindən təqdim edilən son 5 illik hesabatı müsbət qiyətləndirmişdir.
B.Nəbiyev Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin dövlət müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə, ordu quruculuğuna, əhalinin rifah halının yaxşılaşmasına və s. xidmət edən şərəfli ömür yolundan, göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövr çoxəsrlik dövlətçilik tarixinin ən şanlı səhifələrindəndir. Məhz Ümummilli liderin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində yeni, müasir Azərbaycan dövləti qurulmuş, dünya məkanında öz layiqli yerini tutmuşdur.
Ötən il müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Azərbaycanın əzəli torpaqlarının düşmən işğalından azad etdiyini xatırladan B.Nəbiyev bu qələbənin təməlinin məhz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü siyasətlə qoyulduğunu vurğulamışdır.
B.Nəbiyev ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin milli mənafeyinə və iqtisadi inkişafının genişləndirilməsinə, o cümlədən qeyri-neft sektorunun və bütün fəaliyyət sahələrinin inkişafına, mütərəqqi sosial infrastrukturun yaradılmasına xidmət edən siyasətin yürüdüldüyünü vurğulayıb.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələrək İSİ YAP ərazi təşkilatının sədr və sədr müavini vəzifələrinə seçkilər keçirilmişdir. Açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilər nəticəsində Zülalə Cəbiyeva İSİ YAP Yasamal rayonu ərazi təşkilatının sədri, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva isə sədrin müavini seçilmişdir.
Sonda akademik Əli Abbasov səsləndirilən fikirlərə bir daha nəzər salaraq Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkənin inkişafında oynadığı rolu yüksək qiymətləndirmiş, YAP Yasamal rayon təşkilatına və institut əməkdaşlarına tədbirdə iştiraka görə təşəkkürünü bildirmişdir.

В Институте систем управления состоялось отчетное заседание территориальной организации ПЕА
7 декабря 2021 года в Институте систем управления (ИСУ) состоялось заседание территориальной организации Партии "Ени Азербайджан" (ПЕА). В мероприятии, проведенном в гибридном формате, приняли участие руководство института, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, главный советник Эльнара Мустафаева и члены ПЕА института.
Открыв заседание, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, поприветствовал участников мероприятия и рассказал о значении деятельности территориальных организаций партии и о вопросах, вытекающих из выступления Ильхама Алиева на VII съезде партии "Ени Азербайджан", состоявшемся 5 марта.
Говоря о негативных событиях, произошедших в стране в начале 1990-х годов, А. Аббасов отметил, что страна страдала от тяжелого экономического, политического, духовного кризиса. Он отметил, что именно в тот период интеллигенция, думающая о судьбе Азербайджана, выступила с инициативой создания новой партии, способной вывести страну из этого тяжелого положения и сплотилась вокруг личности общенационального лидера Гейдара Алиева. Отметив, что учредительная конференция ПЕА состоялась 21 ноября 1992 года, А. Аббасов отметил, что на конференции наряду с решением о создании партии были приняты программа и устав, подчеркнул, что единогласное избрание общенационального лидера Гейдара Алиева председателем партии стало поворотным моментом в дальнейшей жизни нашего народа.
А. Аббасов еще раз довел до сведения членов ПЕА краткую историю успехов, достигнутых в результате целенаправленной политики, проводимой великим лидером в общественно-политическом, экономическом, культурном развитии страны.
А. Аббасов отметил, что в период руководства президента Республики Ильхама Алиева независимым Азербайджанским государством, в том числе ПЕА, было достигнуто всестороннее развитие, что привело к значительному росту могущества и авторитета нашей страны на международной арене. Он отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева страна добилась экономических, военных, политико-дипломатических успехов, которые стали основными и решающими факторами нашей победы во Второй Карабахской войне. За сорок четыре дня Второй Карабахской войны президент в интервью различным телеканалам, информационным агентствам мира с большим мастерством донес до мировой общественности историческую реальность Азербайджана, суть его справедливой борьбы за исконные земли, добился больших успехов и в информационной войне. А. Аббасов также отметил вклад первого вице-президента Азербайджанской Республики, первого заместителя председателя ПЕА Мехрибан Алиевой в развитие Азербайджана в различных областях, отметил успешное представительство страны на международной арене благодаря проектам, осуществляемым под ее руководством и по ее инициативе.
