İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir
10 dekabr 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üvzləri və digər əməkdaşlar iştirak edirdilər.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbbasov çıxış edərək tədbirin müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, müstəqilliyimiz və inkişafımız naminə misilsiz xidmətləri olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunduğunu bildirib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Ümummilli Liderin mənalı ömrünün əsas qayəsi Vətənə, xalqa məhəbbət, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin inkişafı, əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılması ilə bağlı olmuşdur. H.Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövr çoxəsrlik dövlətçilik tarixinin ən şanlı səhifələrindəndir. Məhz Ümummilli Liderin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində yeni, müasir Azərbaycan dövləti qurulmuş, dünya məkanında öz layiqli yerini tutmuşdur.
Bütün həyatı boyu öz xalqına sədaqətlə xidmət etmiş Heydər Əliyevin ömür yolunun hər bir azərbaycanlı üçün örnək olduğunu bildirən Ə.Abbasov Ümummilli Liderin həyatı və siyasi fəaliyyətinə nəzər saldı. Qeyd etdi ki, 1969-cu il iyul plenumunda Heydər Əliyevin Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilməsindən sonra ölkədə köklü dəyişikliklər baş verdi. Ulu Öndərin müdrikliyi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, sarsılmaz qətiyyəti sayəsində 70-80-ci illərdə Azərbaycan regionda ən qabaqcıl dövlətlərdən biri oldu.
Azərbaycanın dövlətçilik tarixində çətin dövrlərdən olan XX əsrin 80-90-cı illərini ətraflı şəkildə xarakterizə edən Ə.Abbasov məhz həmin dövrdə xarici və daxili təzyiqlərdən, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyi, xalqın rifahı uğrunda apardığı mübarizədən, xalqa çağırışından bəhs etdi. Vurğuladı ki, Ulu Öndərin mübarizəsi, xalqa müraciəti müstəqillik uğrunda addımların atılmasına, dirçəlişə səbəb oldu. Ümumilli Liderin uğurlu daxili və xarici siyasətindən bəhs edən İSİ-nin baş direktoru həmin dövrdə ölkənin mədəni irsinə, inkişafına, milli atributlarına verilən dəyərdən, imzalanan beynəxlaq əhəmiyyətli sənədlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, onun rəhbərliyi ilə bir çox sahədə həyata keçirilən layihələr, atılan addımlar bu gün də öz bəhrəsini verməkdədir.
Ə.Abbasov Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafından söz açaraq qeyd etdi ki, bu dövr məhz güclü sənaye potensialının yaradılması və bütün sahələrdə sürətli inkişafla xarakterizə olunur. Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbər seçildikdən sonra sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, neft emalı sənayesində də keyfiyyət dəyişiklikləri baş vermişdir. Həmin dövr Azərbaycanın xalq təsərrüfatının bütün sahələri kimi neft və qaz sənayesinin də yüksək dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması ilə səciyyələnir. Məhz böyük siyasətçi Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda neft emalı üçün xüsusi proqram hazırlanmış və həyata keçirilməyə başlanmışdır. Həmin proqrama əsasən yeni texnika və texnologiyaya malik zavodlar yaradılmış, təzə qurğular inşa olunmuşdur.
Elm və təhsilin inkişafında Heydər Əliyevin misilsiz töhfələrindən söz açan Ə.Abbasov ölkə başçısı tərfindən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına, ali təhsil müəssisələrinə, gənc kadr potensialının inkişafına göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Akademik Ulu Öndərin dövlət-elm-istehsalat zəncirinin əsasını qoyduğunu, bununla da ölkədə rabitə, informasiya texnologiyaları, kosmik tədqiqatlar və digər sahələrdə sürətli inkişaf baş verdiyini, paytaxtda və müxtəlif regionlarda istehsalat birliklərinin, elmi tədqiqat müəssisələrinin əsasının qoyulduğunu vurğuladı.
Ə.Abbasov təhsildə önəmli addımlardan birinin də Azərbaycan təhsilinin hüdudlarının genişləndirilməsi olduğunu qeyd edərək XX əsrin 80-ci illərinin əvvəllərində ölkəmizin xaricə gənc kadr göndərilməsi üzrə regionda ilk sırada olduğunu bildirdi.
