İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası ilk dəfə olaraq “Meetadore” milli video konfrans platforması üzərindən baş tutmuşdur
28.02.2022 / Tədbirlər
28 fevral tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 2022-ci il üzrə Elmi şurası ilk iclası onlayn formatda “Meetadore” platforması üzərindən baş tutmuşdur. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə iştirak etdilər.
İclası institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qeyd edib ki, İSİ ilə elmi-texniki əməkdaşlığı olan “SİNAM” himayədarlığı çərçivəsində EMSYS startup şirkətinin yaratdığı “Meetadore” onlayn konfrans platforması müəssisədaxili onlayn və oflayn görüşlərin idarə olunmasında daha çevik və effektiv imkanlar təmin etməsi üçün geniş perspektivlər yaradır. Belə ki, sözügedən platforma video konfrans şəklində danışıqların təmin olunması ilə yanaşı, görüşlərin yaradılması, iştirakçıların əlavə edilməsi, görüşdən sonra videoyazının arxivləşdirilməsi, protokolun hazırlanması proseslərini də özündə əks etdirir. Ə.Abbasov geniş istifadə imkanlarına malik, müasir tələblərə cavab verən Meetadorun Azərbaycanın ilk innovativ virtual platforma olduğunu və növbəti müəssisədaxili onlayn tədbirlərin məhz bu platforma üzərindən keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi. Oflyan formatda istifadə funksionalı görüşlərin təqvimlərə daxil edilməsinə, görüşqabağı məlumatlandırmaya və görüşün protokolunun hazırlanmasına imkan verir. Müasir informasiya təhlükəsizliyi standartlarına əsaslanan sistem əgər tələb olunarsa məlumatların məxfiliyini təmin edir. Azərbaycanın milli onlayn konfrans platforması olan Meetadore ölkədaxili müxtəlif səviyyəli görüşlərin, konfrans və seminarların, mühazirələrin keçirilməsi üçün xarici analoqlara alternativ kimi müəyyən olunmuşdur.
Sonra AMEA-nın müxbir üvzü Əminağa Sadıqov çıxış edərək İnstitutun “Kütləvi xidmət və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərinin modelləşdirilməsi” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikovun və “İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri” laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayevanın elmi fəaliyyətləri, Azərbaycan elminə bəxş etdikləri mühüm töhfələr haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı şəkildə məlumat verdi. Konfrans iştirakçıları görkəmli alimlərlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onlara zəngin elmi yaradıcılıqlarında yeni müvəffəqiyyətlər arzuladılar. Sonra AMEA-nın müxbir üzvü A.Məlikovun 65 və G.Abdullayevanın 75 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edildi.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn cari  məsələlərə baxıldı, müzakirələr aparılaraq müvafiq qərarlar qəbul edildi və AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə veriləcək təkliflər səsə qoyuldu.
Sonda İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müəyyən tapşırıqlarını və tövsiyyələrini səsləndirdi.

A meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems was held for the first time on the national video conferencing platform Meetadore.
28.02.2022 /
The first meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS in 2022 was held online on the platform Meetadore for the first time on February 28. The meeting was attended by the administration of the Institute, members of the Council, heads of departments and laboratories.
Opening the meeting, the General Director of the Institute Academician Ali Abbasov said that the online conferencing platform Meetadore created by EMSYS startup under the auspices of SINAM, which has scientific and technical cooperation with ICS, creates great prospects for providing more flexible and efficient opportunities in the management of online and offline intra-institutional meetings. Thus, this platform not only supports discussions in the form of a video conference, but also includes the functions of setting up meetings, adding participants, archiving video recordings after the meeting and preparing the minutes. A. Abbasov said that Meetadore is the first innovative virtual platform in Azerbaijan with wide opportunities of use, which meets modern requirements, and it is on this platform that the next intra-institutional online events are to be held. The functionality of its use in offline format allows adding meetings to calendars, notification before the meeting and the preparation of minutes of the meeting. The system, based on modern information security standards, ensures confidentiality of information if necessary. Meetadore, the national Azerbaijani online conferencing platform, was designated as an alternative to foreign analogues for holding meetings, conferences and seminars, lectures of various levels inside the country.
Then Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke, telling the participants in detail about the scientific activities and important contribution to the Azerbaijani science of the Head of the Laboratory of Modeling of Queuing Inventory Systems of the Institute, Corresponding Member of ANAS Agasi Melikov and the Head of the Laboratory of the Intelligent Information Processing Systems, Associate Professor Gulchin Abdullayeva, PhD in Mathematics. The participants of the conference shared their memories about these outstanding scientists and wished them new successes in their rich scientific work. It was decided to petition the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS to hold the celebration of the 65th birthday of the Corresponding Member of ANAS A. Melikov and the 75th birthday of G. Abdullayeva.
Then the current issues on the agenda were considered, relevant decisions were made after discussions and proposals to be submitted to the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS were put to a vote.
At the end, the General Director of the Institute Academician Ali Abbasov summed up the meeting and voiced certain tasks and recommendations for the implementation of the main objectives for the future.