Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransı öz işinə başlayıb
04.02.2022 / Tədbirlər
3 fevral 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Lütfi Zadənin anadan olmasının yüz illiyinə və elmi irsinə həsr olunmuş VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransının açılış mərasimi keçirilib. Onlayn formatda üç gün davam edəcək beynəlxalq konfransda dünyanın 30-a yaxın ölkəsindən, o cümlədən Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, ABŞ, Meksika, Yaponiya, Polşa və s. xarici ölkələrin alim və mütəxəssisləri iştirak edəcəklər. Tədbirdə yumşaq hesablama, qeyri-səlis məntiq və qeyri-səlis çoxluqlar, idrakda qeyri-müəyyənlik, biliyin təmsili, qərarqəbuletmə, neyron şəbəkələr və hibrid memarlıq, koqnitiv modelləşdirmə və s. sahələr üzrə aparılan yeni araşdırmaların elmi nəticələri təqdim olunacaq.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov konfransı giriş nitqi ilə açaraq iştirakçıları salamlayıb. Konfransın əhəmiyyətinə toxunan alim bildirib ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsinə həsr olunub.
Ə.Abbasov dünya şöhrətli alimin mənalı ömür yolundan söz açaraq onun 1965-ci ildə Sovet İttifaqında keçirilən “Avtomatik idarəetmə problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransında və 2008-ci ildə BakuTel Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları Sərgisində iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərlərindən ətraflı bəhs etdi. O, Lütfi Zadənin Bakı səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini və sonradan Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından biri olan “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmiş olduğunu xüsusi olaraq vurğuladı.
Ə.Abbasov Lütfi Zadənin zəngin elmi irsinə nəzər salaraq apardığı fundamental tədqiqatlar nəticəsində irəli sürdüyü qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin müxtəlif elm sahələrinin müasir mərhələdə inkişafına yol açmış və yeni yanaşma üsulları meydana gətirmiş olduğunu qeyd etdi. Bu nəzəriyyə qabaqcıl intellektual texnologiyalara əsaslı təsir göstərərək müasir idarəetmə və informasiya-kommunikasiya sistemlərinin əsaslarının formalaşdırılmasında mühüm rol oynamışdır.
Görkəmli alimin yubileyi münasibətilə keçirilən konfransın hədəflərindən bəhs edən Ə.Abbasov bildirib ki, məqsəd yumşaq hesablamanın müxtəlif sahələrində ən son nailiyyətləri və yenilikləri təqdim etmək, bu istiqamətdə aktual problemləri müzakirə etmək, gələcək perspektivləri nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə alim və mütəxəssisləri bir araya gətirməkdir. Alim qeyd edib ki, müasir dövrün aparıcı qüvvəsi olan gənc tədqiqatçıların da qatıldığı konfransda tələbə və mütəxəssislərin sözügedən sahədə apardığı araşdırmalara xüsusi diqqət ayrılacaq.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını AMEA-nın rəhbərliyi, eləcə də institutun kollektivi adından salamlayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 yanvar 2021-ci il tarixli sərəncamına əsasən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə görkəmli elm xadiminin 100 illik yubileyinə dair fəaliyyət planı hazırlamışdır. O, həmin fəaliyyət planı çərçivəsində təşkil olunan konfransın Lütfi Zadə yaradıcılığının, onun bəşəri ideyalarının təbliğinə töhfələr verəcəyinə, müvafiq sahədə əldə olunmuş elmi nailiyyətlərin təqdim olunması üçün mühüm platforma rolunu oynayacağına əminliyini bildirib.
R.Əliquliyev ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı yolunda mühüm nəticələr əldə edildiyini, süni intellekt, IV Sənaye inqilabı və dünyanın qlobal çağırışlarını, milli və strateji maraqları özündə ehtiva edən elmi-nəzəri, innovativ tədqiqatların aparıldığını nəzərə çatdırıb. O, Azərbaycan alimlərinin dünyada gedən proseslərdə fəal iştirak edərək elmi sahədə qlobal problemlərin həllinə yönələn çağırışlara qoşulduqlarını vurğulayıb. Akademik nitqinin sonunda bu mühüm tədbirin təşkilatçılarına, eləcə də alim və tədqiqatçılara təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək qeyd edib ki, çağdaş dünyanın elm və təhsil tarixinə şanlı səhifələr yazmış görkəmli elm xadimi, qeyri-səlis məntiq sahəsində elmi məktəbin banisi Lütfi Zadənin yubileyinin dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin xüsusi sərəncamı ilə dövlət səviyyəsində qeyd olunması elm və təhsil xadimlərinin zəngin irsinə yüksək diqqət və qayğının təzahürüdür. O bildirdi ki, L.Zadə dünya elminə min illər ərzində hakim olan paradiqmanı dəyişərək bəşəriyyətin ən böyük ixtiraçı alimlərindən biri kimi şöhrət qazanmış və inqilabi texnologiyaların yaradılmasında müstəsna rolu olan alimlərdəndir.