Çıxışının sonunda Əli Abbasov Azərbaycan Respublikasının müasir dövrdə qüdrətinin və dinamik inkişafının təməlinin məhz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasəti ilə bağlı olduğuu bir daha vurğulayaraq bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən bu siyasətin uğurla davam etdirildiyini bildirdi.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının, elm və təhsil müəssisələrinin inkişafında göstərdiyi mühüm diqqət və qayğıdan söz açdı. Alim müasir dövrdə inkişaf edən elektron dövlət sisteminin əsasının məhz Ulu Öndər tərfindən qoyulduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycanda rabitənin, elektron avadanlıqlar və informasiya texnologiyaları sektorunun inkişafının geniş vüsət alması məhz görkəmli siyasi xadim Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1970-80-ci illərdə elektronika, avtomatika və hesablama texnikası üzrə istedadlı alimlər və təcrübəli mütəxəssislər yetişdirildi, elektron avadanlıq istehsal edən zavodlar tikildi. Kibernetika İnstitutu, Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi, İnformasiya-Kommunikasiya Elmi Mərkəzi, "Neftqazavtomatika" və digər elmi-tədqiqat müəssisələri yaradıldı.
Heydər Əliyevin birbaşa köməyi ilə Azərbaycana ilk böyük elektron hesablama maşını - BESM-6 gətirildi. Respublika avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri, kompüter şəbəkəsi, avtomatlaşdırılmış neftçıxarma idarəetmə sistemləri və kompleksləri işlənib hazırlandı. T.Əliyev qeyd etdi ki, sonralar Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində elektron və cihazqayırma zavodları işə salındı. Beləliklə, respublikada yeni və son dərəcə əlverişli bir sənaye sahəsi təşkil olundu.
Daha sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək Ümummilli Liderin Azərbaycanda elmin, gənc kadr potensialının inkişafına verdiyi töhfələrdən, müasir dövrün tələblərinə əsaslanan elmi qurumların yaradılmasına və yenidən qurulmasına göstərdiyi xüsusi diqqətdən danışdı.
Azərbaycanda gənc kadrların inkişafına göstərilən dəstəkdən, dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə qurulan əməkdaşlıqdan bəhs edən alim XX əsrin sonu-XXI əsrin əvvəllərində bu sahədə statistik göstəriciləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Azərbaycanın intellektual potensialının gücləndirilməsinin H.Əliyev fəaliyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu bildirən Ə.Sadıqov AMEA-ya göstərilən xüsusi diqqətdən söz açdı. H.Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə gəldiyi dövrdən bəhs edən İSİ-nin icraçı direktoru Ulu Öndərin 15 may 2001-ci il tarixli fərmanı ilə respublika Elmlər Akademiyasına Milli Elmlər Akademiyası adı verildiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndər 2003-cü il yanvarın 4-də Milli Elmlər Akademiyasının Respublikada elmin inkişafını təşkil və təmin etdiyi, elmi müəssisə və ali məktəblərin fəaliyyətini əlaqələndirdiyi nəzərə alınaraq xüsusi fərman imzaladı. Həmin fərmanla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının statusu, nizamnaməsi müəyyən edildi, həqiqi və müxbir üzvlərinin sayı artırıldı.
Ə.Sadıqov Ümummilli Liderin ölkənin inkişafındakı xidmətlərindən bəhs edərək qeyd etdi ki, xalqımız bundan sonra da gələcək nəsillər üçün böyük məktəb olan Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsindən faydalanacaq, ideyaları əsasında tərəqqi yolunda əmin addımlarla irəliləyəcək.
Sonra dosent Rəna Əsədova çıxış edərək Heydər Əliyevin dünyaşöhrətli görkəmli lider olmaqla yanaşı, həm də böyük bir elm xadimi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi tükənməz ibrət məktəbidir. Ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. İntibah və milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır.
R.Əsədova H.Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın inkişafı, çiçəklənməsi yolunda atılan addımlardan, siyasi-iqtisadi layihələrdən, elmə göstərilən diqqətdən ətraflı şəkildə bəhs etdi. Dahi liderin siyasi irsinin bu gün ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirdi, müasir Azərbaycanın inkişafı yolunda atılan addımlardan, əldə olunan uğurlardan danışdı.