В заключение А.Аббасов особо оценил роль молодых кадров и территориальной организации ПЕА в научно-технические исследованиях, проводимых в институте.
Затем слово для отчета было передано председателю территориальной организации ПЕА Института систем управления Зулале Джабиевой.
З. Джабиева отметила, что ПЕА, учрежденная великим лидером Гейдаром Алиевым, со дня своего создания направила свою деятельность на укрепление и усиление Азербайджанского государства. Она подробно рассказала о политических событиях, произошедших в 90-х годах XX века, о создании партии "Ени Азербайджан", ставшей важным событием в жизни народа, о направлениях ее развития.
З. Джабиева подчеркнула, что развитие науки является одной из составляющих государственной политики в Азербайджане. В этой связи она отметила, что коллектив ИСУ, выполняя свой гражданский долг, с высокой активностью, уверенностью и упорством работает в рядах партии, созданной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Отметив, что научные исследования ученых ИСУ публикуются в самых престижных научных журналах ведущих стран мира, З. Джабиева рассказала о работе, проделанной за отчетные годы.
Затем, говоря о задачах, поставленных на VII съезде ПЕА, исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов довел до внимания участников практические меры, осуществляемые в данном направлении. Исполнительный директор высоко оценил проводимое мероприятие и подчеркнул, что участие председателя Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияра Набиева в нем является признаком большого уважения к работающим в институте людям и членам партии.
Говоря о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в деле укрепления независимости Азербайджана, всестороннего развития страны, А. Садыгов отметил, что после того, как 3 октября 1993 года великий лидер был избран Президентом Азербайджанской Республики, в жизни партии было положено начало новому этапу развития. Так, в соответствии с новыми условиями изменился статус партии, укрепились ее позиции в политической жизни страны, она продемонстрировала высокую активность во всех сферах общественной жизни. А. Садыгов подчеркнул, что в настоящее время под председательством Президента Ильхама Алиева партией приняты важные решения, охватывающие различные сферы.
Касаясь развития технологий в современный период, важности внедрения автоматизированных систем управления, А. Садыгов рассказал о задачах, стоящих перед ИСУ в этих направлениях, разработке научных и теоретических основ и сотрудничестве с соответствующими государственными органами.
Затем выступил советник НАНА, академик Тельман Алиев, который рассказал об истории ПЕА, в частности о процессах, происходивших в 90-х годах XX века, тяжелых общественно-политических условиях, говоря о создании партии под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева именно в тот период, о судьбоносных решениях, принятых им, и о важных событиях в жизни страны.
T. Алиев подробно рассказал о важной работе, проделанной в НАНА, в том числе в ИСУ, в развитии азербайджанской науки в современный период, об успехах, достигнутых в области систем управления.
Затем выступил председатель Ясамальской районной организации партии "Ени Азербайджан" Бахтияр Набиев, который положительно оценил 5-летний отчет, представленный Институтом систем управления.
Б. Набиев рассказал о славном жизненном пути и неоценимых заслугах общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, служившего укреплению государственной независимости, строительству армии, улучшению благосостояния населения. Он отметил, что период руководства Азербайджаном великим лидером является одной из самых славных страниц многовековой истории государственности. Именно благодаря упорному труду и решительности общенационального лидера было создано новое, современное азербайджанское государство, занявшее достойное место на мировой арене.
Напомнив, что в прошлом году Азербайджанская армия под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева освободила исконные земли Азербайджана от вражеской оккупации, Б. Набиев подчеркнул, что основа этой победы была заложена целенаправленной политикой, проводимой гениальной личностью Гейдаром Алиевым.
Б. Набиев подчеркнул, что под руководством Президента Ильхама Алиева проводится политика, служащая национальным интересам и расширению экономического развития страны, в том числе развитию ненефтяного сектора и всех сфер деятельности, созданию прогрессивной социальной инфраструктуры.
Затем, исходя из повестки дня, были проведены выборы на должности председателя и заместителя председателя территориальной организации ПЕА ИСУ. В результате выборов, проведенных путем открытого голосования, Зулала Джабиева была избрана председателем, а заведующая отделом по связям с общественностью д.ф.э. Айгюн Алиева - заместителем председателя.
В заключение академик Али Аббасов, еще раз обратив внимание на высказанные мнения, высоко оценил роль партии "Ени Азербайджан" в развитии страны, поблагодарил Ясамальскую районную организацию ПЕА и сотрудников института за участие в мероприятии.