İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
02.03.2022 / Tədbirlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 2022-ci il üçün Yasamal rayonu üzrə fövqəladə hallar və mülki müdafiə şöbəsi tərəfindən təsdiqlənmiş mülki müdafiə tədbirlər planına müvafiq olaraq 1 mart “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü”nə həsr olunmuş “Təbii fəlakətlər və böhranlar zamanı köçkün əhalinin mülki müdafiəsi və idarə edilməsi; Könüllülərin rolu və pandemiya ilə mübarizə” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin icraçı direktoru, fövqəladə hallar komissiyasının sədri Əminağa Sadıqov qeyd etmişdir ki, Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü 1990-cı ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının(BMMT) Baş Assambleyasının qərarı ilə təsis edilib hər il mütəmadi olaraq mart ayının 1-də qeyd edilir. Bu tarix onunla əlamətdardır ki, 1 mart 1972-ci ildə BMMT-nin nizamnaməsi qəbul olunub və ona hökumətlərarası ictimai təşkilat statusu verilib. 2015-ci ildən isə BMMT Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında müşahidəçi statusuna malikdir. Təşkilatın əsas vəzifəsi fövqəladə hallarda əhalinin mühafizəsi sahəsində tədbirlər görmək üçün dövlətlərin və hökumətlərin səylərini biləşdirməkdir.
Ölkədə mülki müdafiə sahəsində görülən işlərdən bəhs edən Ə.Sadıqov qeyd edib ki, Azərbaycan 1993-cü ildən Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının üzvü kimi keçirilən bütün toplantılarda aktiv iştirak edir. Alim AMEA-da mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki Müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə" ölkə başçısının 18 aprel 1998-ci il tarixli Fərmanı, Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli 193 nömrəli Qərarı, eləcə də Fövqəladə Hallar Nazirliyinin tövsiyələri əsasında təşkil olunduğunu bildirib.
Keçirilən tədbirin önəminə toxunan Ə.Sadıqov qeyd edib ki, seminar-məşğələlərin təşkil olunmasında əsas məqsəd ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunmaq üçün öncədən profilaktik tədbirlərin görülməsi, elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların maarifləndirilməsi, onların mülki müdafiə hazırlığının yoxlanılmasıdır. Ə.Sadıqov bu istiqamətdə İSİ-də, o cümlədən rəhbərlik etdiyi Fövqəladə hallarda idarəetmə laboratoriyasında görülən işlərdən ətraflı şəkildə söz açıb.
Sonra İSİ-nin Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Xaliq Qurbanov çıxış edərək əlamətdar günün tarixi və məqsədi haqqında danışıb. Qeyd edib ki, mülki müdafiə tədbirləri zamanı insanların vaxtında təhlükəsiz zonalara çıxarılması fövqəladə halların təsirindən törəyən tələfatı maksimum dərəcədə azaltmağa imkan verir. Mülki müdafiə tədbirləri planlaşdırılarkən kütləvi qırğın silahlarının tətbiq edilməsi, həmçinin təbii fəlakətlər və güclü istehsalat qəzalarının baş verməsi ehtimalları nəzərə alınmalı, yaranmış vəziyyətdən asılı olaraq köçürülmə işləri müvafiq variantda yerinə yetirilməlidir. X.Qurbanov rəhbərlik etdiyi qərargahın fəaliyyəti barədə məlumat verərək “Mülki Müdafiə sahəsində Azərbaycan Respublikası müəssisə və təşkilatlarının şöbə və laboratoriya müdirlərinin vəzifələri” haqqında əsasnamənin tərtibi və struktur bölmə rəhbərlərinə təqdim olunması, bu barədə təlimlərin keçirilməsindən bəhs etdi. Bu istiqamətdə əməkdaşların maariflənməsi üçün təşkil olunan dərslərdə radiasiyadan, zəlzələdən qorunmanın vasitə və üsulları, yanğın və digər təbii fəlakətlər zamanı davranış qaydaları və s. mövzularda məlumatların tədris olunduğunu, institutda fərdi mühafizə vasitələrinin sərgisinin təşkil olunduğunu bildirdi.