Daha sonra dosent Rəşad Məstəliyev Heydər Əliyevin gənclərə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, 1996-cı il fevralın 2-də Heydər Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikası gənclərinin ilk forumunun keçirilməsi qərara alındı. Bununla da dövlət siyasətində gənclərə diqqət, qayğı daha da artırıldı. Əsası Ümummilli Lider tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirildiyini bildirdi.
Sonra professor Knyaz Məmmədov, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva, r.e.d. İlqar Məmmədov, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi lider Heydər Əliyevin siyasi kursu, ölkənin inkişafına, elmə, ordu qurculuğuna və intellektual inkişafa göstərdiyi töhfələrdən bəhs etdilər.
Tədbirdə Ümumilli Liderin əziz xatirəsinə həsr olunan, İSİ İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi tərəfindən hazırlanan video çarx nümayiş etdirildi.
Sonda Ə.Abbasov ömrünü xalqına həsr edən, milləti, dövləti üçün misilsiz xidmətlər göstərən Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağını əminliklə qeyd etdi.

An event dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on December 10, 2021. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, members of the Council of Young Scientists and Specialists and other employees.
General Director of ICS Academician Ali Abbasov noted in his speech that the event was dedicated to the memory of Heydar Aliyev, the architect and builder of the modern Azerbaijani state, the national leader, who made an invaluable contribution to our independence and development.
A. Abbasov noted that the main goal of the meaningful life of the National Leader was love for the Motherland, the people, strengthening the state independence of Azerbaijan, developing the country, improving the welfare of the population. The period of Heydar Aliyev's leadership in our country is one of the brightest pages in the centuries-old history of statehood. Thanks to the hard
work and determination of the National Leader, a new modern Azerbaijani state was created and took its rightful place in the world arena.
Pointing out that the life path of Heydar Aliyev, who devotedly served his people all his life, is an example for every Azerbaijani, A. Abbasov spoke about the life and political activities of the National Leader. He said that after the election of Heydar Aliyev as the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan at the July 1969 plenum, drastic changes had taken place in the country. Thanks to the wisdom of the great leader, rich experience of statehood, unshakable determination, Azerbaijan became one of the leading states in the region in the 1970-80s.
Talking about the 1980-90s, which became a difficult period in the history of the statehood of Azerbaijan, A. Abbasov spoke about external and internal pressure, about the struggle that the genius of Heydar Aliyev waged at that time for the independence of Azerbaijan, the welfare of the people, about his call to the people. He stressed that the struggle of the great leader, the appeal to the people led to the actions in the name of independence and revival. Speaking about the successful domestic and foreign policy of the National Leader, the general director of ICS spoke about the country's cultural heritage at that time, about its development, about the value of national attributes, about important documents signed. He noted that the projects implemented under H. Aliyev's leadership in many areas and the steps he had taken are bearing fruit today.
Speaking about the socio-economic development of Azerbaijan during H. Aliyev's leadership, A. Abbasov noted that this period is characterized by the creation of a powerful industrial potential and rapid development in all spheres. After the election of Heydar Aliyev as the head of Azerbaijan, qualitative changes took place in the oil refining industry, as in all spheres of social and economic life. In this period that the oil and gas industry, as all sectors of the national economy of Azerbaijan, entered a stage of high dynamic development. It was on the initiative of the great politician Heydar Aliyev in Azerbaijan and under his leadership that a special program for oil refining was first developed and launched. In line with this program, factories with new equipment and technologies were created, new installations were built.
Speaking about the unprecedented contribution of Heydar Aliyev to the development of science and education, A. Abbasov pointed out the special attention and care of the President for the Azerbaijan National Academy of Sciences, higher educational institutions, the development of the potential of young personnel. The academician stressed that the great leader had laid the foundation for the "state-science-production" chain, thanks to which the country is experiencing a rapid development of communications, information technology, space research and other areas, production associations and research institutions are being established in the capital and various regions.
Noting that one of the important steps in education is the expansion of the boundaries of Azerbaijani education, A. Abbasov noted that in the early 1980s, our country ranked first in the region in sending young personnel abroad.
At the end of his speech, Ali Abbasov once again stressed that the power and dynamic development of the Republic of Azerbaijan in the modern period is due to the policy of statehood of the genius of Heydar Aliyev, and noted the successful continuation of this policy by the head of state Ilham Aliyev.
