İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 2021-ci il üzrə hesabat iclası keçirilib
15 dekabr 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında yekun direktor hesabatı iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, Elmi şura üzvləri, müvafiq laboratoriya və şöbə əməkdaşları iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin cari il üzrə hesabatını Elmi şura üzvlərinə təqdim edib. Cari ildə İSİ əməkdaşları tərəfindən aparılan elmi araşdırmaları dəyərləndirən akademik institutda yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri və alınmış mühüm elmi nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, il ərzində ümumilikdə 412 elmi əsərlərdən 198- i yüksək indeksli jurnallarda dərc edilmişdir. Son beş ilin ən yüksək göstəricisi olaraq cari ildə institutun müxtəlif respublika və beynəlxalq konfranslarda iştirak etmiş əməkdaşların əsərlərinə Web of Science, Google Scholar bazalarında 2143 istinad olunmuşdur.
Sonra alim tətbiq olunan elmi-tədqiqat işləri, qrantlar, təltif və mükafatlar, kadr hazırlığı barədə məlumat verib. İclasda, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən əməli tədbirlər, baş tutan görüşlər, təşkil edilən konfrans və seminarlar, eləcə də elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən işlərin müsbət dinamikası qeyd olunmuşdur.
Daha sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək müasir dövrdə elmi inkişafın önəmini vurğulayıb, bu istiqamətdə AMEA-da, o cümlədən İSİ-də həyata keçirilən tədqiqat işlərinin, əldə olunan elmi nəticələrin əhəmiyyətindən bəhs edib.
2021-ci il üzrə tədqim olunan hesabatı yüksək qiymətləndirən Ə.Sadıqov cari ildə İSİ-də müxtəlif qurumlarla xarici əlaqələrin, elmi əməkdaşlıqların qurulmasını təqdirəlayiq hesab edib.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb, rəy və təkliflər səsləndirilib. Müzakirələrdə professor Abbas Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov, dosentlər Əbülfət Fətullayev, Ələkbər Axundov, Rəna Əsədova, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva və elmi katib Zəhra Əzizova iştirak ediblər. Daha sonra açıq səsvermə keçirilərək hesabat Elmi şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.
Sonda akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq müvafiq tapşırıqlarını səsləndirib, növbəti ildə görüləcək işlər barədə tövsiyələrini ifadə edib.

Состоялось отчетное заседание Института систем управления за 2021 год
15 декабря 2021 года состоялось итоговое отчетное заседание, на котором был заслушан директорский отчет о научной и научно-организационной деятельности Института систем управления (ИСУ) НАНА за 2021 год. В мероприятии приняли участие руководство института, члены Ученого совета, сотрудники соответствующих лабораторий и отделов.
Открыв заседание, генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов представил членам Ученого совета отчет возглавляемого им учреждения за текущий год. Оценив научные исследования, проведенные сотрудниками ИСУ в текущем году, академик дал подробную информацию о научно-исследовательских работах, проводимых в институте, и полученных важных научных результатах.
А. Аббасов отметил, что в течение года из 412 научных работ 198 были опубликованы в журналах с высоким индексом. В базах Web of Science, Google Scholar были приведены 2143 ссылки на работы сотрудников института, участвовавших в различных республиканских и международных конференциях, что является самым высоким показателем за последние пять лет.
Затем ученый рассказал о прикладных научно-исследовательских работах, грантах, наградах и премиях, подготовке кадров. На заседании также была отмечена положительная динамика практических мероприятий, проводимых в направлении расширения связей международного сотрудничества, интеграции науки и образования, прошедших встреч, конференций и семинаров, а также работы, проводимой в направлении популяризации науки.
Затем исполнительный директор ИСУ член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов в своем выступлении подчеркнул важность развития науки в современном мире, рассказал о важности исследовательских работ, проводимых в НАНА, в том числе и в ИСУ, и полученных научных результатах.
Высоко оценив представляемый отчет за 2021 год, А. Садыгов высоко оценил налаживание в текущем году в ИСУ внешних связей, научного сотрудничества с различными структурами.
Затем были проведены широкие обсуждения вокруг отчета, даны ответы на вопросы, высказаны мнения и предложения. В обсуждениях принимали участие профессор Аббас Рзаев, д.м.н. Ильгар Мамедов, доценты Абульфат Фатуллаев, Алекпер Ахундов, Рена Асадова, д.ф.э. Айгюн Алиева и ученый секретарь Захра Азизова. Затем состоялось открытое голосование, отчет был единогласно принят членами ученого совета.
В заключение академик Али Аббасов, подводя итоги заседания, озвучил соответствующие поручения и дал рекомендации по предстоящей работе в следующем году.