İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” müsabiqəsinə hazırlaşan şagirdlərlə növbəti görüş keçirilmişdir
13.12.2021 / Xəbərlər
Məlum olduğu kimi, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2012-ci ildən etibarən Azərbaycanın ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdləri üçün “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsi keçirilir. AMEA-nın elmi müəssisələri, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) layihələrə elmi dəstək verirlər.
2022-ci ilin fevral ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti layihədə iştirak edəcək 189-190 saylı tam orta məktəbin komandasına institutun laboratoriya rəhbəri, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev rəhbərlik edir. Layihəyə hazırlıq məqsədilə şagirdlər üçün AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkına (YT Park) ekskursiya təşkil edilmiş, daha sonra institutda məktəbin direktoru, riyaziyyat müəllimi və şagirdlərlə görüş təşkil edilmişdir. Müsabiqəyə təqdim olunacaq layihə üzərində iş məqsədilə mütəmadi olaraq həm əyani, həm də onlayn formada şagirdlərlə görüşlər keçirilir.
Növbəti görüş 13 dekabr 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda baş tutmuşdur. Komandaya elmi rəhbərlik edən Fəhrad Paşayev müsabiqəyə təqdim olunacaq layihə üzərində işin gedişatı barədə şagirdlərlə müzakirələr aparmış, öz fikir və tövsiyələrini bildirmişdir.

В Институте систем управления состоялась очередная встреча со школьниками, готовящимися к конкурсу "Ученые завтрашнего дня"
13.12.2021 / Конференции, собрания
Как известно, по инициативе Министерства образования с 2012 года проводится республиканский конкурс “Ученые завтрашнего дня” для учащихся IX-XI классов общеобразовательных учреждений Азербайджана. Научную поддержку проектам оказывают научные учреждения НАНА, в том числе Институт систем управления (ИСУ).
Командой полной средней школы № 189-190, которая примет участие в очередном проекте, запланированном на февраль 2022 года, руководит заведующий лабораторией института д.т.н. доцент Фахрад Пашаев. В рамках подготовки к проекту для учащихся была организована экскурсия в Парк высоких технологий НАНА, затем в институте состоялась встреча с директором, учителем математики и учащимися школы. С целью работы над проектом, который будет представлен на конкурс, регулярно проводятся встречи с учащимися как в очном, так и онлайн формате.
Очередная такая встреча состоялась в Институте систем управления 13 декабря 2021 года. Научный руководитель команды Фахрад Пашаев обсудил с учащимися ход работы над проектом, который будет представлен на конкурс, высказал свои соображения и рекомендации.