FRTEB-in ümumi yığıncağında 2021-ci ilin mühüm nailiyyətləri müzakirə olundu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının illik hesabatlara həsr olunmuş növbəti onlayn iclasında Biofizika və İdarəetmə Sistemləri (İSİ) institutlarının, eləcə də Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatları müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, FRTEB-in elmi müəssisələrinin baş direktorları və icraçı direktorları, elmi katibləri, təhsil, ictimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri, eyni zamanda mühüm elmi nəticə müəllifləri iştirak ediblər.
Biofizika İnstitutunda aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarından danışan müəssisənin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov bildirib ki, institutda tədqiqatlar, əsasən bir istiqamət üzrə aparılıb və cari ildə 11 mühüm nəticə əldə olunub. Həmçinin institut əməkdaşlarının yüksək impakt faktorlu məcmuələrdə 6 məqaləsi işıq üzü görüb. Hesabat ilində alimlərimizin məqa-lələrinə, ümumilikdə 204 istinad olub. Bu da, 2020-ci illə müqayisədə 32 istinad çoxdur.
Məruzəçi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərman və Sərəncamlarının, eləcə də Na-zirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və FRTEB-in Ümumi yığıncağının qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icra vəziyyətinə də toxunub.
Daha sonra hesabat ilində dünyanın bir çox dillərində nəşr olunan “Molekulyar hüceyrə biolo-giyası” (“Molecular Cell Biology”) bestsellerinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmasından söz açıb. Vurğulayıb ki, bu kitab Massaçusetts Texnologiya İnstitutunun, Harvard, Kornel və Kaliforniya universitetlərinin tanınmış alimləri tərəfindən hazırlanıb. Bestsellerin 2016-cı ildə “Springer” nəşriyyatında işıq üzü görən və ana dilimizə tərcümə edilən 8-ci nəşri biotibb, molekulyar hüceyrə sahəsində son illərin eksperimental tədqiqatlarına əsaslanan mühüm nailiyyətləri özündə əks etdirir.
Oktay Qasımov institut əməkdaşlarının qazandıqları respublika və beynəlxalq qrantlardan, həmçinin kütləvi-informasiya vasitələrində (KİV) nümayiş etdirdikləri elmi-populyar fəaliyyətdən bəhs edib. Vurğulayıb ki, FRTEB-in ən gənc elmi müəssisəsinin alimləri hesabat ilində beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində də mühüm uğurlar qazanıblar. Türkiyə, ABŞ, İtaliya, Pakistan, İsveçrə, Belarus Respublikası və Fransadan olan həmkarları ilə beynəlxalq səviyyəli tədqiqatlar aparıblar.
Məruzəçinin sözlərinə görə, institutun mütəxəssisləri italiyalı alimlərlə aparılan müştərək tədqiqatlar nəticəsində katarakta, Alzeymer, Parkinson kimi xəstəliklərə qarşı terapevtik müalicə üsulu təklif ediblər. Bundan başqa, Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Milli Onkologiya Mərkəzi və Bakı Dövlət Universitetindən olan alimlərlə aparılan birgə tədqiqatlar nəticəsində düyü kəpəyi zülalının hidrolizi əsasında əldə edilən kationik EQRPR peptidin xərçəng xəstəliyinə və COVİD-19 infeksiyasına qarşı mübarizədə tətbiq oluna bilməsi və onların təsir mexanizmləri tədqiq olunub.
Daha sonra Milli Onkologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri ilə birgə qazandıqları nailiyyətlərdən danışan Oktay Qasımov qeyd edib ki, TEMPO spin zonduna dərman modeli kimi yanaşaraq onların ağciyər sağlam və karsinoma hüceyrə membranlarına inkorporasiya dərəcələri qiymətləndirilib. Həmçinin SARS-CoV-2 virusunun insan hüceyrələrinə daxil olmasında və onun immun sistemi tərəfindən tanınmasında mühüm antigen rolunu oynayan S (spike) zülalının ilkin (referans) variantı müxtəlif ölkələrdə aşkar edilmiş 263067 virusun S zülalı ilə müqayisə edilib.
Onlayn iclasda Biofizika İnstitutunda elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin və aparılan kadr hazırlığının cari vəziyyəti, nəşriyyat və sosial sferada, o cümlədən “Vikipediya” elektron ensik-lopediyasında fəaliyyət istiqamətində əldə edilmiş nailiyyətlər haqqında da məlumat verilib. Əmək-daşların müxtəlif televiziya kanalları, radio və digər mətbuat orqanlarda yer alan müsahibə və çıxış-larından bəhs edilib.