F.Qurbanov qeyd edib ki, Azərbaycanda Lütfi Zadə irsinin layiqli davamçıları mövcuddur. Bu baxımdan AR Təhsil Nazirliyi tərəfindən istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi, onlarda elmi biliklərin öyrənilməsinə marağın artırılması, qeyri-səlis nəzəriyyənin banisi Lütfi Zadənin daha yaxından tanınması məqsədi ilə mütəmadi olaraq məntiq olimpiadaları keçirilir. F.Qurbanov Lütfi Zadə irsinin təbliği istiqamətində görülən işlərin, keçirilən bu qəbil tədbirlərin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində parlaq ideyaların davam etdirilməsinə təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov çıxış edərək Berkli Kaliforniya Universitetinin professoru və Yumşaq Hesablamalar İnstitutunun direktoru olmuş dahi alim Lütfi Zadənin tətbiqi elmlərin inkişafında misilsiz uğurları olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, onun nəzəriyyələri nəqliyyat, aviasiya, enerji, hərb və digər sahələrdə geniş istifadə olunur.
R.Rüstəmov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə Azərbaycanda alimin 100 illiyinə həsr olunmuş bir sıra tədbirlərin keçirildiyini qeyd edərək Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatı dəstəyi ilə keçirilmiş "Tətbiqi Elm Həftəsi" konfransından bəhs etdi. O, konfrans ərəfəsində rəsmi olaraq Lütfi Zadə adına Texnoloji mərkəzin açıldığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. R.Rüstəmov, həmçinin Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən "Applied and Computational Mathematics" ("Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı") beynəlxalq jurnalının “Qeyrisəlis məntiq və onun epidemiyaların modelləşdirilməsinə tətbiqi: Koronavirus və ondan kənar” adlı xüsusi buraxılışına da dəstək verildiyini qeyd etdi. Həmin xüsusi buraxılışda qeyri-səlis məntiqdən istifadənin COVID -19 modelləşdirməsinə və potensial olaraq bütün dünyada pandemiyaların həllinə fayda verə biləcəyi göstərilmişdir. R.Rüstəmov tədbir iştirakçılarına nazirliyin innovasiya ekosistemi, kibertəhlükəsizlik və digər sahələr üzrə fəaliyyəti barədə də məlumat verib, bütün bu layihələrin yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına yönəldiyini və uzunmüddətli perspektiv üçün nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. O, dahi alimin nəhəng elmi irsinin və nailiyyətlərinin, süni intellekt, qeyri-səlis məntiq sahəsində elmi yeniliklərinin hələ uzun illər elmin inkişafında mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra professor Lütfi Zadənin tələbəsi və həmkarı, Berkli Kaliforniya Universitetinin Kompüter Elmləri departamentinin üzvü doktor Məsud Nikraveş çıxış edərək Lütfi Zadə ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqəti nəticəsində professor Lütfi Zadənin əziz xatirəsi bu qəbil tədbirlərin təşkil olunması ilə yad edilir və alimin əldə etdiyi nailiyyətlər dünya miqyasında təbliğ olunur. Doktor Nikraveş çıxışının sonunda görkəmli alim Lütfi Zadənin elmi irsinin daim yaşayacağını bildirib, konfransın təşkilinə görə təşəkkür edərək iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Meksika Süni İntellekt Cəmiyyətinin prezidenti, Meksika Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, doktor İldar Batırşin çıxışında qeyd edib ki, professor Lütfi Zadə qeyri-səlis nəzəriyyəsi ilə minlərlə alim və tədqiqatçı üçün yeni bir məktəbin əsasını qoydu. O, Azərbaycan alimlərinin dünya elminə verdikləri töhfələrdən xüsusilə bəhs edərək bildirib ki, qeyri-səlis sistemlər və yumşaq hesablamalar kimi yeni ixtisasların açılması ilə gənc tədqiqatçıların peşəkar alimlərlə ünsiyyətini və yüksək səviyyəli kadr kimi yetişməsini təmin etmək mümkündür.