Then the advisor of ANAS Academician Telman Aliyev spoke about the significant attention of Heydar Aliyev to the development of information technology, scientific and educational institutions in Azerbaijan. The scientist pointed out that it was the great leader who had laid the foundation of the electronic government system, which is developing in the modern era. He noted that the growth
of the communications sector, electronic equipment and information technology in Azerbaijan is associated with the name of the prominent politician Heydar Aliyev. In the 1970-80s, talented scientists and experienced specialists in the field of electronics, automation and computer technology were trained, factories manufacturing electronic equipment were built. The Institute of Cybernetics, the Center for Space Research, the Information and Communication Research Center, "Neftegazavtomatika" and other research institutions were created.
With the direct assistance of Heydar Aliyev, the first large electronic computer, BESM-6, was brought to Azerbaijan. Republican automated control systems, a computer network, automated systems and oil production control systems were developed. Subsequently, electronic equipment and instrument-making factories were launched in various regions of Azerbaijan. Thus, a new and extremely favorable industrial zone was created in the republic.
Then Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke about the contribution of the National Leader to the development of science, the potential of young personnel in Azerbaijan, about the special attention paid to the establishment and reorganization of scientific institutions based on the requirements of the modern age.
Speaking about supporting the development of young personnel in Azerbaijan, cooperation with leading higher educational institutions of the world, the scientist brought to the attention of the audience the statistical data in this area for the end of the 20th and beginning of the 21st century.
Noting that strengthening the intellectual potential of Azerbaijan was an integral part of H. Aliyev's work, A. Sadigov spoke about his special attention given to ANAS. Speaking about the period when H. Aliyev came to power for the second time, the Executive Director noted that by the decree of the great leader dated May 15, 2001, the Academy of Sciences of the Republic was named the Azerbaijan National Academy of Sciences. He said that taking into account the fact that the National Academy of Sciences organizes and ensures the development of science in the Republic, coordinates the activities of scientific institutions and higher educational institutions, the great leader signed a special decree on January 4, 2003. The same decree determined the status, charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, increased the number of full and corresponding members.
Speaking about the merits of the national leader in the development of the country, A. Sadigov noted that our people will continue to use the rich political heritage of Heydar Aliyev, which is a great school for future generations, and confidently move forward along the path of progress built on his ideas.
Then Associate Professor Rena Asadova pointed out in her speech that Heydar Aliyev is not only an outstanding world leader, but also a prominent figure in science. She noted that the significant life path, the rich and multifaceted heritage of the National Leader Heydar Aliyev, who won an eternal place in history with his exceptional merits, is an inexhaustible school of education. Looking back at the past years, we are once again witnessing important historical achievements achieved by the Azerbaijani people under the leadership of their wise leader. The revival and awakening of national consciousness began with the coming to power of Heydar Aliyev, it was thanks to him that our independence became eternal and irreversible.
R. Asadova spoke in detail about the steps taken under the leadership of H. Aliyev on the path of Azerbaijan's growth and prosperity, about the political and economic projects, about his attention to science. She noted that the political legacy of the great leader is being successfully continued today by the head of the country, Ilham Aliyev. She spoke about the steps taken on the path of development of modern Azerbaijan, about the successes achieved.
Then Associate Professor Rashad Mastaliyev spoke about the special attention and care Heydar Aliyev paid to youth. He reminded the participants that on the basis of the Decree signed by Heydar Aliyev on February 2, 1996, it was decided to hold the first youth forum of the Republic of Azerbaijan. Thus, even more attention was paid to young people in state policy. He noted that the state youth policy, the foundation of which was laid by the National Leader, is being successfully continued under the leadership of President Ilham Aliyev.
Then Professor Knyaz Mamedov, Aygun Aliyeva, PhD (Economics), Doctor of Mathematics Ilgar Mammadov, and Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists Lamia Najafova spoke about the political course of the great leader, creator of the modern Azerbaijan state Heydar Aliyev, his contribution to the country's growth, science, army building and intellectual development.
A video dedicated to the memory of the national leader, prepared by the Public Relations Department of the ICS, was demonstrated at the event.
In conclusion, A. Abbasov said with confidence that the memory of the Great Leader Heydar Aliyev, who dedicated his life to his people, whose contribution to the nation and the state is invaluable, will always live in our hearts.