Tədbirdə çıxış edən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov diqqətə çatdırıb ki, 2021-ci il rəhbərlik etdiyi müəssisənin mühüm nailiyyətləri ilə yaddaqalan olub. Belə ki, professor Elmxan Mahmudov ABŞ-ın Stenford Universiteti tərəfindən təqdim edilən dün-yanın ən nüfuzlu alimlərinin (ilk 2 %) reytinq qiymətləndirmə siyahısına daxil edilib. Laboratoriya rəhbəri, professor Yadulla Həsənli “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb. İSİ-nin yeddi əməkdaşı FRTEB-in Fəxri fərmanı ilə təltif olunub. AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə akademik Asəf Hacıyevin 70 illik və AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanovun 80 illik yubiley-ləri qeyd olunub.
Akademik Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının, müvafiq Fərmanlarının, eləcə də Dövlət proqramla-rının, Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və FRTEB-in Ümumi yığıncağının qərar-larından irəli gələn vəzifələrin icra vəziyyətinə də toxunub.
Hesabat ilində İSİ-də 14 istiqamət üzrə həyata keçirilən tədqiqat işlərinə görə 7 mühüm elmi nəticə əldə olunub. İnstitut əməkdaşlarının ümumilikdə 416 elmi əsəri işıq üzü görüb. Əli Abbasovun sözlərinə görə, ölkə xaricində çap edilən 142 əsərin 89-u Web of Science və Scopus bazalarında indeksləşən impakt faktorlu məcmuələrin payına düşür.
Məruzəçi vurğulayıb ki, ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda keçirilən 91 konfransda alimlərimizin 206 məruzəsi dinlənilib. Həmin məruzələrdən 30-nun mətni Web of Science bazasına daxil olan topluda nəşr edilib. Hesabat ilində alimlərimizin məqalələrinə, ümumilikdə 2332 istinad olub. Respublika və beynəlxalq səviyyəli qrantlardan bəhs edən akademik Əli Abbasov 5 Avrasiya patentinin alındığını diqqətə çatdırıb.
Baş direktor çıxışında noyabr ayında İSİ-nin, Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti, Azər-baycan Texniki Universiteti və Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” (International Confe-rence on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor – PLMO) adlı beynəlxalq konfransı xatırladıb. “Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəh-lizlərinin kəsişməsində yerləşir və bu əlverişli mövqedən yararlanaraq tranzit potensialının inkişaf etdirilməsi bölgənin nəqliyyat siyasətinin əsas prioritetlərindəndir” – deyə akademik vurğulayıb.
Əli Abbasov İSİ-nin xarici ölkələrin çoxsaylı beynəlxalq elmi tədqiqat mərkəzləri ilə əmək-daşlıq, elektron elmin vəziyyəti, fundamental elmlə təhsilin əlaqəsi, innovasiya, nəşriyyat və sosial sferada, o cümlədən “Vikipediya” elektron ensiklopediyasında, kadr hazırlığı, kütləvi informasiya vasitələrində elmi biliklərin təbliği və populyarlaşdırılması istiqamətində fəaliyyətinə də toxunub.
Alimin sözlərinə görə, 2021-ci ildə institutun www.isi.az rəsmi veb saytına olan müraciətlərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artaraq son 5 ilin ən yüksək nəticəsini göstərib.
Daha sonra onlayn iclasın iştirakçılarına Milli Aviasiya Akademiyasında müvafiq elmi istiqamət üzrə əldə edilmiş mühüm nəticələr barədə məlumat verilib. Bu barədə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Afiq Həsənov bildirib ki, hesabat ilində MAA-da 12 elmi istiqamətə müvafiq 30 elmi tədqiqat işi aparılıb. Əldə edilmiş mühüm nəticələrdən söz açan alim diqqətə çatdırıb ki, professor-müəllim heyətinin ixtiralarına 7 patent alınıb, 260 elmi əsəri nəşr olunub. Onlardan 96-sı xarici ölkələrin məcmuələrində işıq üzü görüb.
Afiq Həsənov əməkdaşların 2021-ci ildə respublika və beynəlxalq səviyyəli konfranslarda işti-rakından, onların yerli və xarici elmi tədqiqat, ali təhsil müəssisələri ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq nailiyyətlərindən də bəhs edib.