Konfransda, həmçinin Polşa Elmlər Akademiyasının akademiki, Sistem Tədqiqatları İnstitutunun əməkdaşı, professor Yanuş Kaspşik, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, doktor Neiman Muradlı və ABŞ-ın El Paso şəhərindəki Texas Universitetinin professoru, Beynəlxalq Qeyri-səlis Sistemlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti Vladik Kreynoviç dahi alim Lütfi Zadənin elmi fəaliyyəti ilə bağlı çıxış edərək xatirələrini bölüşərək mühüm əhəmiyyətə malik konfransa öz işində uğurlar arzulayıblar.
Konfransın açılış mərasimi öz işini Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Lütfi Zadə Akademiyasının prezidenti, akademik Asəf Hacıyevin çıxışı ilə başa çatdırıb. Alim dünya elminə böyük töhfələr verən Lütfi Zadəni elmi nailiyyətləri, qeyri-səlis nəzəriyyəsinin mahiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O, sonda tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara təşəkkür edərək bu qəbil tədbirlərin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb.

The 8th World Soft Computing Conference dedicated to the 100th anniversary of Lotfi Zadeh's birth kicked off
04.02.2022 /
The opening ceremony of the VIII World Soft Computing Conference dedicated to the centenary of the birth and scientific legacy of Lotfi Zadeh, organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on February 3, 2022. The international conference, which will go on for three days in online format, will be attended by scientists and specialists from about 30 countries, including Azerbaijan, Turkey, Russia, USA, Mexico, Japan, Poland and other countries. The conference will present scientific results of new research in areas such as soft computing, fuzzy logic and fuzzy clusters, uncertainty in cognition, knowledge representation, decision support, neural networks and hybrid architecture, cognitive modeling, etc.
General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS, academician Ali Abbasov opened the conference and welcomed the participants. Touching upon the importance of the conference, the scientist said that the event was dedicated to the 100th anniversary of the birth of Lotfi Zadeh, an honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, an outstanding scientist, celebrated based on the relevant order of President Ilham Aliyev.
А. Abbasov spoke about the meaningful life journey of the world-famous scientist and spoke in detail about his visit to Azerbaijan to participate in the international scientific conference "Problems of Automatic Control" held in the Soviet Union in 1965 and the international exhibition of telecommunications and information technologies BakuTel in 2008. He emphasized that Lotfi Zadeh had been received by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev during his visit to Baku and was subsequently awarded one of the highest awards of the Republic of Azerbaijan - the Order of Friendship Looking back at the rich scientific heritage of Lotfi Zadeh, A. Abbasov pointed out that the fuzzy logic theory put forward by him as a result of fundamental research had opened the way for the development of various fields of science at the present stage and created new methods of approach. This theory played an important role in shaping the foundations of modern control systems and information and communication systems, having a significant impact on advanced intelligent technologies.
А. Abbasov said that the conference aims to bring together researchers, engineers and practitioners to present the latest achievements and innovations in the multiple areas of soft computing, to discuss thought-provoking developments and challenges, to consider potential future directions. One of the objectives of the conference is to encourage participation by young researchers; to this end student papers will be given a special consideration.
Then Academician Rasim Aliguliyev, Vice President of ANAS, General Director of the Institute of Information Technology, welcomed the participants of the event on behalf of the administration of ANAS, as well as the employees of the Institute. He said that in accordance with the order of President Ilham Aliyev of January 25, 2021 the Azerbaijan National Academy of Sciences together with the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic worked out an action plan for the celebration of the 100th birth anniversary of the outstanding scientist. He expressed confidence that the conference organized within the action plan will promote the popularization of Lotfi Zadeh's work, his humanistic ideas and serve as an important platform for the presentation of scientific achievements in this field.
Р. Aliguliyev noted that under the leadership of President Ilham Aliyev important results were achieved in Azerbaijan's socio-economic development, scientific-theoretical, innovative research on artificial intelligence, IV industrial revolution and global challenges, national and strategic interests were carried out. He emphasized that Azerbaijani scientists, actively participating in world processes, join the challenges aimed at solving global problems in science. Concluding his speech, the academician thanked the organizers of this important event, as well as scientists and researchers.