Daha sonra İSİ-nin baş meneceri Ehtiram Kərimov çıxış edərək baş verə biləcək fövqəladə hadisələr zamanı institutda əməkdaşların təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün yaradılmış şəraitdən söz açıb. O, institutda mövcud olan fərdi mühafizə vasitələrinin təyinatı, təsnifatı və yenilənməsi, mülki müdafiə sahəsində aparılan əməli tədbirlər, mövcud problemlər və onların həlli istiqamətində görüləcək işlər barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Sonda manqa komandirləri və institutun digər əməkdaşları tərəfindən mülki müdafiə sahəsində biliklərin artırılması, bu istiqamətdə müxtəlif təlimlərin və kursların keçirilməsi ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı, tövsiyyələr səsləndirildi və müəyyən qərarlar qəbul edildi.

An event dedicated to the World Civil Defense Day March 1 was held at the Institute of Control Systems
02.03.2022 /
In accordance with the action plan for civil defense for 2022 approved by the Department of Emergency Situations and Civil Defense of Yasamal District, an event on “Civil defense and management of displaced population during natural disasters and crises; the role of volunteers and the fight against the pandemic” dedicated to World Civil Defense Day March 1 was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS. The event was attended by the administration of the institute, employees of departments and laboratories.
Opening the event, Aminaga Sadigov, Executive Director of ICS, Chairman of the Commission for Emergency Situations, said that World Civil Defense Day was established in 1990 by the decision of the General Assembly of the International Civil Defense Organization (ICDO) and is celebrated annually on March 1. This date is significant in that on March 1, 1972, the Charter of the ICDO was adopted and it was given the status of an intergovernmental public organization. Since 2015, ICDO has had observer status in the United Nations General Assembly. The main objective of the organization is to coordinate the efforts of states and governments to take measures to protect the population in emergency situations.
Speaking about the work carried out in the country in the field of civil defense, A. Sadigov pointed out that since 1993 Azerbaijan had been actively participating in all meetings of the International Civil Defense Organization as its member. The scientist said that seminars, exercises and other events on civil defense at ANAS are organized on the basis of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On the application of the Law of the Republic of Azerbaijan on Civil Defense" dated April 18, 1998, Resolution of the Cabinet of Ministers No. 193 "On ensuring civil defense” dated September 25, 1998, as well as the recommendations of the Ministry of Emergency Situations.
Touching upon the importance of the event, A. Sadigov said that the main goal of the training seminars is carrying out preventive measures on protection against the ramifications of possible emergencies, informing employees of scientific institutions, and checking their civil defense readiness. A. Sadigov spoke in detail about the work done in this area at the ICS, including in the laboratory of control in emergency situations headed by him.
Then the head of the ICS Civil Defense Headquarters Khalig Gurbanov spoke about the history and purpose of this significant day. He said that the timely withdrawal of people from safe areas during civil defense activities allows minimizing casualties from the consequences of emergency situations. When planning civil defense measures, it is necessary to take into account the possible use of weapons of mass destruction, as well as natural disasters and major industrial accidents, evacuation should be carried out in the appropriate way depending on the situation. Kh. Gurbanov informed the participants of the event about the activities of the headquarters headed by him, spoke about the development and submission to the heads of structural divisions of the regulation “On the duties of the heads of departments and laboratories of agencies and organizations of the Republic of Azerbaijan in the field of civil defense”, conducting appropriate trainings. He stressed that at the classes organized to educate employees in this area, information is taught on the means and methods of protection against radiation, earthquakes, rules of conduct in case of fire and other natural disasters, etc., and that an exhibition of personal protective equipment had been organized at the institute.
Then, General Manager of the ICS Ehtiram Kerimov spoke about the conditions created at the institute to ensure the safety of employees during emergencies. He informed the participants of the event in detail about the purpose, classification and upgrading of personal protective equipment available at the institute, practical measures taken in the field of civil defense, existing problems and actions to be taken to address them.
In conclusion, the unit commanders and other employees of the institute exchanged views on improving knowledge in the field of civil defense, conducting various trainings and courses in this area, recommendations were voices and appropriate decisions were made.