Tədbirdə çıxış edən FRTEB-in Ümumi yığıncağının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akade-mik Rasim Əliquliyev hesabatını təqdim edən hər üç müəssisədə aparılmış elmi tədqiqat işlərini müs-bət qiymətləndirib, onların ölkəmizin milli, strateji maraqları ilə səsləşməsi və digər mühüm keyfiyyət göstəriciləri nöqteyi-nəzərindən əvvəlki illərlə müqayisədə nəzərə çarpan ciddi irəliləyişlərini təqdirəlayiq hesab edib.
Vacib əhəmiyyət daşıyan nailiyyətlərin üzərində dayanan sədr “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfransa xüsusilə diqqət çəkib. Rasim Əliquliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində vacib yer almasına zəmin yaradıb.
Alim vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi siyasət, artıq reallığa çevrilən çoxsaylı infrastruktur layihələri ölkəmizin coğrafi əhəmiyyətini daha da artırır.
Uğurlu beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılan Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərləri, Cənub Qaz Dəhlizinin seqmentləri, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihələri, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının inşa edilməsi ölkəmizin mühüm nəqliyyat qovşağına və yeni logistik məkana çevrilməsi üçün geniş imkanlar açıb.
Rasim Əliquliyev bu ilin aprelində Prezident İlham Əliyevin BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının 77-ci sessiyasında videoformatda təqdim edilən çıxışını xatırladıb. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərindən bəhs edib. Bu məqsədlə “yaşıl enerji”, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqinin, smart texnologiyalara əsaslanan infrastruktur layihələrinin icrasının önəmini diqqətə çatdırıb. Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin mühüm əhəmiyyətindən söz açıb. “Cənab Prezidentin haqlı olaraq söylədiyi kimi, Zəngəzur dəhlizi Azərbaycana Avrasiyanın nəqliyyat və logistika mərkəzi simasında mövqeyini gücləndirmək imkanı verəcək” – deyə akademik vurğulayıb.
Ümumi yığıncağın sədri Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, nəqliyyatın intellektuallaşdırılması, onun idarə olunmasında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, dron nəqliyyatı, ölkəmizin nəqliyyat və logistika infrastrukturunun gələcək perspektivlərinin araşdırılması, bu sahədə multidissiplinar tədqiqatların aparılması və vacib elmi nailiyyətlərin qazanılması üçün İSİ və FRTEB-in digər müəssisələri gərəkli kadr potensialına malikdir. AMEA-nın vitse-prezidenti bununla bağlı bir sıra təkliflərini də səsləndirib.
Rasim Əliquliyev, həmçinin IV Sənaye inqilabının və dünyanın qlobal çağırışlarını, ölkəmizin milli və strateji maraqlarını özündə ehtiva edən elmi-nəzəri, innovativ tədqiqatlarının aparılmasının önəmindən danışıb. Müasir dünya elminin və qlobal əmək bazarının tələblərinə cavab verə bilən Data Analytics, Soft engineering, maliyyə riyaziyyatı, proqram mühəndisliyi, kibercinayətkarlıq kimi mühüm ixtisaslar üzrə kadr hazırlığının həyata keçirilməsinin taleyüklü məsələlərdən olduğunu vurğulayıb. Məruzələrlə bağlı aparılan müzakirələrdə akademiklər – Fikrət Əliyev, Cavad Abdinov, Adil Qəribov, Asəf Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvləri – Afiq Həsənov, Vaqif Quliyev, Oktay Qasımov, Ramiz Alıquliyev yaxından iştirak edərək fikir və suallarını səsləndiriblər. Sonda FRTEB-in Ümumi yığıncağı Biofizika və İdarəetmə Sistemləri institutlarının və Milli Aviasiya Akademiyasını 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların qəbul olunub AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsinin lehinə yekdilliklə səs verib.

На общем собрании ОФМТН обсуждены важные достижения 2021 года
На очередном онлайн-заседании Общего собрания Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), посвященном годовым отчетам, были обсуждены отчеты Института биофизики и Института систем управления (ИСУ), а также Национальной академии авиации (НАА) об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в 2021 году.
В мероприятии приняли участие действительные и члены-корреспонденты НАНА, генеральные и исполнительные директора научных учреждений, ученые секретари, руководители отделов образования, связей с общественностью и международных связей, а также авторы важных научных результатов.
Говоря об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в Институте биофизики, генеральный директор учреждения, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов сказал, что исследования в институте проводились в основном по одному направлению, и в текущем году были достигнуты 11 важных результатов. Также вышли в свет 6 статей сотрудников института в сборниках с высоким импакт-фактором. В отчетном году всего было 204 ссылки на статьи ученых института, что на 32 ссылки больше, чем в 2020 году.
Докладчик также коснулся состояния исполнения задач, вытекающих из указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также решений Кабинета министров, Президиума НАНА и общего собрания ОФМТН.