Then Deputy Minister of Education of the Azerbaijan Republic Firudin Gurbanov pointed out in his speech that the celebration of the anniversary of outstanding scientist Lotfi Zadeh, who wrote glorious pages in the history of science and education of modern world, founder of fuzzy logic school, which is marked by a special order of President Ilham Aliyev, is a sign of high attention and care about the rich heritage of figures of science and education. He said that L. Zadeh is one of the scientists who changed the paradigm that dominated the world science for thousands of years, became known as one of the greatest inventors of mankind and played an exceptional role in creating revolutionary technologies.
F. Gurbanov noted that there are worthy successors of Lotfi Zadeh's heritage in Azerbaijan. In this regard, the Ministry of Education regularly holds logic olympiads to identify talented students, increase their interest in acquiring scientific knowledge and help them learn more about the founder of fuzzy theory Lotfi Zadeh. F. Gurbanov expressed confidence that the work being carried out for popularization of Lotfi Zadeh's heritage, these large-scale events would give an impetus to the continuation of outstanding ideas in the field of information and communication technologies.
Further, Deputy Minister of Digital Development and Transport Rovshan Rustamov said in his speech that Lotfi Zadeh, Professor at University of California, Berkeley and Director of Soft Computing Institute, has unprecedented merits in the development of applied sciences. Today his theories are widely used in the field of transport, aviation, energy, military and many others.
Deputy Minister pointed out that Azerbaijan hosted a number of events dedicated to his 100th anniversary based on the order of the President of the Republic of Azerbaijan, including the Applied Science Week conference sponsored and organized by the Ministry of Digital Development and Transport last year. The Lotfi Zadeh Technology Center was officially inaugurated in Baku as part of the Applied Science Week. The Ministry also sponsored the special issue of the international journal Applied and Computational Mathematics on the topic “Fuzzy Logic and Its Application to Modeling Epidemies: Coronavirus and Beyond”, showing the advantages of using fuzzy logic in modeling COVID-19 as it helps improve the results and would potentially help solve the pandemics around the world. Mr. Rustamov also told the participants about the activities of the Ministry in the field of innovation ecosystem, cybersecurity and others, stressing that all these projects are aimed at training highly-qualified personnel and are designed for a long term. He expressed his confidence that the great scientific legacy and achievements of the brilliant scientist, scientific innovations in the field of artificial intelligence, fuzzy logic, will play an important role in the development of science for many years to come.
Next speaker was Prof. Lotfi Zadeh’s student and colleague, Dr. Masoud Nikravesh, Center for Information Technology Research for Society, University of California, Berkeley. Dr. Nikravesh shared his memories of Prof. Zadeh, whom he valued as mentor and friend, who had worked hard, writing papers to his last day. He noted that as a result of the special attention of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev the memory of Professor Lotfi Zadeh is immortalized by organizing such events and the achievements of the scientist are promoted around the world. At the end of his speech Dr. Nikravesh said that the scientific legacy of the outstanding scientist Lotfi Zadeh would live on forever, thanked for organizing the conference and wished success to the participants.
Dr. Ildar Batirshin, President of the Mexican Society for Artificial Intelligence, regular member of the Mexican Academy of Sciences, said that Professor Lotfi Zadeh laid the foundation of a new school for thousands of scientists and researchers with his fuzzy theory. Talking about the contribution of Azerbaijani scientists to world science he noted that with opening of new specialties such as fuzzy systems and soft computing it is possible to ensure communication of young researchers with professional scientists and training of highly qualified personnel.
Professor Janusz Kacprzyk, Full Member of the Polish Academy of Sciences, member of the Systems Research Institute, Dr. Neiman Muradli, Vice Rector for International Relations and Programs at the Azerbaijan State University of Economics, and Vladik Kreinovich, Professor at the University of Texas at El Paso, USA, Vice President of the International Fuzzy Systems Association, also spoke at the opening ceremony, sharing their memories of the scientific activities of the great scientist Lotfi Zadeh and wishing success to this important conference.
The opening ceremony of the conference ended with a speech by Prof. Asaf Hajiyev, Full Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, President of the Lotfi Zadeh Academy of Sciences. The scientist spoke in detail about the scientific achievements of Lotfi Zadeh, who made a great contribution to world science, about the essence of his fuzzy theory. In conclusion, he thanked the organizers and participants of the event and emphasized the importance of holding such large-scale events.