Затем он рассказал о переводе в отчетном году на азербайджанский язык бестселлера “Молекулярная клеточная биология” (Molecular Cell Biology), изданного на многих языках мира. Он подчеркнул, что эта книга подготовлена известными учеными Массачусетского технологического института, Гарвардского, Корнелльского и Калифорнийского университетов. 8-е издание бестселлера, вышедшее в 2016 году в издательстве Springer и переведенное на наш язык, содержит важные достижения, основанные на экспериментальных исследованиях последних лет в области биомедицины, молекулярной клетки.
Октай Гасымов рассказал о республиканских и международных грантах, полученных сотрудниками института, а также научно-популярной деятельности, которую они проводят в средствах массовой информации (СМИ). Он подчеркнул, что в отчетном году ученые самого молодого научного учреждения ОФМТН добились значительных успехов в направлении международного сотрудничества. Они провели исследования международного уровня с коллегами из Турции, США, Италии, Пакистана, Швейцарии, Республики Беларусь и Франции.
По словам докладчика, специалисты института в результате совместных исследований с итальянскими учеными предложили терапевтический метод лечения таких заболеваний, как катаракта, болезнь Альцгеймера и Паркинсона. Кроме того, в результате совместных исследований с учеными из Совета по научно-техническим исследованиям Турции (TUBITAK), Национального центра онкологии и Бакинского государственного университета были изучены механизмы действия катионного пептида EQRPR, полученного на основе гидролиза белка рисовых отрубей, в борьбе с раком и инфекцией COVID-19.
Далее Октай Гасымов, говоря о достижениях, достигнутых совместно со специалистами Национального центра онкологии, отметил, что, рассматривая спиновый зонд TEMPO в качестве лекарственной модели, оценивались степени их инкорпорации в мембраны здоровых и раковых клеток легких. Также первичный (эталонный) вариант белка S (spike), играющего важную роль антигена при проникновении вируса SARS-CoV-2 в клетки человека и распознавании его иммунной системой, был сравнен с белком S вируса 263067, обнаруженного в разных странах.
На онлайн-заседании также была представлена информация об интеграции науки и образования в Институте биофизики, текущем состоянии электронной науки и проводимой подготовке кадров, достижениях в издательской и социальной сфере, в том числе в электронной энциклопедии “Википедия”. Были упомянуты интервью и выступления сотрудников на различных телеканалах, радио и в других СМИ.
Выступая на мероприятии, генеральный директор Института систем управления, академик Али Аббасов отметил, что 2021 год запомнился важными достижениями возглавляемого им учреждения. Так, профессор Эльмхан Махмудов вошел в рейтинг самых влиятельных ученыхмира (первые 2%), представленный Стэнфордским университетом США. Заведующий лабораторией профессор Ядулла Гасанли удостоен почетного звания "Заслуженный деятель науки". Семь сотрудников ИСУ были награждены Почетными грамотами ОФМТН. Соответствующими решениями Президиума НАНА были отмечены 70-летний юбилей академика Асафа Гаджиева и 80-летний юбилей члена-корреспондента НАНА Горхмаза Иманова.
Академик также коснулся состояния исполнения задач, вытекающих из распоряжения Президента Азербайджанской Республики “О праздновании 100-летия выдающегося деятеля науки Лютфи Заде”, соответствующих указов, а также постановлений госпрограммы, Кабинета Министров, Президиума НАНА и общего собрания ОФМТН.
За отчетный год в ИСУ по 14 направлениям исследований получено 7 важных научных результатов. Всего вышло в свет 416 научных работ сотрудников института. По словам Али Аббасова, из 142 опубликованных за пределами страны работ 89 вышли в импакт-факторных изданиях, индексируемых в базах Web of Science и Scopus.
Докладчик подчеркнул, что на 91 конференции, состоявшейся в нашей стране и за ее пределами, было заслушано 206 докладов наших ученых. Тексты 30 из этих докладов опубликованы в сборнике, включенном в базу данных Web of Science. Всего в отчетном году было приведены 2332 ссылки на работы сотрудников института. Говоря о грантах республиканского и международного уровня, академик Али Аббасов отметил, что получено 5 евразийских патентов.
В своем выступлении генеральный директор напомнил о состоявшейся в октябре 2021 года международной конференции «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад» (International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO)), организованной Институтом систем управления, Силезским технологическим университетом (Польша), Азербайджанским техническим университетом и Грузинским техническим университетом. "Азербайджан находится на пересечении транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг, и, пользуясь этим выгодным положением, развитие транзитного потенциала является одним из главных приоритетов транспортной политики региона”,-подчеркнул академик.
Али Аббасов также коснулся деятельности ИСУ в сфере сотрудничества с многочисленными международными научно-исследовательскими центрами зарубежных стран, состояния электронной науки, связи фундаментальной науки с образованием, инноваций, издательской и социальной сфер, в том числе электронной энциклопедии “Википедия”, подготовки кадров, пропаганды и популяризации научных знаний в средствах массовой информации.
По словам ученого, в 2021 году значительно увеличилось количество обращений на официальный сайт института www.isi.az, достигнув самой высокой цифры за последние 5 лет.
Затем участники онлайн-заседания были проинформированы о важных результатах, достигнутых в Национальной академии авиации по соответствующему научному направлению. Выступивший по этому поводу член-корреспондент НАНА Афиг Гасанов отметил, что в отчетном году в НАА было проведено 30 научных исследований по 12 научным направлениям. Говоря о важных результатах, ученый довел до внимания, что на изобретения профессорско-преподавательского состава получено 7 патентов, опубликовано 260 научных работ. 96 из них увидели свет в зарубежных сборниках.
Афиг Гасанов также рассказал об участии сотрудников в конференциях республиканского и международного уровня в 2021 году, их взаимном сотрудничестве с местными и зарубежными научно-исследовательскими и высшими учебными заведениями.
Представляя отчет на мероприятии, председатель общего собрания ОФМТН, вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев положительно оценил научно-исследовательскую работу, проведенную во всех трех учреждениях, оценил их серьезные успехи, заметные по сравнению с предыдущими годами, с точки зрения соответствия национальным, стратегическим интересам нашей страны и другим важным показателям качества.
Особое внимание председатель уделил международной конференции на тему «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад». По словам Расима Алигулиева, выгодное географическое положение Азербайджана позволило нашей стране занять важное место на пересечении транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг.
Ученый подчеркнул, что целенаправленная экономическая политика, осуществляемая под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, многочисленные инфраструктурные проекты, которые уже стали реальностью, еще больше повышают географическое значение нашей страны.
Реализуемые в рамках успешного международного сотрудничества нефтяные проекты Баку-Тбилиси-Джейхан, газопроводы Баку-Тбилиси-Эрзурум, сегменты Южного газового коридора, Бакинский международный морской торговый порт и железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, строительство Бакинского международного морского торгового порта открыли широкие возможности для превращения нашей страны в важный транспортный узел и новое логистическое пространство.
Расим Алигулиев напомнил, что в апреле этого года Президент Ильхам Алиев выступил на 77-й сессии экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана. Он также рассказал о широкомасштабных восстановительных и восстановительных работах, проводимых на освобожденных территориях. С этой целью он довел до внимания важность применения концепций "зеленая энергия“, "умный город“ и "умное село", реализации инфраструктурных проектов на основе смарт-технологий. Он рассказал о важном значении Зангезурского транспортного коридора. "Как справедливо сказал господин Президент, Зангезурский коридор позволит Азербайджану укрепить свои позиции в качестве транспортного и логистического центра Евразии”, – подчеркнул академик.
Председатель общего собрания Расим Алигулиев отметил, что ИСУ и другие учреждения ОФМТН обладают необходимым кадровым потенциалом для интеллектуализации транспорта, применения технологий искусственного интеллекта в управлении им, беспилотного транспорта, изучения будущих перспектив транспортной и логистической инфраструктуры нашей страны, проведения междисциплинарных исследований и важных научных достижений. Вице-президент НАНА также озвучил ряд предложений в этой связи.
Расим Алигулиев также рассказал о важности проведения научно-теоретических, инновационных исследований, охватывающих глобальные вызовы IV промышленной революции и мира, национальные и стратегические интересы нашей страны. Он подчеркнул, что осуществление подготовки кадров по таким важным специальностям, как Data Analytics, Soft engineering, финансовая математика, программная инженерия, киберпреступность, отвечающим требованиям современной мировой науки и мирового рынка труда, являетсясудьбоносным вопросом. В обсуждениях по докладам приняли участие академики Фикрет Алиев, Джавад Абдинов, Адиль Гарибов, Асаф Гаджиев, члены- корреспонденты НАНА Афиг Гасанов, Вагиф Гулиев, Октай Гасымов, Рамиз Алигулиев. В заключение общее собрание ОФМТН единогласно проголосовало за принятие и представление Президиуму НАНА отчетов Института биофизики, Института систем управления и Национальной академии авиации об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в 2021 году.